THY Çalışanları Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

THY Çalışanları Yeşil Pasaport Alabilir Mi?
23.01.2023 00:53
Dünyanın en geçerli pasaportlarından biri olan yeşil pasaport hakkında merak ettikleriniz varsa sizi yazımıza davet ediyoruz. THY, Vakıfbank, PTT çalışanları yeşil pasaport alabilir mi? Kamuda çalışan, çalışan eş, çifte vatandaş, çalışan memur eşi yeşil pasaport alabilir mi? Sizin için araştırdık.

THY dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden biridir. Milyonlarca yolcusu ve binlerce çalışanıyla müşteri odaklı bir çalışma prensibi olan THY çalışanlarının yeşil pasaport alma durumuna bir göz atalım. THY memur statüsünde çalışan her görevli (apron memuru gibi) kadro derecesinin şartlara uyması halinde yeşil pasaport alabilir. Ancak pilot, yardımcı pilot ve kabin memurları(hostesler ve hostlar) yeşil pasaport alma hakları bulunmuyor. Bu gibi görevler üstlenen personeller hizmet pasaportu olan gri pasaporta sahip olmaktadırlar.

Vakıfbank Çalışanları Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Halk bankası, Ziraat bankası ve Vakıfbank devlet bankasıdır. Diğer bankalar genellikle kurum olarak değerlendirildiği için çalışanlarının yeşil pasaport alma hakkı bulunmamaktadır. Vakıfbank çalışanı diğer şartları sağlaması halinde devlet bankası statüsünde olan bir banka çalışanı olduğu yani kamu görevlisi statüsünde değerlendirildiği için yeşil pasaport alabilir. Bu kural sadece bu üç banka çalışanları için geçerli bir maddedir.

PTT Çalışanları Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Klasik bir bordo pasaporta göre çok daha fazla ülkeye seyahat etme imkanınızın bulunduğu dünyada geçerliliği oldukça fazla olan bir pasaporttur. Tüm çalışanlar yeşil pasaport hakkına sahip olmak istiyorlar. Bunlardan biri de PTT çalışanlarıdır. PTT çalışanları 4688 sayılı kanuna tabidirler. Yeşil pasaport sadece devlet memurlarına sağlanan bir hizmet olduğu için PTT memurları yeşil pasaport alamazlar.

Kamuda Çalışan İşçiler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Kamuda çalışan işçi ve devlet memuru arasında kadro derecesi farkı bulunmaktadır. Yeşil pasaportta kadro derecesi ile ilgili bir durumdur. İşçiler 4857 sayılı kanuna tabidirler. Bundan dolayı 657’ye tabi olan memurlardan farklı şekilde değerlendirilirler. Kamuda çalışan bir işçinin kadro derecesi en fazla 4 olacağı için yeşil pasaport alma hakkı bulunmamaktadır.

Çalışan Eş Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport alma hakkına sahip olan hak sahibi bunu eşi ve çocukları ile de paylaşma hakkına sahiptir. Hak sahibinin çocuğunun herhangi bir yerde çalışmıyor olması hükmü net bir şekilde kanunda yer almaktadır. Ancak hak sahibinin eşinin iş durumu ile ilgili belirtilmiş bir kural yer almamaktadır. Çalışan eşin de yeşil pasaport hakkının bulunduğunu düşünmekteyiz.

Çifte Vatandaş Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Belli bir kademe ve kıdeme gelmiş olan devlet memurlarına sağlanan yeşil pasaport hakkında merak edilenleri yanıtlamaya devam ediyoruz. Çifte vatandaş olmanız diğer şartları sağlayabiliyorsanız yeşil pasaport almanızın önünde bir engel değildir. Hatta aynı anda 2 tane pasaporta da sahip olabilmektesiniz. Yeşil pasaport alabilmeniz için memur olmanız, belli bir kıdemi ve kadro derecesini sağlayabiliyor olmanız şartı elzemdir.

Çalışan Memur Eşi Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaportu eşlerden birinin hak etmesi halinde diğeri de hak sahibi olacaktır. Hak sahibinin çocuğu için çalışmama şartı aranmaktadır. Ancak eş ile ilgili belirlenmiş bir hüküm bulunmamaktadır. Çalışan memur eşi de yeşil pasaport alma hakkına sahip olur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir