Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?
14.04.2022 20:00
Gece yemek yemek, psikolojik nedenlere bağlı olabilmektedir. Gece yemek yeme sendromunun tedavisi, gece yemek yemenin psikolojisi ve gece yemek yemenin tehlikeli olup olmadığı ile ilgili merak edilen tüm soruları sizin için bir araya getirdik.

Gece yemek yeme sendromu, kişinin günlük kalori alımının çoğunu akşam geç saatlerde veya gece boyunca yemesi ile karakterize bir yeme bozukluğudur. Sabahları iştahın bastırılması ve akşamları açlığın artmasıyla sonuçlanan, vücudun iç saatinin altında yatan bir düzensizlik ile ilişkilidir. Gece yeme sendromuna sahip olan kişiler, genellikle uykuya dalmakta veya tekrar uykuya dalmakta güçlük çekerler ve bu sorunlara yardımcı olmak için yemek yerler. Gece yeme sendromu tedavi seçenekleri şunlardır:

·        Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve uyku hakkında psikoeğitim

·        Aç olmadığınızda yapılandırılmış öğünler ve atıştırmalıklar ile düzenli bir yemek programı sürdürmek

·        Aşamalı kas gevşetme teknikleri

·        Zararlı yiyecek ve uykuyla ilgili davranışları durdurmak için yeni bir yatma zamanı rutini oluşturmak

·        Düzenli bir uyku ve uyanma saati oluşturmak

·        Herhangi bir komorbid semptom/bozukluğu tedavisi

·        Uyku/uyanıklık hormonlarını düzenlemek için parlak ışık tedavisi

Bazı durumlarda ise doktorunuz, gece yeme davranışlarını durdurmanıza ve mümkün olan en kısa sürede sağlıklı yeni rutinler oluşturmanıza yardımcı olmak için kısmi hastaneye yatış veya evde tedavi programı gibi daha yüksek düzeyde bir bakım önerebilmektedir.

Gece Yemek Yeme Psikolojisi Nedir?

Gece yemek yeme psikolojisi, gün içinde yemek yemeyi çok fazla kısıtladığınızın bir işareti olabilir. Geceleri aşırı yemek yeme eğilimi, depresyon, stres, öfke veya üzüntünün yanı sıra gün boyunca yeterince yemek yememe sonucunda da olabilmektedir. Bunun yanı sıra iştahta yüksek düzeyde artışlara sebep olan hormonal bir dengesizlik de gece yemek yemeye neden olabilir. Gece yemek yeme psikolojisi, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir. Aynı zamanda gece yemek yemenin psikolojisi, psikoterapi ve eğitimler sonucunda detaylı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Gece yemek yemek yerine, tetikleyici duyguları yönetmenize yardımcı olması için bir terapist veya diyetisyenden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Gece Yemek Yeme Tehlikeli Mi?

Gece yemek yemek, tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Gece yemek yemenin sonucunda insülin, glukagon ve leptin düzeyleri değiştiği için hormonların işlevinde farklılıklar meydana gelebilir. Vücudun gün boyunca kan şekeri değişikliklerini kontrol etmek için insülin kullanma yeteneğinin en az olduğu zaman dilimi gece vakitleridir. Yemeklerden sonraki glikoz seviyeleri, öğünler günün geç saatlerinde tüketildiğinde en yüksek seviyededir. Kan şekeri regülasyonunda bozulmalara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra gece yemek yemek, yediğiniz yiyecek miktarını artırır ve daha fazla kilo almanıza neden olabilir. Vücudun sirkadiyen ritmine uygun olmayan şekilde yemek yemek, vücudun lipidleri metabolize etme şeklini etkileyebilir. Bu da, hem kolestrol hem de trigliseritlerin seviyelerinin artmasına neden olabilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir