Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar?
02.01.2023 22:37
Enerji tasarrufu sağlamak adına soğutma ve ısıtma özelliğini korumak için verilen bir belgedir. Enerji kimlik belgesi almak ve ne için gerekli olduğuna dair tüm yöneltilen soruları cevapladık. Enerji kimlik belgesi ne işe yarar, almak zorunlu mu, alınmazsa ne olur, almak için gerekli evraklar nelerdir? Enerji kimlik belgesi alınmazsa cezası var mı, apartman enerji kimlik belgesi nasıl alınır, ücretini kim öder?

Apartman ve dairlerde enerji tüketimlerinde daha tasarruflu ve verimli şekilde kullanılması için olması şart olan bir belgedir. Bu sayede binaların ısıtma ve soğutma sistemleri daha kontrollü ve tasarruflu yapılır. Hem bütçeye hem de ülke ekonomisini bir nevi daha kurallı şekilde işlemesi gerekir. Yeni yapılan binalarda artık şartlı şekilde olmak zorunda olup e devlet sisteminde de kendinize ait binaların bu belgesi vardır. Buradan kontrol ederek belgenizi alabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu Mu?

2020 yılından itibaren bina yani mesken yapılar için alınması zorunlu olarak karar kılınmıştır. Buna göre kira ve satmak için enerji kimlik belgesi olmak zorundadır. Aksi takdirde bu binalar ve meskene bağlı yapılar satılamaz şeklinde bir karar çıkmıştır. Eğer kiralama ve satmak isterseniz enerji kimlik belgesini aldıktan sonra bu işlemleri gerçekleştirin.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji kimlik belgesi alınmazsa meskene bağlı tapulu mallar satılamaz ve kiralanamaz. Bu yüzden bu satış ve kira işlemleri yapılması yasak hale gelir. Kanunen 2020 yılında ev ve bunun gibi yapılarda enerji tasarrufu için bu kural şartlı şekilde kanuna girmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi almak için gerekli bazı resmi evraklar vardır. Bu evrakların başında yapı ruhsatı, elektrik projesi, mekanik projenin elinizde olması gerekir. Bu evraklarla gerekli kurumlara başvurduktan sonra eviniz ya da iş yeriniz için enerji kimlik belgesi alacaksınız. Bu evraklar dışında ekstra bir belge olmaz. Eğer olursa muhakkak araştırarak belgeleri vermeniz gerekir. Zaten resmi kurum olduğu için yanlış bir işlem olmayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Cezası Var Mı?

Enerji kimlik belgesi olmayan yapıların ruhsatı alınmaz. Kiralama ve satma işlemleri sırasında bu işlemi resmi olarak gerçekleştiremeyecektir. 2020 yılında çıkan mesken yapıları ile ilgili kararda enerji tasarrufu ve yapıdaki yalıtım amaçlı yapılan işlemler için enerji kimlik belgesi çıkarılmıştır. Yeni yapılan binalarda eğer bu belge alınmazsa tapu ruhsatı verilmez. Bunun gibi ceza yaptırımları kişilere şahsi olarak uygulanır.

Apartman Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Apartman enerji kimlik belgesi eğer oturduğunuz apartman başkasına aitse ev sahibi alabilir. Ya da binanın yönetici aracılığıyla enerji bakanlıklarına başvurarak bu belgenin kısa sürede çıkarılması sağlanır. Burada verilen resmi evraklar kısa sürede e devletinize geçerek belgenin alınması mümkün hale gelir.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretini Kim Öder?

Enerji kimlik belgesini başvuran kişiler tarafından ödeme yapılmak zorundadır. Yani bina ya da daire kimin üzerineyse o kişinin adına bir ücret talep edilir. Eğer bu ücret ödenmezse bu belgenin verilmeyeceği ve gerekli işlemleri de yapamayacağını bilmeli. 2020 yılı itibariyle bu belgenin alma zorunluluğu getirilmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir