Fransız Ressam Paul Cézanne Hakkında En Çok Merak Edilenler

Fransız Ressam Paul Cézanne Hakkında En Çok Merak Edilenler
12.08.2022 13:39
Paul Cézanne modern sanatın gelişmesine yaptığı katkılar ile biliniyor. Paul Cézanne bugün hala sanat dünyasının bilinen ve popüler isimleri arasında yer buluyor. Paul Cézanne doğum ve ölüm tarihi, eserleri ve ölüm sebebi nedir?

Fransız ressam Paul Cézanne hakkında en çok merak edilenler sanat dünyasının aktif takipçileri tarafından sorgulanıyor. Paul Cézanne; 19 Ocak 1839 tarihinde dünyaya geldi. Modern sanatın gelişmesine yapmış olduğu katkılar ile bilinen Paul Cézanne çoğu zaman modern sanatın babası olarak anılmıştır. Fransız post – empresyonist ressam ve gezgin olarak tanıdığımız Paul Cézanne; empresyonizm ve kübizm arasında bir tür köprü oluşturmuştur. Paul Cézanne; Aix – en – Provence’da doğmuş ve okula da burada gitmiştir. 1861 senesinde resim sanatını öğrenmek adına Paris’e çocukluk arkadaşı Emile Zola’nın yanına gitmiştir. Güzel Sanatlar Akademisi’nin giriş sınavlarında başarılı olamayınca tekrar Aix’e dönmüştür. Bütün vaktini resme ayırmış, Salon’a gönderdiği tabloların kabul edilmemesine rağmen çalışmalarını sürdürmüştür. Resme olan ilgisini hiç kaybetmeyen Paul Cézanne bir süre sonra modern sanatın babası olarak anılmaya başlanmıştır.

Paul Cézanne’nin Doğum Ve Ölüm Tarihi Nedir?

Paul Cézanne hakkında bilinmeyen pek çok bilgi bulunuyor. Paul Cézanne’nin doğum ve ölüm tarihi sanat dünyası takipçileri tarafından sorgulanıyor. Paul Cézanne’nin doğum tarihi; 19 Ocak 1839 olup ölüm tarihi 22 Ekim 1906 olarak kaydedilmiştir.

Paul Cézanne’nin Mesleği Nedir?

Paul Cézanne’nin mesleği de kendisi hakkında merak edilen ve araştırılan konular arasında yer bulmayı başarıyor. Paul Cézanne’nin mesleğinin ressam, gravürcü, desinatör, taklit sanatçısı, litografyacı olarak belirtilmiştir.

Paul Cézanne Hangi Akımın Öncüsüdür?

Paul Cézanne sanatta geleneksel tabuları yıkıp modernleşme adımları atan güçlü sanatçılardan yalnızca biri olarak anılıyor. Paul Cézanne modern sanatın babası olarak anılmak ile birlikte aynı zamanda post – empresyonist akımının da öncüsü olmuştur. Paul Cézanne aynı zamanda empresyonizm ve kübizm arasında bir tür köprü kurmuştur.

Paul Cézanne’nin En Önemli Eserleri Nelerdir?

Paul Cézanne eserleri ile modern bilimin öncüsü isimler arasında yer bulmuştur. Bu durum günümüzde dahi Paul Cézanne’nin en önemli eserlerinin neler olduğunun araştırılmasını mümkün kılmıştır. Paul Cézanne’nin en önemli eserleri;

Landscape with Mill 1860

The Artist’s Father, Reading L’Evenement 1866

Modern Olympia 1873

The Bridge at Maincy 1879

The Chateau de Medan 1880

Still Life with Basket 1890

Madame Cézanne 1891 gibi eserlerdir.

Paul Cézanne Kaç Yaşında Resim Yapmaya Başlamıştır?

Paul Cézanne 1859 – 1861 yılları arasında Hukuk eğitimi aldığı sürede, resme ilgi duymaya başlamıştır. Resim yapma konusunda büyük bir arzu duyan Paul Cézanne gençlik yıllarında resim yapmaya başlamış, sanatı konusunda ilk başlarda destekleyici bir etki görememesine rağmen vazgeçmemiş ve en sonunda modern sanatın öncüleri arasında girmeyi başarmıştır.

Paul Cézanne Kaç Yaşında Ölmüştür?

Paul Cézanne; 22 Ekim 1906 tarihinde ölmüştür. Ölümü ile sanat dünyası üzerinde yıkıcı bir etki yaratan Paul Cézanne arkasında modern sanat dünyasına bıraktığı eserleri ile canlı kalmıştır. Paul Cézanne 67 yaşında ölmüş ancak günümüzde eserleri ile popülerliğini korumaya devam etmiştir.

Paul Cézanne’nin Ölüm Sebebi Nedir?

Paul Cézanne 22 Ekim 1906 tarihinde 67 yaşında iken hayata gözlerini kapattı. Arkasında modern sanat adına pek çok eser bırakan Paul Cézanne’nin ölüm sebebi merak ediliyor. Paul Cézanne’nin ölüm sebebinin 1906 senesinde fırtına esnasında resim yaparken hastalanması ve üzerine zatürre geçirmesi olduğu belirtiliyor.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir