Ahmet Arif Kimdir?

Ahmet Arif Kimdir?
19.05.2022 10:35
Ahmet arif, edebi kimliği ile birlikte birçok genç şaire ilham olmuş yerli şairlerimizden biridir. Bu yazımızla birlikte, ünlü şairimiz Ahmet Arif hakkında merak edilen bilgileri sizler için derledik.

Ahmet Arif, Türk edebiyat dünyasında kendine oldukça büyük yer edinmiş şairlerimizden bir tanesidir. Ahmet Arifi ve şiirlerini anlamak için, onu biraz da olsa tanımak, hayatına göz atmak gerekir. Ahmet Arif, 23 Nisan günü 1923’de Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Ahmet Arif, yaşadığı dönem boyunca sadece bir kitap bastırmıştır. Memleketi olan güneydoğu coğrafyası ve Çukurova bölgesine duyduğu hisleri, şiirlerine de yansıtmıştır. Dünyaya veda ettiği tarih ise, 2 Haziran 1991’dir. Kitabının adı, hasretinden prangalar eskittim’dir. Arif’in şiir kitabı, Türkiye’de en çok basılan şiir kitabı unvanı ile birinci sıradadır. Ahmet Arifin edebi yönü, oldukça özgün niteliktedir. Şiirlerini, serbest ölçü ve kendine has betimlemeler ile yazmaktadır. Ahmet Arif’in şiirleri yalnızca bir şiir değildir, kişinin iç dünyası ve hayal gücünde; kendine has bağdaştırmalar betimlemeler ile adeta iz bırakmaktadır.

Ahmet Arif Şiirleri Nelerdir?

Ahmet Arif, yaşadığı dönem boyunca sadece bir tane şiir kitabı bastırmıştır. Kitabındaki şiirleri ise şu şekilde sıralayabiliriz; hasretinden prangalar eskittim, terk etmedi sevdan beni, ay karanlık, akşam erken iner mahpushaneye, adiloş bebenin ninnisi, Anadolu, içerde, hani kurşun sıksam geçmez geceden, otuz üç kurşun, unutamadığım gibi birçok eseri bulunmaktadır.

Ahmet Arif Nerelidir?

Ünlü Türk Şairlerimizden olan Ahmet Arif’in doğum yeri, Diyarbakır’dır. Hayatının büyük bir bölümünü Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve Çukurova’da geçirmiştir.

Ahmet Arif Ne Zaman Öldü?

Ahmet Arif, 68 yaşında Ankara’da hayata gözlerini yummuştur.

Ahmet Arif Nasıl Öldü?

Ünlü sanatçıların nasıl öldüğü sorusu, sıkça sorulan sorular arasındadır. Ünlü Türk şairlerimizden olan Ahmet Arif’in ölümü, Ankara’daki evinde; 68 yaşında ani bir kalp krizi sonucu meydana gelmiştir.

Ahmet Arif Neden Sürgün Edildi?

Geçmiş tarihimizde sanatçılarımızın sürgün edilmesi ile ilgili hadiselerle sıkça karşılaşmaktayız. Bu üzücü durumların meydana gelmesi, çoğu zaman dönem ve siyasal ortamla alakalı olmuştur. Ahmet Arif, şiirlerinden de anlaşıldığı üzere halkçı yapısı ile dikkat çekmekteydi, olaylara ve durumlara karşı hicvetmekten ve şiirlerinde de hicivlere yer vermekten kaçınmazdı. Bu sebeple, 1951 ile 1952’de iki kez tutuklanmıştır.

Ahmet Arif Oğlu Kimdir?

Sevilen Türk şairimizin oğlunun adı, Filinta Kemal’dir. Filinta kemal bir heykeltıraştır. Babası gibi sanatsal özellikleri ve estetik kaygıları olan bir insandır. Filinta Önal yaşamına, galeriler, sergiler, fuarlar, sempozyumlar düzenleyerek devam etmektedir. Ayrıca sanat danışmanlığı da yapmaktadır. Filinta Önal’ın eşi Tolstoy’un torunlarındandır.

Ahmet Arif Ülkücü Müdür?

Ahmet Arif ile ilgili siyasi görüşü bakamından, onu şiirlerinde olduğu gibi bir kalıba sokmak pek hoş karşılanmaz. Ahmet Arif, Şiirlerinde de anlaşılacağı üzere, ezilenlerin ve halkın yanında olmuştur hep. Haksızlığa karşı dik duruşu sebebiyle iki kez mahkûm edilmiştir.

Ahmet Arif Hangi Akıma Ait?

Bilindiği üzere edebiyat dünyasında birçok akım bulunmaktadır. Sanatçılar da bu akımlardan etkilenerek sanatlarını icra etmişlerdir. Ahmet Arif ise şiirlerinde kullandığı serbest ölçüler ile; bir toplumcu- gerçekçi yazardır.

Ahmet Arif'in Kaç Şiir Kitabı Var?

Ahmet Arif’in tek şiir kitabı, hasretinden prangalar eskittim’dir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir