Etli Nohutun Yanına Ne Gider?

Etli Nohutun Yanına Ne Gider?
13.11.2022 15:49
Akşam yemeği için çok güzel yemek yaptınız ama yanına ne gidebileceğini düşünüyorsunuz. Etli nohutun, falafel, fajita yanına ne gider? Fırında makarna, patates, tavuğun yanına ne gider? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Akdeniz Bölgesine ait olan etli nohut Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan yemeklerden bir tanesidir. Genellikle bayramlarda, asker kutlamalarında ve toplu verilecek olan yemeklerde yapılan etli nohut akşam sofralarında yerini almaktadır.

Etli nohutu yapmadan önce, nohutu geceden ısıtmanız yemeğinizin daha çabuk ve lezzetli olmasını sağlayacaktır. Etli nohut yapmak için gerekli olan malzemeler;

-Kuşbaşı et

-Nohut

-Salça

-Soğan

-Baharat

-Su

-Yağ ‘dır.

Hazırlanan yiyecekler sırasıyla eklendikten sonra etli nohutunuz hazır olacaktır. Etli nohutun yanına; pilav, turşu, yoğurt, patates püresi ya da salata gibi yan yemekler ekleyerek tüketebilirsiniz.

Falafel Yanına Ne Gider?

Falafel, Filistin ve İsrail’den tüm Ortadoğu’ya yayılmış bir yemektedir. Arap mutfağında oldukça tüketilen ve sevilen falafel bir nohut köftesidir. Falafel yapmak için gerekli malzemeler;

-Nohut

-Soğan

-Sarımsak

-Maydanoz

-Baharatın karışımı ile yapılır.

Ürünlerin hepsi blender ile ezilerek karıştırıldıktan sonra küçük toplar haline getirerek falafel yemeğini yapabilirsiniz. Falafel yemeğinin yanında, salata, patates püresi, soğan, sarımsaklı yoğurt veya humus tüketebilirsiniz.

Fajita Yanına Ne Gider?

Meksika mutfağına ait olan fajita tüm dünya mutfaklarında da oldukça tüketilen bir yemektedir. Asıl olarak dana eti ile yapılan fajitanın, domuz, karides ya da tavuk eti ile yapılan çeşitleri de mevcuttur. Izgara et, buğday veya mısır unu ile yapılmış tortilla ile servis edilmektedir.

Fajita ana yemek olarak sofralarda yerini almaktadır. Fajitanın yanına, pirinç pilavı, sade makarna, yeşillik salatası ya da patates kızartması gibi yiyecekler ile yan ürün hazırlayabilirsiniz.

Fırında Makarna Yanına Ne Gider?

İtalya ‘nın ulusal yemeği olarak sayılan makarna temel bir besin kaynağıdır. İrmik ya da durum buğdayından elde edilmiş unu yumurta ile karıştırarak elde edilen hamur kurutularak yapılmaktadır.

Fırında makarnanın yanına, tavuk sote, şakşuka, cacık, yoğurt, mercimek çorbası, salata gibi yan ürünler ile sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

Fırında Patates Yanına Ne Gider?

Dünyada her yemeğin yanında, içinde ve kendi başına en çok tüketilen gıdalardan bir tanesi de patatestir. Patlıcangiller ailesinden olan patates toprakta yetişen ve yumruları yenen bitki türüdür.

Patateslerin dilimlenerek, sıvı yağ, sarımsak, baharatlar ile harmanlanması ile yapılır. Fırına sürülen patatesi 200 derece sıcaklıkta iyice kızarana kadar pişirin. Fırında patates yanında, pilav ile sunum ile yapabilirsiniz. Fırında patatesin yanına yoğurt, turşu, yeşillik salata ile tüketebilirsiniz.

Fırında Tavuğun Yanına Ne Gider?

Fırında tavuk Türk mutfağında oldukça sık tüketilen ana yemeklerden bir tanesidir. Fırında tavuk yapmak için gerekli olan malzemeler;

-Tavuk budu

-Soğan

-Sarımsak

-Baharat ile yapılmaktadır.

Fırında patates yanına çorba, patates kızartması, marul salatası, pilav, soslu makarna, yoğurt gibi yiyeceklerle masayı ve fırında tavuğun tadını zenginleştirebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir