Evlilik Teklifinin Dinimizde Yeri Nedir?

Evlilik Teklifinin Dinimizde Yeri Nedir?
12.11.2022 18:43
Hayatımızda önemi olan evlilikle ilgili bilgilerin araştırmasını gerçekleştirdik. Evlilik teklifinin dinimizde yeri nedir, nişandan sonra mı yapılır, almak için dua nasıl yapılır? Dini nikah sayılır mı, caiz mi?

Evlilik teklifi, geçmişte böyle organizasyonların yapılması gibi bir durum yoktu. Her şey daha sade ve abartmadan yapılırdı. Dinen evlilik teklifinin bir sakıncası yoktur. Fakat fazla abartı ve gösteriş dini bakımdan müsrifliğe girdiği için günah sayılabilir.

 Önceki yaşamlarda yani peygamber efendimizin zamanında düğün bile olmazdı. İki kişi birbirini görmeden büyüklerin olumlu şekilde görmesiyle evlenirdi. Yani bu gösterişli hayat ve teklifler yaşam alanlarımız daha konforlu hale gelmesi ile beraber ortaya çıkmıştır.

Evlilik Teklifi Nişandan Sonra Mı Yapılır?

Nişandan sonra evlilik teklifi yapılmaz. Önce kişiler arasında bir evlilik teklifi edilmesi gerekir. Daha sonra iki ailenin bu tekliften haberi olmasıyla beraber nişan hazırlığı yapılır. Tabi nişandan sonra evlilik yaklaşmasına yakın evlenme teklifi edenler de olabilir ama mantıken nişandan önce olması daha mantıklı yapılan bir hareket olacaktır.

Güzel bir organizasyon hazırlayarak ya da şık bir yemekte nişanlanmadan önce sevgilinize evlenmek teklifi yapabilirsiniz. Bu sayede karşınızdaki kişi daha değerli hissedecek sizlere daha güzel evet diyecek. Aslında evlilik tekliflerinin mantığı mutlu olan anlarınızı daha güzelleştirmek olmaktadır. son yıllarda da güzel organizasyonlarının olması ile bu olay biraz abartılmıştır. Herkes kendi bütçesini göre yapabilir.

Evlilik Teklifi Almak İçin Nasıl Dua Edilir?

Çoğu genç kız sevgililerinden evlenme teklifi etmesini ister. Fakat karşı tarafın bazen maddi imkânları bunu elvermez. Bu açıdan kızlar da dua tekniğine başvurur. Bu olay biraz komik biraz da gerçekçi olmak üzere herkesin başvurduğu durumdur. İçinizden ve hissederek ettiğiniz her niyet Allah katında olma yoluna girer. Yani belli başlı bir dua yoktur teklif için. Eğer karşı taraf sizi seviyorsa bunu doğru zaman da ve doğru mekanda edecektir.

Böyle zamanlarda biraz zaman tanıyarak daha güzel olmasına da vesile olursunuz. Ama olmazsa da bunda bir hayır olduğunun kanaatına varın. Çünkü zorlama ile hiçbir iş hayırlı bir şekilde sonlanmaz.

Evlilik Teklifi Dini Nikah Sayılır Mı?

Evlilik teklifi dini nikah sayılmaz. Dini nikah deneyimli bir hoca tarafından iki tarafın ve ailelerin rızası alınarak Allah katında kabul edilen bir durumdur. Evlilik tekli ise bir yola giriyorsunuz bunun ilk adımları arasındadır. Bu açıdan düşünüldüğünde dini nikah sayılmıyor. Dini nikahı ayrıca hoca eşliğinde kabul ederek evlenmeniz gerekir.

Evlilik Teklifi Caiz Mi?

Evlilik teklifi dinen caizdir. Yani evlilik teklifi ile kuranda bir şey geçmektedir. Çünkü geçmişte böyle bir durum yoktu. Bu yeni hayatın getirdiği bir durumdur. Fazla abartı dinen günah sayıldığı için evlilik teklifini abartmadan yapabilirsiniz. Fazla gösterişli olmadan ve insanların gözüne sokmadan yapılan teklifler daha caiz olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir