Edirne Gala Gölü Nerede?

Edirne Gala Gölü Nerede?
28.07.2022 19:20
Edirne Gala Gölü nerede, Gala Gölüne ne zaman gidilir, Gala Gölüne nasıl gidilir, Gala Gölü derinliği nedir, Gala Gölü hikayesi nedir sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Edirne’nin Enez ve İpsala ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Gala Gölü, Enez’e 10 km mesafede, İpsala’ya da 22 km kadar mesafede bulunmaktadır. Harika bir doğaya ve ekosisteme bulunan göl, aynı vakitte 6.087 hektarlık bir bölgede kuruludur. Gölün 1991 senesinde 2369 hektarlık kısımda Tabiat Koruma Parkı ilan edildi, 2005 senesinde 6.087 hektara çıkan alanı Milli Park şekline geldi.

Gala Gölüne Ne Zaman Gidilir?

Milli parkta 163 tane kuş çeşitti vardır. Bu türlerin 46 tanesi yerli, 27 tanesi kış göçmeni ve 90 tanesi de yaz göçmeni kuşudur. Gala Gölünde bulunan kuş türlerinin bütününü bir yerde görmek adına en uygun vakit ilkbahar mevsiminde nisan, mayıs aylarıdır.  Sonbahar mevsiminde ise eylül, ekim aylarıdır.

Gala Gölüne Nasıl Gidilir?

Ülkemizde pek fazla göl vardır. Bu göller sahip oldukları özellikler nedeniyle değişiklik göstermektedir. Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında yer alan göllerimizden bir tanesi de Gala Gölüdür. Gala Gölü Milli Parkı Türkiye’nin kuzey batısında yer bulunmaktadır Edirne ilçemizde yer alır. Trakya'nın kuş cenneti ismiyle bilinen Gala Gölü Milli Parkı Edirne şehrinin Ener ve İpsala ilçeleri içerisinde yer alır. Gala Gölü Milli parkına ulaşım özel aracınız ile sağlayabilirsiniz. Bunun adına Enez ilçesine ulaşıldıktan sonra yaklaşık 10 kilometre ardından Gala Gölü Milli Parkına ulaşım sağlayabilirsiniz.  Gala Gölü Milli Parkına Enez İpsala Karayolunun sekizinci kilometresinde yer alan Tuztepe ve Koyuntepe Işıklı köyleri içerisinde bulunan Işıklı girişinden Milli Parkına ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde Gala Gölü Milli Parkı Enez ilçe merkezine 8 kilometre uzakta yer alır. Edirne Enez Devlet Hastanesinin yolu takip edin veya Tekirdağ üstünden Tekirdağ-İpsala ayrılan devlet karayolu üstünden Gala Gölü Milli Parkına ulaşım sağlayabilirsiniz. Gala Gölü Milli Parkı İstanbul il merkezine 240 kilometre uzaktadır, Edirne il merkezine de 154 kilometre, Çanakkale il merkezine ise 169 kilometre, Kırklareli il merkezine de 164 kilometre, Tekirdağ şehir merkezine 126 kilometre mesafede yer alır. Harici ilçeler arasında Malkara ilçe merkezine 70 kilometre kadar uzakta, Keşan ilçe merkezine de 49 kilometre uzaklıkta yer alan Gala Gölü Milli Parkı İpsala ilçe merkezine 23 kilometre mesafe vardır.

Gala Gölü Derinliği Nedir?

Gala Gölü derinliği ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Milli parkta 163 tane kuş çeşitti vardır. Bu türlerin 46 tanesi yerli, 27 tanesi kış göçmeni ve 90 tanesi de yaz göçmeni kuşudur.

Gala Gölü Hikayesi Nedir?

Gala Gölü ile ilgili bir hikâye bulunmamaktadır. Eskiden daha fazla alanı vardı ancak drenaj çalışmaları neticesinde daralmıştır. Sulak saha, göl ve orman ekosistemlerini ve bu ekosistemlerde yaşayan farklı canlıları ihtiva etmesi, 111 kuş çeşidinin varlığı, nesli tehlike de olan ya da nadir bulunan türleri burada bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir