Diş Dolgusundan Sonra Ne Yapılır Ne Yapılmaz?

Diş Dolgusundan Sonra Ne Yapılır Ne Yapılmaz?
23.03.2022 13:30
Diş dolgusu hakkında oldukça merak edilen konular vardır. Diş dolgusu hakkında en çok merak edilen; diş dolgusundan sonra ne yapılır ne yapılmaz, diş dolgusundan sonra sigara içilir mi gibi soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Diş dolgusu öncesi dişiniz uyuşturulduysa 3- 4 saat yemek yenmemelidir eğer ki dolgu sonrası halsizlik, baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşılırsa ancak o zaman uyuşuk olan bölgeyi ve yanağınızı ısırmamak suretiyle yemek yenebilir. Dolgu yapılmış dişle bütün dişler gibi eski yediğiniz yemekleri yiyebiliriz ancak dolgunun hemen sonrasında sert kabuklu besinleri tüketmeye çalışmak veya dişi bir açacak yerine kullanmak ki bu sağlıklı bir diş için de uygun değildir. Dolgu yapıldıktan sonra ağır egzersizlerde yapılmamalı, kadınlarda 3-4 gün boyunca makyajdan kaçınmalıdır ki makyaj malzemelerindeki kimyasalların dudaktan dişlere bulaşması engellenebilsin.

Diş Dolgusundan Sonra Sigara İçilir Mi?

Diş dolgusu sonrasında sigara içilmesi önerilmez mümkünse 1-2 saat sonra içilmesi uygun bulunur. Biliyoruz ki sigaranın içindeki maddeler insan vücudu için oldukça zararlıdır dişlere etkisi de görünür düzeydedir.

Diş Dolgusundan Sonra Yemek Yenir Mi?

Diş dolgusu sonrası elbette yemek yenir lakin diş dolgusunun hemen sonrasında bu önerilmez. Dolgudan 3-4 saat sonra yemek yenmesi uygun ve sağlıklıdır 3-4 saat sonrasında bile sert kabuklu yiyecekler önerilmez.

Diş Dolgusundan Sonra Su İçilir Mi?

Diş dolgusundan sonra su içilip içilmeyeceği sıkça araştırılan konular arasında yer alır. Diş dolgusu sonrası tabi ki su içilir suyun fazla sıcak ve fazla soğuk olmama şartıyla tabi.

Diş Dolgusundan Sonra Ağrı Nasıl Geçer?

Dolgu sonrasında ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlar da doktorunuzun verdiği ağrı kesiciyi içmek etkili çözümlerdendir. Günde 3 taneden fazla ağrı kesici de içilmemelidir. Eğer ağrı ağrı kesici içmiş olduğunuz halde geçmiyorsa dişinize kanal tedavisi uygulanması gerekebilir.

Diş Dolgusundan Sonra Ağız Çalkalanır Mı?

Diş dolgusundan sonra ağzını çalkalamak isteyen kişiler için açıklama yapacak olursak; diş dolgusu sonrası yenen yemek içilenlerden sonra ağız çalkalamak, dişleri ip ile temizlemek mümkündür, bir sakınca yoktur.

Diş Dolgusundan Sonra Çay İçilir Mi?

Diş dolgusunun hemen sonrasında sıcak ve soğuk içecekleri tüketmek ve de asitli içecekleri tüketmek önerilmez, bunun için dolgunun sertleşmesi gerekir. Dolgudan 3-4 saat sonra bu içecekleri tüketmek daha doğrudur.

Diş Dolgusundan Sonra Diş Kaç Gün Ağrır?

Dolgu sonrasında 2-3 gün süreyle ağrı azalır ve hastalar bu duruma alışırlar ancak 2-3 gün geçmiş olmasına rağmen ağrı hala geçmiyorsa doktorlar görüşmek faydalı olur. Ağrı kesici içilmesine rağmen ağrı geçmiyorsa yine doktorla görüşülmelidir. Aynı zamanda dolgu sonrası hassasiyet gösterilebilir. Sıcak veya soğuk besin maddelerine karşı diş sızlama yapabilir, bu durum genel olarak 2-3 hafta bile sürebilir. Eğer ki hassasiyet bu süre zarfından sonra hala geçmiyorsa doktorla görüşülmesi gerekilmektedir.

Diş Dolgusundan Sonra Diş Fırçalanır Mı?

Diş dolgusundan sonra dişlerin fırçalanıp fırçalanmayacağı hakkında bilgi verecek olursak; dolgu sonrası yemek yendiği andan itibaren artık dişler fırçalanabilir yine de fazla sert bir şekilde dişleri fırçalamak önerilmez.

Diş Dolgusundan Sonra İçki İçilir Mi?

Diş dolgusu sonrasında sıcak, soğuk ve asitli içeceklerin tüketilmesi önerilmez. Alkol de asitli bir içecektir ve tüketilmesi uygun değildir. Dolgu sertleşip, yemek yenip bir şeyler içmenin uygun hale geldiği vakit tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Diş Dolgusundan Sonra Kahve İçilir Mi?

Diş dolgusundan sonra kahve içmek isteyen birçok insan vardır. Ancak dolgu sonrasında sıcak içecek tüketimi önerilmez. Dolgudan 3-4 saat sonrasında tabi ki tüketilebilir.

Diş Dolgusundan Sonra Morluk Nasıl Geçer?

Kişilerin vücut yapısına uygun olarak dolgu sonrası ödemler ve morluklarla karşılaşılabilir. Bu süre 1 hafta içinde oluşup geçmesi ile sonuçlanır eğer k bir hafta geçmiş olmasına rağmen morluk veya ödem geçmemişse doktora gitmekte fayda vardır. Bu morluklar için 1 haftayı geçmediği takdir de endişelenmek yersizdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir