Eminevim Caiz Mi?

Eminevim Caiz Mi?
13.10.2022 19:36
İşlerimizi yürütürken dinen sakıncalı durumlara düşmemek için nelerin caiz olup olmadığını bilmek gerekmektedir. Eminevim caiz mi, epilasyon, ethereum, eurobond, emlakçılık, evde köpek beslemek, ertesi gün hapı caiz mi? Cevapları sizler için hazırladık…

İslam hukukunda alışverişin geçerli olması için, satışa konu olan malın var olması ya da tesliminin mümkün olması gerekmektedir. Zira olmayan bir şeyin satımı hilekarlıktır. Ayrıca satış bedelinin de belirlenmesi gerekmektedir. Şayet satış vadeli ise ayrıca vade süresinin de belirlenmesi gerekmektedir. Bahse konu olan sistemde ürünün bedeli ve vadesinin belirli olması gerekir.

Eğer Eminevim firması; yukarıdaki belirsizlikleri ortadan kaldırarak, ev veya araba alımı konusunda katılımcılara yardımcı oluyorsa, onları bir araya getiriyor ve sağladığı bu organizasyon karşılığında makul bir komisyon veya organizasyon ücreti talep ediyorsa, alınan bu ücret faiz olarak düşünülemez. Uygulaması bu şekilde olan bir Eminevim firmasından da ev alınması caizdir.

Epilasyon Caiz Mi?

Birbirlerine yabancı olan kadın ve erkeklerin kendi cinslerine karşı avret sınırları diz ile göbek arasındadır. Gerekli olmayan durumlarda epilasyon türü yöntemlere başvurmak caiz değildir. Çünkü söz konusu avret yerine bakmanın veya dokunmanın meşru olabilmesi için başka bir alternatifin bulunmaması gerekmektedir. Kadınlar ve erkeklerin kendi imkânlarıyla bedenlerindeki tüyleri aldırma imkânları bulunmaktadır. Avret yerleri dışında epilasyon yaptırmak caiz olan işlemlerdendir.

Ethereum Caiz Mi?

Para; devlet olarak bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesne olarak tanımlanır. Sanal para ise; arkasında herhangi merkezi finansal kurum bulunmaksızın, kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan her kullanıcı için özel şifrelenmiş para birimi olarak tanımlanır.

Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olması gerekmektedir. Ayrıca değer kazanıp kaybetme açısından değişikliklere açık olmaları daha çok kara para aklama amacı gibi gerçek olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetiminden uzak olması gibi sebeplerle, Ethereum’u alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun görülmemektedir.

Eurobond Caiz Mi?

Eurobond; devlet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sunulan, genellikle uzun vadeli borçlanma araçlarıdır. Devlet borç ve ihtiyaç içine düştüğünde, başka çare bulamadığı zamanlarda hazine bonosu, senedi, kâğıdı, tahvil satmakta yani halkından, gerçek faizle borç almaktadır. Devletin faizle borç alması da, vatandaşın ona faizle borç vermesi de dinen caiz olarak görülmemektedir.

Emlakçılık Caiz Mi?

Emlak alım satım ve kiralama işlerinde alıcı ile satıcı arasında bağlantı sağlanmak işine emlakçılık denmektedir. Emlakçılık sağlayan kişiye de emlak komisyoncusu ya da emlakçı denir. Emlakçılık bir nevi aracılık mesleği olarak da bilinmektedir. Fiyat artışına sebep olmayan hizmetler, yardımlar, aracılıklar, pazarlama ve dağıtım işleri dinen yasak olarak görülmemektedir. Üreticinin malını tüketiciye arz eden, satıcıya müşteri bulan ve bunun için de belli bir ücret veya yüzde alan emlakçıların yaptıkları iş dinen caiz olacaktır.

Evde Köpek Beslemek Caiz Mi?

İçinde köpek bulunan eve meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu gibi hadis-i şerifler bulunmaktadır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından, ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak dinen doğru olarak görülmez. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir, fakat hafif mekruh şeklinde tanımlanır.

Ertesi Gün Hapı Caiz Mi?

Ertesi gün hapı korumasız cinsel birliktelik sonrasında hamilelik olmasını engellemek için kullanılan yöntemlerdendir. Ertesi gün kontrol hapı kullanmak dinen günah değildir. Çünkü gebeliğe engel olacak tedbirleri almak dinen caizdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir