Hastanede Fotoğraf Çekmek Yasak Mı?

Hastanede Fotoğraf Çekmek Yasak Mı?
22.10.2022 15:59
Hastaneler; hasta ve yaralılara hizmet veren sağlık kurumlarıdır. Hastanede fotoğraf çekmek, video çekmek, yangın merdiveninde sigara içmek, yasak mı? Özel hastanede istifa etmek, kürtaj, nöbet tutmak yasak mı? Hastanelerde maske yasağı kalktı mı? Cevaplar sizler için araştırıldı…

Yürütülen hizmetlere gölge düşürülmemesi ve istismara yönelik uygulamalara fırsat verilmemesi için, sağlık kurum ve kuruluşlarımızın huzur ve sessizlik içerisinde hizmet verebilmesi ve mahremiyet haklarının korunması için izin alınması gerekmektedir. Kurum, kuruluş sahasında fotoğraf çekimi yapılmaması, kurum ve kuruluş amirinin onayı ve geçerli bir gerekçe olmadan bu tür faaliyetlere izin verilmemesi konusunda kesin kararlar alınmıştır. Yani fotoğrafçılık hizmeti veren kişi ve kurumların artık hastanelerde fotoğraf çekimi yapabilmeleri için izne ihtiyaçları vardır.

Hastanede Video Çekmek Yasak Mı?

İnsan hakkı, hasta hakkı kutsal sayılmaktadır. Hastaneler mahremiyet gerektiren yerlerdir. Hastanelerde; hastalar ilgili bilgileri sır olarak saklanır, hiç kimseye paylaşılmaz. Hastanelerde video çekimi ise bu konunu tam zıddı konumunda olduğu için bilgi ve izin olmadan video çekimi yapılamamaktadır. Gerekli görüldüğünde video çekimi için izinler verilebilmektedir.

Özel Hastanede İstifa Yasak Mı?

Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı tarafından 27.10.2020 tarihinde yayımlanan genelge ile sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde istifa, emeklilik ve izin haklarına dair düzenlemeler yapılmış ve istifa gibi durumların askıya alındığı söylenmiştir. İstifa yasağının 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren kaldırılmıştır. İstifa etmek için özel ya da devlet hastanesinde çalışıyor olanız şartı aranmamaktadır. 

Özel Hastanede Kürtaj Yasak Mı?

Ülkemizde kürtaj konusunda, sosyal medya gibi kanallarda kürtaj hakkında bilgi arayan kişilerin karşısına kürtajın yasal olmadığı konusunda bazı yanlış bilgiler çıkabilmektedir. Bu bilgi kirliliğine maruz kalan kişiler doğru bilgiyi kürtaj yasal mı, kürtaj yasak mı soruları ile sağlık kuruluşlarına sorarak edinebilirler. Türkiye’de kürtaj tamamen yasaldır ve hastaneler, özel hastaneler tarafından başarıyla yapılmaktadır. Yalnız kürtajın uygulama kısmına geçildiğinde bazı yasal kısıtlamalar her hastane için verilmiştir.

Özel Hastanede Nöbet Tutmak Yasak Mı?

Özel hastane ya da devlet hastanesi fark etmeksizin nöbet tutma yasağı diye bir yasak yoktur. Özel hastane çalışanları ek ücretler karşılığında nöbet tutarlarken aynı zamanda başka tıp merkezi gibi yerlerde de nöbet tutma hakkına sahip olmuşlardır. 

Hastanelerde Maske Yasağı Kalktı Mı?

Corona virüs önlemleri nedeniyle her alanda maske yasağı olduğu bir dönemden geçmiştik. Sağılık Bakanlığı önderliğinde, artık toplu taşıma ve kalabalık ortamlarda maske takma zorunluluğunun kaldırıldığı açıklanmıştır. Hastaneler içinse bu uygulama halen devam etmektedir. Özellikle Corona Virüs için ayrılmış olan alanlarda halen oldukça hasta bulunduğundan hastanelerin her yerinde maske takmak zorunludur. Kendinizin ve çevrenizin sağlığı için hastanelerde maske takmayı unutmayınız.

Hastanede Yangın Merdiveninde Sigara İçmek Yasak Mı?

Sigara kullanımı hastanelerin yangın merdivenlerinde yasaktır. Yangın durumunda insanların yaşadıkları ya da bulundukları yapıdan güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlayacak olan merdivenler, itfaiyeler açısından da alternatif bir kurtarılma planı olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla hayati bir önem taşıyan bu gibi alanlarda sigara kullanımı kesin bir şekilde yasaklanmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir