Gıda Boyası Nasıl Yapılır?

Gıda Boyası Nasıl Yapılır?
09.11.2021 21:30
Gıda Boyası Nasıl Yapılır? Gıda boyası nerede satılır, fiyatları nedir? Gıda boyası nasıl kullanılır? Gıda boyasıyla ilgili merak edilen soruları sizler için cevapladık.

Bazı pasta kremalarımızı rengarenk yapmak, içeceklerimizi ve makarnaları renklendirmek için gıda boyasına ihtiyaç duyarız. Bunun için genelde pastacılık sektöründe de sık kullanılan sentetik gıda boyalarına ihtiyaç duyar ve buralardan satın alırız. Fakat bakıldığında istediğimiz renkte gıda boyası almak için sentetik ürünlere ihtiyacımız bulunmuyor. Kök sebze ve meyvelerle gıda boyasını çıkartmak ve kullanmak mümkün. Nasıl mı?

Evdeki doğal sebze ve meyveleri kaynatıp, süzerek kısa süreli kullanımlar için doğal renkler elde edebiliriz. Ayrıca doğal ürünlerden yapılacak gıda boyaları ile birlikte, yaptığımız kremalar, kekler ve diğer pek çok ürünün de lezzeti aynı oramda artacaktır. Kırmızı elma şekeri, ayva tatlısı gibi kırmızı renk isteyen ya da pasta süslemeciliğinde kullanılan kırmızı renk için yapmanız gereken şey, nar, ahududu ya da pancar gibi besinleri kaynatmalısınız. İyice kaynayan ürünleri tülbent yardımı ile süzmeli ve yoğun bir renk tonu elde etmelisiniz. Çıkan suyu ise krem şantilerle ya da hamurlarla karıştırarak doğal bir gıda boyası elde edersiniz. Öte yandan kırmızı lahana ile mor, ıspanak ile yeşil, safran ile sarı bir renk tonu elde edebilirsiniz.

Gıda Boyası Nerede Satılır?

Özellikle pastacılık ve hamur işi tariflerinde yenilik arayanların, farklı desenlerle muhteşem görsellikte pasta ve çörek yapmak isteyen kişilerin sık araştırdığı konulardan biri gıda boyasının nerede satıldığıdır. Gıda boyası genelde marketlerde, pastanelerde ve aktarlarda kolaylıkla bulunabilen sentetik ürünlerdir. Fakat internetin ve online alışverişinde hayatımıza girmesi ile birlikte online e ticaret sitelerinden de bu ürünleri sipariş vermek mümkündür. Farklı renk seçeneklerini görmek, yorumları okuyarak doğru bir gıda boyası satın almak istiyorsanız, mutlaka bu tarz platformlara göz gezdirmelisiniz.

Gıda Boyası Nasıl Kullanılır?

Gıda boyası pek çok fırın ürününde ve hamur işlerinde kullanılabilir. Gıda boyası kullanımının en sık tercih edildiği alan ise kesinlikle pastalar, pasta kremalara, pancake ve muffinlar, makarna ya da eriştelerdir. Genelde pastacı kremalarında, makaron yapımında tercih edilen gıda boyaları, son aşamada hamura ya da harca eklenerek elde edilir. Kısacası süt ve krem şanti ile elde ettiğiniz kremaya bir iki damla ekleyerek bir tur daha yüksek devirde çırpmalısınız. Bu sayede krema ile gıda boyası hemhal olacaktır.

Aynı şekilde yeşil, sarı ve kırmızı renkte elde edilmek istenen erişteler ya da makarnalar içinde aynı şekilde son aşamada gıda boyası kullanımı sağlanmalıdır. Erişte ya da makarna için hazırlanan hamura, hamur daha tam sertleşmeden gıda boyası eklenmelidir. Hamurun çokluğu ve büyüklüğüne göre eklenmek istenen gıda boyası miktarı artırılabilir. Ayrıca son dönemlerde milkshake, frozen gibi içeceklerde de kullanılan gıda boyaları da içeceklerin hazırlanma aşamasında iken eklenmelidir. Burada belirtmek istediğimiz bir püf nokta var ki; mutlaka istediğiniz renk tonu için aşama aşama gıda boyası eklemenizdir. İstediğiniz renk tonuna erişinceye dek damla miktarını artırıp azaltabilirsiniz. Ayrıca hangi ürüne ekliyorsanız, mutlaka o ürünle hemhal olana dek karıştırmanız gerekecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir