Eşittir İşareti Ne Zaman İcat Edildi?

Eşittir İşareti Ne Zaman İcat Edildi?
23.01.2023 19:10
Çevremizde gördüğümüz hemen her şey matematikle ilgilidir. Matematik ile ilgili merak edilenleri gün yüzüne çıkarıyoruz. Eşittir işareti ne zaman icat edildi, Googol numarası ilk ne zaman kullanıldı, bir günde kaç saniye var? Hangi numaranın kendi Roma rakamı yok, Pi sayısı rasyonel mi yoksa mantıksız bir sayı mı, hangi sayı “sihirli sayı“ olarak kabul edilir, en popüler iki basamaklı sayı nedir? İşte detaylar.

İcatlar, buluşlar ve mucitler her zaman en çok merak ettiğimiz ve bizim için araştırma konusu olan sorulardır. Matematikte kullanılan eşittir işareti işlem sonucundan önce konulan, işleminin sonunu ifade eden bir simgedir. Örneğin 2+2 = 4 gibi. Tarihte ilk kez ünlü bir matematikçi olan Robert Recorde tarafından 1557 yılında kullanılmıştır.

Googol Numarası İlk Ne Zaman Kullanıldı?

1 googol sayısına yüz sıfır eklenerek yazılması ifadesine googol sayısı denilmektedir. Evrende çok yaygın bir şekilde kullanılan bir sayı hesaplama şekli değildir. Yani günlük hayatta pek karşımıza çıkmaz. Evrendeki atom parçalarının hesaplanması ya da satranç oyunlarının hesaplamaları için kullanılmaktadır. İlk kez 1938 yılında Milton Sirotta tarafından kullanılmıştır.

Bir Günde Kaç Saniye Vardır?

Zamanı gün, saat, dakika ve saniye gibi ölçeklerle ölçmekteyiz. Buna göre bir günü 24 saat olarak hesaplamaktayız. Bu 24 saatlik süreç içerisinde günümüz insanı için saatlerin, dakikaların ve hatta bazen saniyelerin bile büyük bir önemi vardır.

Peki bir günde kaç saniye vardır. Basit bir hesaplama yaparak sizlerle paylaşalım. 1 gün 24 saattir ve saatleri de dakikalar oluşturmaktadır. Yani 24 saat dakikalardan meydana gelmektedir. Öncelikle bir günde kaç dakika olduğunu bulalım. 60x24= 1140 dakika eder. 1140 dakikanın içinde de 86.400 saniye bulunmaktadır. Yani 1 gün toplamda 86.400 saniye sürmektedir.

Hangi Numaranın Kendi Roma Rakamı Yok?

Antik roma kaynaklı yani antik Roma’yı baz alarak oluşturulmuş sistematik sayılardan oluşan matematik ifadelere Roma rakamı denilmektedir. Orta Çağ dönemlerine kadar Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmıştır.

Günümüzde hala kitapların ilk sayfalarında, ön sözlerinde, yüzyıl isimlerinde, tarihi zamanları ayırırken kullanılmaktadır. Romen yani Roma rakamlarında 0 yoktur. 0olmadığı için doğal olarak 0’ın basamağı da bulunmamaktadır. Yani X rakamı 10’u temsil eder. Hangi basamakta olursa olsun 10 sayısını ifade etmek için “X“ kullanılır.

Pi Rasyonel Mi Yoksa Mantıksız Bir Sayı Mı?

Sayılar 2 farklı şekilde ifade edilmektedir. Rasyonel sayılar ve İrrasyonel sayılar olmak üzere matematik sayılarını gruplandırmak adına ifade edilmektedirler. Pi sayısı rasyonel bir sayı değildir. Pi sayısı İrrasyonel sayılar grubunda yer almaktadır.

Hangi Sayı “Sihirli Sayı“ Olarak Kabul Edilir?

Matematik sırrı hala çözülemeyen sırlarla dolu uçsuz bucaksız bir alandır.  Matematik de sihirli sayı olarak kabul edilen bir sayı var. Matematikçileri büyüleyen ve herkes tarafından kabul gören bu sayı 6174’tür.

En Popüler İki Basamaklı Sayı Nedir?

Bazılarımızın arası pek iyi olmasa da Matematik hepimiz için gizemli bir alandır. En büyük ve en küçük sayıyı, dünya üzerindeki en yüksek binanın kaç metre olduğunu, dünyanın yüzölçümünü, boyumuzu ve daha birçok ilişkili olayı aslında matematik kaynaklı olarak merak ederiz.  En popüler iki basamaklı sayı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak iki basamaklı en küçük doğal sayı 10 en büyük ise 98’dir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir