Ev Baklavası Bozulur Mu?

Ev Baklavası Bozulur Mu?
28.12.2022 21:14
Ev baklavası bozulur mu? Ev baklavası buzlukta saklanır mı, buzdolabında nasıl saklanır? Ev baklavası kaç derecede pişer, nasıl gevrek olur? Ev baklavası kaç günde bozulur? Ev baklavası çoğu kişi tarafından evde yapılmış olan baklavadır. Ev baklavası hakkında merak edilen tüm soru bu yazımızda yanıtladık.

Ev baklavası da diğer tüm besinler gibi uygun muhafaza koşulları sağlanmadığında ve üstünden süre geçtikçe bozulmaya başlayacaktır.

Baklavayı günler öncesinde açıp sonrasında şerbetlemek mümkün. Açtığınız baklavayı 3-5 gün soğuk ve kuru bir yerde üzerini kapatarak saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ev Baklavası Buzlukta Saklanır Mı?

Şerbeti dökülmemiş baklavayı buzdolabında saklamaya gerek olmaz fakat baklava buzlukta muhafaza edilebilmesi mümkündür. Uzun vadede tüketilmeyecek şerbetli tatlıların, tazeliğini koruması için pek çok yöntem denenir. Bunlardan biri de baklava ve kadayıf gibi tatlıların derin donduruculara yerleştirilmesi olarak bilinir.

Ev Baklavası Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Şekerli bir tatlı olan baklavayı buzdolabında saklamak, tatlının daha fazla şekerlenmesine neden olabilir. Fazla şekerlenen baklava, kendine has lezzetini kısa zamanda kaybeder. Baklavayı muhafaza edeceğiniz yerin kuru ve güneşten uzak olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Baklava güneş gören ve nemli ortamlarda saklanırsa çok hızlı bir şekilde bozulmaya başlar. Kuru baklava şerbetiz olduğu için kuru ve serin bir ortamda şerbetli baklavaya göre çok daha uzun bir süre boyunca saklanabilmesi mümkündür. Şerbetli yani klasik baklavayı ise en hızlı şekilde tüketmek yapılması gereken en önemli şey olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ev Baklavası Kaç Derecede Pişer?

Baklava için şerbetin kıvamı çok önem arz etmektedir. Yaklaşık olarak 35-40 dakika kadar pişirilmiş olması gerekir. Baklava da hazırlandıktan sonra önceden ısıtılmış 280 derecelik bir fırında 40-45 dakika kadar pişirilmesi gerekir. Baklava şerbeti, baklava pişene dek hazırlanması gerekir.

Ev Baklavası Nasıl Gevrek Olur?

Dışı çıtır çıtır bir baklava yapmak istiyorsanız hamur karışımına yarım limonun suyunu ya da birkaç damla sirkeyi katılabilir. Dolayısıyla asitli malzemeler hamurun piştiği zaman gevrek olmasını sağladığı bilinmektedir.

Baklava yaparken 40 kat yufka diye bir gelenek bulunmaktadır. Bunun için yufkaların aynı incelikte olması gerekir ancak aynı boyutta olması şart aranmaz. Evlerde yapılanları 7'li ya da 14'lü de olduğu görülmüştür.

Ev Baklavası Kaç Günde Bozulur?

Baklava şerbet oranı daha az kuru baklava ise çok uzun olmamak şartı ile buzdolabında muhafaza etmek mümkündür. Oda sıcaklığında, açık bir alanda ve ağzı kapalı şekilde sakladığınız şerbetli baklavayı 5 gün boyunca bozulma tehlikesi olmadan rahatlıkla tüketimine devam edebilirsiniz.

Oda sıcaklığında 5 güne kadar bozulmadan muhafaza edilebilen ev yapımı baklavayı kuru ve güneşten uzak bir alanda saklamanız dikkat etmeniz gereken bir unsur olduğunu unutmamak gerekir. Bu sayede tazeliğini ve çıtır dokusunu kaybetmemiş olacaktır.

Bayat baklavada, kalitesiz baklavada o çıtırtı sesi çıkmayacaktır. Çatalı batırıp ters olarak baklavayı ağzınıza götürürken, içindeki Antep fıstığı ve tereyağıyla da burnunuza hitap etmesi gerekmektedir. Yani tuhaf koku olduğunda bozulduğu anlamına gelecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir