Gök Gürültüsü İnsana Zarar Verir Mi?

Gök Gürültüsü İnsana Zarar Verir Mi?
21.10.2022 19:12
Gök gürültüsü, şimşek ve yıldırım esnasında oluşan patlamaya benzer yüksek sese verilen addır. Gök gürültüsü insana zarar verir mi, tehlikeli mi? Gök gürültüsü kaç desibeldir, ne zaman olur, telefona zarar verir mi? Gök gürültüsü neden şimşekten sonra gelir? İşte gök gürültüsü ile ilgili tüm merak edilenler bu yazıda sizlerle...

Bulut ile yer arasında meydana gelen yüksek gerilimli bir elektrik boşalması olan her yıldırım, 1 milyar volta yakın elektrik yükü taşımaktadır.  Gök gürültüsün tamamıyla zarar vermesi söz konusu değildir fakat yıldırım düşmesi sonucunda kişiler, binalar ve doğal çevre zarar görebilir.

·        Tehlike durumunda hemen ya hızla alçak bir yere kaçmalı ya da çömelmeniz gerekmektedir.

·        Ve başınızı dizlerinizin arasına alarak hedef küçültmelisiniz.

·        Şunu unutmamalısınız ki asla yere yatmamalısınız.

·        Eğer yüksek ve düz bir yerdeyseniz başınızı mümkün olduğu kadar alçakta tutun, fakat yere uzanmamalısınız.

Bir alandaki en yüksek şey siz olmamalısınız. Tek başına yüksek ağaçlar, kuleler ya da elektrik direklerinden uzak durmalısınız. Yıldırım, alanda bulunan en yüksek nesnelere düşmeye meyilli şekildedir.

Gök Gürültüsü Kaç Desibeldir?

Kulağımız 0-140 dB arası sesleri algılamaktadır ve 85 dB'in üzerindeki sesler işitme duyusunun kaybına yol açabilmesi söz konusudur. 140 dB ise kişilerde kulakta ağrı ve kulak zarında yırtılma gibi etkiler yaptığı bilinmektedir. Bir gök gürültüsü alkışı tipik olarak yaklaşık 120 dB yer vuruşuna yakın seyreder. Bu, bir çöp kamyonundan veya pnömotik kırıcı deliciden 10 kat daha sesli olacaktır.

Dağlık bölgeler hariç, gök gürültüsünün 30-40 saniyeden fazla sürdüğü pek görülmemektedir. Gök gürültüsü bazen şimşek mahallinden 64 km uzaktan, ses dalgalarının aşağı atmosferde kırılmalara uğradığı zamanlarda 16–25 km uzaktan işitilebilmektedir. Buna karşılık bazen 16 km'den çok daha kısa mesafelerden bile işitilmediği de olabilmektedir.

Gök Gürültüsü Ne Zaman Olur?

Şimşek çakmasından sonra duyulan en kuvvetli sesi, yıldırımın asıl gövdesi; arkadan gelen sesi, ayrıldığı kollar meydana getirmektedir.

Ses hızı, ışık hızından çok küçük olduğundan, gök gürültüsü daima şimşek görüldükten sonra duyulmaktadır. Yıldırım ve gök gürültüsü en çok yaz aylarında, hava ılık ve nemli iken yükselen havanın etkisiyle olduğu bilinmektedir. Kış aylarında havanın alçak ve yüksek kısımları arasında ısı farkı az, alçak seviyelerde ise nem de fazla olduğundan şimşek, yıldırım ve sonucunda gök gürültüsü olayı daha az görülmektedir.

Gök Gürültüsü Tehlikeli Mi?

Gök gürültüsü belli önemler alındığında tehlike arz etmese de bazen yıldırım düşmesi sonucunda çeşitli kazalar meydana gelebilmektedir. Önlemler arasında şu maddeler bulunmaktadır:

·        Su boruları elektriği iletmektedir bu sebeple banyo ya da duş almayın.

·        Acil bir durum dışında kablolu telefon kullanmamalısınız.

·        Kapalı bir yere sığınmalısınız.

·        Son gök gürleme sesini işittikten sonra en az 30 dakika emniyetli bir bina ya da araç içinde kalınması gerekmektedir. Bazı mağdurlar evlerinde ya da bina içindeyken herhangi bir elektrikli alet ya da kablolu telefon kullanırken yıldırıma çarpıldığı bilinmektedir.

·        Su borusu sistemi, bir metal kapı ya da pencere çerçevesine temas etmek yıldırımı çektiği bilinmektedir. Yakınınızda bir gök gürültülü fırtına olduğunda elektrik iletici yüzeylerle temastan kaçınılması gerekir.

Gök Gürültüsü Telefona Zarar Verir Mi?

Bu aletlerin tesisat ile olan bağlantılarını kesmek, yani fişini çekmek alınabilecek bir tedbir olabilir. Yine uydu alıcısının ve modemin tesisat bağlantılarını kesmek (anten ve telefon hattı) mantıklı olacaktır.

 Prize takılı olan eşyalar yıldırımdan etkilenebilmektedir. Gök gürültülü fırtına esnasında veya hemen sonrasında elektronik cihazlarınızı prizde bırakmamalısınız; oluşan ekstra elektrik akımı, sizi de etkileyerek çarpabilme olasılığı olabilir.

Gök Gürültüsü Neden Şimşekten Sonra Gelir?

Çatırtılı gök gürültüsü, yıldırımın birçok kollara ayrıldığında duyulmaktadır. Şimşek çakmasından sonra duyulan en kuvvetli çıkan sesi, yıldırımın asıl gövdesi; arkadan gelen sesi, ayrıldığı kollar meydana getirmektedir. Ses hızı, ışık hızından çok küçük olduğundan dolayı, gök gürültüsü daima şimşek görüldükten sonra duyulmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir