Flash Bellek Neden Görünüyor Ama Açılmıyor?

Flash Bellek Neden Görünüyor Ama Açılmıyor?
26.12.2022 17:39
Flash bellek, kaynak gücü kesildiğinde de içinde bulunan veriyi tutabilen ve saklayabilen bir bellek türüdür. Flash bellek neden görünüyor ama açılmıyor, hangi formatta olmalı, ıslanırsa bozulur mu? Flash bellek ile format atma nasıl yapılır, nasıl biçimlendirilir, nasıl sıfırlanır, olmadan format atma nasıl yapılır? Flash bellek ve özellikleri ile ilgili merak edilen soruları sizler için derleyip yazımızda cevap verdik.

Flash bellekler, belirlenen kapasiteleri kadar içerisinde bilgi ve veri saklayabilen taşınabilir belleklerdir. Ancak bu flash belleklerde sıkça sorunlar yaşanmaktadır. En sık görülen sorunlar ise bilgisayarın flash belleği okumaması ya da görse bile açmamasıdır. Flash belleği açılmaması sorununa, öncelikle başka bir USB girişinde deneyerek ya da başka bir bilgisayarda açmaya çalışarak deneyebilirsiniz. Bu sorunlar çoğu zaman USB yuvasının ya da Flash belleğin girişinin aşınmasından kaynaklanmaktadır.

Flash Bellek Hangi Formatta Olmalı?

Flash bellekler genellikle birbirleri ile aynı üretilirler ve çoğu ilk kullanıldığında FAT32 dosya sistemine sahiptir. Bilgisayarlarla beraber oyun konsolları ve USB girişi bulunan başka cihazlar için en uyumlu dosya sistemi budur. Birçok USB girişli Flash bellek için exFAT dosya sistemi de kullanılmaktadır.

Flash Bellek Islanırsa Bozulur Mu?

Flash bellekler içerisinde kapasiteleri kadar veri bulunduran taşınabilir belleklerdir. Flash bellekler de diğer aletler gibi bir elektronik malzemelerdir. Islanırsa bozulma ihtimalleri bulunmaktadır. Ancak suya girdikten sonra 5 ila 6 saat bekleyip tam olarak kurutabilirseniz çalışma ihtimalleri bulunmaktadır.

Flash Bellek İle Format Atma Nasıl Yapılır?

Flash bellek, işletim sistemi kurulmamış bilgisayarı açmak ve kullanabilmek için mutlaka gereklidir. Flash belleklere Windows İşletim sistemi yüklenerek yeni bilgisayarlarınıza, işletim sistemi bu bellekler tarafından atılmaktadır. Bu işlem bilgisayarlara format atılırken de yapılmak zorundadır.

Flash Bellek Nasıl Biçimlendirilir?

Flash belleğinizi biçimlendirmek istiyorsanız flash bellek bilgisayarınıza takılı iken Windows arama çubuğuna dosya gezgini yazarak bu sekmeye tıklamanız gerekmektedir. Ardından bu bilgisayar butonuna tıklayarak, bulunan USB sürücüsüne sağ tıklayarak biçimlendir öğesini seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında açılan dosya sistemi menüsünden FAT32’ye tıklayarak başlat seçeneğine basabilirsiniz.

Flash Bellek Nasıl Sıfırlanır?

Flash bellekler, kapasitesi kadar veriyi koruyabilen taşınabilir belleklerdir. Bu bellekleri sıfırlamak yani format atmak oldukça kolaydır. Flash belleğinize format atmak istiyorsanız flash bellek bilgisayarınıza takılı iken Windows arama çubuğuna dosya gezgini yazarak bu sekmeye tıklamanız gerekmektedir. Ardından bu bilgisayar butonuna tıklayarak, bulunan USB sürücüsüne sağ tıklayarak biçimlendir öğesini seçmeniz gerekmektedir. Ardından burada bulunan Hızlı Biçimlendir butonuna tıklayarak başlat seçeneğine basarsanız flash belleğiniz sıfırlanacaktır.

Flash Bellek Olmadan Format Atma Nasıl Yapılır?

İşletim sistemi olmayan bilgisayarlara format atmak istiyorsanız flash bellek bulunması çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Flash belleğe kurulan Windows işletim sistemi bilgisayar formatlanıp açıldıktan sonra bilgisayarınıza takarak rahatça işletim sistemini yükleyebilirsiniz. Ancak flash belleğiniz olmadan bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız Windows seçenekleri üzerinden bilgisayarı sıfırla bölümüne tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir