Elektrik Süpürgesi Filtresi Yıkanır Mı?

Elektrik Süpürgesi Filtresi Yıkanır Mı?
21.09.2022 17:21
Hepimizin günlük hayatta kullandığı makineler nelerdir ve bu makinelerde neler yıkanır neler yıkanmaz? Elektrik süpürgesi filtresi yıkanır mı? Ev terliği, formalarımız, fırın tepsileri, fon perdeler, gözlüğümüz, granit tencereler, hep-a filtresi ve jel tabanlı halıları nasıl yıkanır? İşte bu konular hakkında bilmedikleriniz ve daha fazlası…

Çoğu elektronik alette olduğu gibi elektrikli süpürgelerinde de farklı çeşitleri bulunmaktadır. Temizlik yaparken akla ilk gelen soru ise; elektrik süpürgesi filtresinin yıkanıp yıkanamadığı konusudur. Kullanma kılavuzuna baktığınızda musluk ibaresini görebiliyorsanız o filtre yıkanabilir olan filtrelerden olmaktadır. Kılavuzda yıkanabilir yazmayan filtreleri yıkamayınız.  

Ev Terliği Makinede Yıkanır Mı?

Ev terliği olarak kullandığımız pelüş malzemeden yapılan terlikler makinede hassas programda 30-40 derecelik sıcaklıklarda, bir bez ya da fileye konularak yıkanabilmektedir. Ama uzun süreli kullanım yapmak istiyorsak; deterjan koyduğumuz bir kovada 1 saat bekleterek veya nemli bir bez yardımıyla temizleyerek kullanmak daha uygundur.

Forma Yıkanır Mı?

Formalar tuttuğumuz takımların sembolleridir ve onları diğer giysilerimizden daha çok severek kullanırız. Her ne kadar kirlensin istemesek de forma da kirlenir. Formamızı hassas programda bile makinede yıkanmamalıdır. Elde deterjan yardımıyla kirin bulunduğu bölge çitilenerek temizliği yapılmalıdır. Bu işlem formamızın ömrünün uzun olmasını sağlayacaktır.    

Fırın Tepsisi Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Boyutları her ne kadar küçük olsa bile büyük mutfak aletlerinden olan fırın tepsilerimiz bilinenin aksine bulaşık makinesinde yıkanmazlar. Annelerimizin de çok iyi bildiği gibi bu tepsiler oldukça yağlı olduğu için elde ve yağ sökücü yardımıyla temizlenmelidir. Tepsideki yağlar makinenin filtrelerine zarar vereceği için makinede yıkanmamalıdır.

Fon Perde Yıkanır Mı?

 Fon perdeler evlerde sıklıkla kullanılan büyük parçalı perde türüdür. Bu perdeler makinede yıkanmak istediğinde tek başına makineye konmalı ve hassas program tercih edilmelidir. Elde yıkama tercih edilirse suda bir süre bekletilmeli ardından hafifçe çitileyerek temizlenmelidir. Oldukça zahmetli ve yıkandıktan sonra da uzun boylu biri gerektiren perdelerinizi makinede hassas programda yıkamanız önerilir. 

Gözlük Yıkanır Mı?

En önemli organlarımızdan olan gözümüzü korumak için kullandığımız gözlüklerimiz birçok çeşitte, yapıda ve renkte olup en çok kullanılan aksesuarlardandır. Gözlük temizliği ise onlar için özel yapılan sıvılar yardımıyla veya nemli çizdirmeyen bir bezle yapılmalıdır. Gözlüklerinizi çeşme suyu ve sabunla yıkamayınız. Bu şekilde yıkamak çizilmelerine ve kireçlenmelerine neden olur.  

Granit Tencere Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Lezzetli yemeklerinize lezzet katan ve yemek yaparken sağlık açısından en çok tercih edilen çeşit olan granit tencere ve tavalar makinede yıkanabilirler. Yemeğimizi yaptıktan sonra üzerinde bulunan yağ kalıntıları su yardımıyla akıtılmalı ve makineye konularak temizliği gerçekleştirilmelidir.   

Hepa Filtre Yıkanır Mı?

Çoğu filtrede olduğu gibi hep-a filtre de makinede yıkanmaması gereken filtrelerdendir. Normal filtre çıkarıldıktan sonra ulaştığımız hep-a filtremizi kuru bir fırça veya bez ile nazikçe temizleyici kullanmadan temizlemek germektedir. Hep-a filtre kıvrımlı bir parça olduğu için dikkatli şekilde temizlenmelidir.   

Jel Taban Halı Makinede Yıkanır Mı?

Jel tabanlı halılar kalitesiz ve düşük seviyeli halılar arasında yer almaktadır. Bu halıların iplikleri her ne kadar kaliteli olsa da tabanları kalitesiz üretilmektedir. Makinede yıkanabilirler fakat 30 derece sıcaklık olmalı, deterjan kullanılmamalı ve sıkma yapılmamalıdır. Kuruturken de tabanı güneşe çevrilmemelidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir