Faturalı Hat Ne Zaman Yenilenir?

Faturalı Hat Ne Zaman Yenilenir?
20.12.2022 21:58
Faturalı hatlar, kontörlü hatlardan farklı olarak, cep telefonu üzerinden yapmış olduğunuz kullanımları belli bir zaman aralığında toplu olarak ödediğiniz bir abonelik şeklidir. Faturalı hatlar ile ilgili merak edilenlere bakalım. Turkcell, vodafone, Türk Telekom, faturalı hat ne zaman kapanır? Yurt dışına faturalı hat nasıl açılır, üzerine 2 telefon alınır mı, ne zaman yenilenir? Ayrıntılar yazımızda.

Faturalı hatlar, fatura kesim tarihine göre ödenmekte ve yenilenmektedir. Tüm kullanım haklarınız, yeni fatura tarihine girişinizde yani ödeme tarihinizde yenilenecektir. Bir önceki ay kullanmadığınız haklar diğer aya aktarılmaz.

Turkcell Faturalı Hat Ne Zaman Kapanır?

Sabit hat yani faturalı hat sahipleri bazı sebeplerden, faturalarını geç yatırabilmektedirler. Bu da hattın ne zaman kapanacağına dair kafa karışıklığı yaratmaktadır. Türkcell faturanızın son ödeme tarihinden sonra 1 hafta daha kullanıma izin vermektedir. Anca belli bir oranda gecikme faizi uygulanmaktadır.

1 haftanın sonunda ödeme gerçekleşmezse hattınız SMS ve giden aramaya kapanır. Ek 3 günlük daha süre tanınır ve gelen çağrılara cevap verebilirsiniz. Bu sürenin sonunda hattınız geçici olarak tamamen kapatılır. Vergiler dahil tüm fatura bedelini ödediğiniz taktirde tekrar kullanıma açılacaktır.

Hattınız 1 yıl içerisinde ilk kez kapanmışsa kapama-açma işleminden kaynaklı olan vergiler faturanıza yansımayacaktır. Ancak 2023 yılı itibari ile ödenmemiş fatura kaynaklı hat açma-kapama ücreti 68,46 TL olarak faturanıza yansıyacaktır.

Vodafone Faturalı Hat Ne Zaman Kapanır?

Faturalı hat sahiplerinin en sık yaşadığı problem fatura ödemeleridir. Faturalı hattınız son ödeme tarihini geçirdikten sonra faturanız kısıtlanacaktır. Bu kısmi kısıtlama internet hızının yavaşlaması ve giden aramaya kapanması şeklindedir.

Geciktiğiniz her gün gecikme bedeli olarak faturanıza yansıyacaktır. Hizmet açma bedeli olarak faturanıza vergiler dahil 55 TL yansıtılacaktır. Ancak 1 yıl içerisinde hattınız ilk kez kapanıyorsa gecikme bedeli yansıtılmaz.

Vodafone faturalı hattınız son ödeme tarihinden 1 hafta sonra hattınız kısıtlanır, tanınan ek süreyi de geçerse faturayı ödememeniz halinde tamamen kapatılır. Geç ödemeye bağlı olarak %2,5 faiz faturaya yansıtılır.

Türk Telekom Faturalı Hat Ne Zaman Kapanır?

Türk Telekom güncel fatura tutarınızı öğrenmek için “GUNCEL“ yazıp 55555’ gönderebilirsiniz. Türk Telekom faturanız bir sebepten ödenmemişse son ödeme tarihinden sonra internetiniz sınırlandırılır. Fatura kaynaklı kapatılan faturalar vergiler dahil 68,46 TL olarak faturaya yansıyacaktır. Ancak 1 takvim yılı içerisinde ilk kez kapanan faturaya bu ücret yansıtılmayacaktır.

Bir faturalı hat son ödeme tarihinden 1 hafta sonra giden aramaya kapanır. Daha sonrasında ödeme için tanınan 3 günlük ek sürede yine ödenmezse hattınız faturanızı ödeyene kadar geçici süreliğine tamamen kapanacaktır.

Faturalı Hat Üzerine 2 Telefon Alınır Mı?

Faturalı hat üzerinden telefon almak özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir uygulamadır. Özellikle artan maliyetlerden kaynaklı olarak tek faturada hem telefon taksiti hem de kullanılan faturanın bedelini ödeme hakkına sahip olan kullanıcılar için operatör firmaları bu şekilde bir uygulama hizmete sunmuşlardır.

Binlerce kişinin yararlandığı bu ödeme şeklinden yararlanarak cihaz sahibi olabilmek için belli şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Öncelikle cihaz alacağınız firmanın uzun süreli kullanıcısı olmanız ve faturalarınızı düzenli şekilde ödüyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca 12-24 ay taahhüt vermeniz ve minimum 8 ay operatörün faturalı hat kullanıcısı olmanız beklenmektedir.

GSM firmalarının ortak olarak öne sürdüğü şartlardan biri ise bir hat üzerine en fazla 2 adet cihaz alabilmenizdir. Operatör firmaları faturanızı zamanın ödemeniz halinde size puan vermektedir. Eğer puanınız yeterliyse cihazı faturanızın üstünden satın alabilirsiniz.

Yurt Dışına Faturalı Hat Nasıl Açılır?

Yurt dışı seyahatleriniz de en merak edilenlerden biri de hattı uluslararası dolaşıma nasıl açtıracağımızdır.

Turkcell:  yurt içinde ROAM yaz 2222’ye ücretsiz olarak SMS gönder. Hattınız yurt dışı dolaşıma açılsın.

Türk Telekom: *150# tuşlayarak arayabilirsiniz. Hattınız yurt dışına açılacaktır.

Vodafone: *121# tuşlayarak yurtdışına hattınızı açabilirsiniz. Ya da yurt içinde ROAM AÇ yazarak 7048 SMS gönderebilirsiniz.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir