Döküm Tencere Fırında Kullanılır Mı?

Döküm Tencere Fırında Kullanılır Mı?
27.12.2022 22:03
Döküm tencere fırında kullanılır mı? Döküm tencerede güveç nasıl yapılır, hangi yemekler yapılır? Döküm tencere indüksiyonlu ocakta kullanılır mı, ilk kullanımda ne yapmalı? Döküm tencere nasıl yıkanır? Döküm tencerede pilav yapılır mı? Döküm tencere mutfakların vazgeçilmezi haline gelmiş çok kullanışlı bir üründür. İşte detaylar.

Döküm tencereleri hem ocakta hem de fırında kullanmak mümkündür. Fakat mikrodalga kullanımına uygun değillerdir. Döküm tencerelerde soteleme, kavurma, kızartma gibi birçok pişirme yöntemi tercih edilebilir.

Döküm Tencerede Güveç Nasıl Yapılır?

Döküm tencerede güveç yapmak yemeğin çok daha lezzetli olmasını sağlar.

·        Döküm tencerede yapılacak olan etleri öncelikle kuşbaşı şeklinde doğrayarak tarife başlayabilirsiniz. Ardından köpükleri çıkana kadar başka bir tencere yardımı ile kaynatmalısınız. Çıkan köpüklerini alabilirsiniz. Ardından da etlerimizi döküm tencereye alabilirsiniz.

·        Üzerine havuç, patlıcan biberler ve domatesi ilave ediyoruz. Soğanları ve sarımsakları ise ister tek ister birkaç parçaya bölerek tencerenize ilave edebilirsiniz.

·        Ardından aromasının güzel olması için defne yaprağını ve baharatları da ekledikten sonra ayrı bir kaseiçerisinde salçayı su ile açıp tencereye döküyoruz.

·        Tarife yağ ekledikten sonra ocakta ağzı kapalı şekilde tencereniz on dakika kadar orta ateşte kaynayana kadar pişirmeniz gerekmektedir.

·        Ardından da 200 derecede önceden ısıtılmış fırına konmalıdır. Güvecimiz fırında da 50 dakika ağzı kapalı 10 dakikada ağzı açık olmak üzere 1 saat pişme işlemi uygulanmalıdır.

·        Ardından fırından çıkarttığınız güveci soğuması için biraz dinlendirme işlemi yapıldıktan sonra servise uygun olacaktır.

Döküm Tencerede Hangi Yemekler Yapılır?

Döküm demir tencere ve tavalar her yemek tarifi için örneğin çorbalar, rostolar, ızgaralar, pilavlar, güveçler ve tatlılar, kekler, kiş veya ekmekler gibi fırınlanmış yemek tarifleri için kullanılabilen tencere ve tavalar olarak bilinmektedir. Döküm demir her türlü pişirme tekniğine uygun olarak üretilmiştir.

Döküm Tencere İndüksiyonlu Ocakta Kullanılır Mı?

İndüksiyonlu ocaklar, tencere veya tavanın tabanında elektro-manyetik türbülans ile pişirmek için gereken ısıyı ortaya çıkaran ocaklar olarak bilinmektedir. Bu yüzden ferro-manyetik tencere ve tavalar tercih edilmesi gerekmektedir. Aslında çelik emaye ve dökme demir tencereler bu ocaklar için en uygun tencereler olarak bilinmektedir.

Döküm Tencere İlk Kullanımda Ne Yapmalı?

İlk kullanımdan önce emaye kaplı döküm tencere bakımı çerçevesinde tencerenizi deterjan ve ılık su ile temizliğini ve yıkama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ardından bir havlu yardımı ile kurulama işlemini yapmalısınız. Sıvı yağ ile çok az miktarda tencereyi yağlayın ve ocağa alarak orta ateşte yaklaşık 15 dakika kadar içi boş şekilde ısırtma işlemi uygulayın. Bu aşamalar ilk kullanmadan önce döküm tencere için yapılması gerekenler arasında yer alır.

Döküm Tencere Nasıl Yıkanır?

Döküm tavalar bulaşık makinesinde yıkanmak için uygun değillerdir. Elde yıkamanız ve mümkünse sıvı sabunla yıkadıktan sonra güzelce kurulamanız döküm tencere için yeterli bir temizlik olacaktır. Ayrıca temizliğin ardından havlu peçete ile silmeniz paslanma tehlikesini ortadan kaldırır.

Döküm Tencerede Pilav Yapılır Mı?

Pilav yemeğini döküm tencere ve tavalarda pişirmeniz veya ısıtmanız uygun olmayacaktır. Pilav yapışacaktır ve karıştırmaya çalışıldığında tencerenin tabanında kalacaktır. Yağlı gıdaları tencereyi ilk aldığınızda yapabilirsiniz. Bu gıdalardaki yağ, tavada katılaşmış yağ kaplamasını güçlendirilmesine fayda da bulunacaktır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir