Dolgu Baş Ağrısı Yapar Mı?

Dolgu Baş Ağrısı Yapar Mı?
17.10.2022 22:59
Kronik baş ağrıları daha önce tedavi edilmeyen bir hastalığınız olduğuna işaret eder. Peki; dolgu baş ağrısı yapar mı, demir eksikliği, epilepsi, evdeki rutubet, enerji içeceği, idrar yolu enfeksiyonu, kafein eksikliği, magnezyum eksikliği ve faranjit baş ağrısı yapar mı? Cevaplar sizlerle…

Doktorların kullandığı dolguların çoğunu amalgam dolgulardır. Bu dolgunun içerisinde civa bulunmaktadır. Civa insan sağlığı için tehlikeli bir madde olarak bilinir. Migren, vertigo gibi yüksek ölçüde baş ağrılarına neden olmaktadır. Dolgu yapıldıktan sonra mutlaka kontrollerini aksatmadan yaptırmalıyız. Yoksa baş ağrıları kronikleşerek daha kalıcı hasarlar neden olur.  

Demir Eksikliği Baş Ağrısı Yapar Mı?

Kandaki alyuvarların, gerekenden daha az ve soluk renklerde olması demir eksikliğine işaret eder. Demir eksikliği olması ise vücudumuzda oksijen eksikliği yaratır. . Dünyada en sık rastlanılan kansızlık şekli olan demir eksikliği; kadınlarda %35, erkeklerde ise %20’oranında ortaya çıkan önemli bir sağlık problemidir. Hamile kadınlarda ise bu oran %50’ye kadar çıkmaktadır. Oranları oldukça çok olan bu rahatsızlık baş ağrısına da neden olmaktadır.

Epilepsi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Beynimiz de bulunan nöronların ani ve kontrolsüz şekilde harekete geçmeleri epilepsi krizlerine neden olur. Nöbet şeklinde olan bu rahatsızlık; nöbet geçirilmediği sırada, hasta oldukça sağlıklıdır. Epilepsi tedavisinde; kullanılan ilaçlarda en sık rastlanan yan etkileri uyku hali, baş dönmesi, baş ağrısı ve dengesizliktir. Bu yan etkiler genellikle tedavinin başlangıcında itibaren ortaya çıkar ve birkaç hafta içinde geçmesi beklenir. Yan etkilerin uzun sürmesi veya hafiflememesi durumunda sizi tedavi eden doktoru aramanız gereklidir.  

Evdeki Rutubet Baş Ağrısı Yapar Mı?                                                                                                         

Rutubet sadece evimize, yaşadığımız yere değil, sağlığımıza da zarar verir. Solunumumuzu doğrudan etkileyen bir sorun olduğu her yaştan insan için geçerlidir. Normal koşullarda, iç ortam nemi 0’ın altında olmalıdır. Bu oran artarsa, sağlığı tehdit eden faktörler ortaya çıkmaya başlar. Görünmez nemi seven akarlar olan mikroplar, zararlı bakteriler ve toz akarları, nemin yüksek olduğu evlerde daha hızlı şekilde çoğalırlar. Nem ve küf alerjisi, küf sebebi ile ortaya çıkar. Hastalığa sebep olurlar. Bu alerji, burun akıntısı, hapşırma, burun kaşıntısı, gözlerde sulanma gibi yaşam kalitesini etkilerken, hatta bazen öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve baş ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açar.

Enerji İçeceği Baş Ağrısı Yapar Mı?

İngiltere’de yapılan araştırmalarda, 13-16 yaş aralığındaki gençlerin 4’te 1’inin haftada en az 1 tane kafeinli enerji içeceği tükettiği ortaya çıkmıştır. Uzmanlar, enerji içeceklerinin gençlerde baş ağrısı, mide krampları, sigara ve alkol kullanımını arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Baş Ağrısı Yapar Mı?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri;

- Sık idrara çıkma

- İdrar yaparken ağrı veya yanma

- Ateş ve yorgunluk

- İdrarda kanın var olabileceğini gösteren koyu, kırmızımsı renkte olan idrar

- Baş ağrısı

- Pelvik bölgede ağrı

- Kaburgaların altında arka yanında ağrı


Kafein Eksikliği Baş Ağrısı Yapar Mı?

Kafein eksikliği ya da bağımlılığı baş ağrısı çekmenize neden olur. Günlük aldığınız kafein miktarını azaltarak haftada yalnızca birkaç kez kahve içerseniz, bu durum size pozitif olarak geri dönecektir. Baş ağrınız başladığı anda kafein tüketerek, kan damarlarının daralmasını sağlayarak ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Magnezyum Eksikliği Baş Ağrısı Yapar Mı?

Magnezyum eksikliği; kas krampları, kronik ağrı gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Magnezyum eksikliği daha çok kronik hastalıkları ve diyabet gibi hastalığı bulunan bireylerde daha çok görülür. Görünen ağrı türlerinin başında vücut ve baş ağrıları gelmektedir.

Faranjit Baş Ağrısı Yapar Mı?

Faranjit; boğaz yanması, yutkunma güçlüğü, acı ve kaşıntı yapan rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı sonucu meydana gelir. Beraberinde baş ağrısı ve eklem ağrıları da görülebilir. Tedavisi oldukça kolaydır. Kendiliğinden geçebileceği gibi, ilaç yardımıyla daha hızlı iyileşecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir