Döküm Tava İlk Kullanım Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Döküm Tava İlk Kullanım Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
26.12.2022 17:28
Döküm tavalar çoğu kişinin tercih ettiği bir mutfak eşyasıdır. Döküm tava ilk kullanım temizliği nasıl yapılmalıdır? Döküm tava mangalda kullanılır mı, nasıl temizlenir, neden yapışır? Döküm tava odun ateşinde kullanılır mı, paslanırsa nasıl temizlenir, mangal tadı verir mi, yağlanır mı? gibi döküm tava hakkında çok merak edilen soruları sizler için araştırdık ve yanıtladık.

Döküm tavanızı ilk aldığınızda mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Döküm tavalar fırına girebilecek şekilde üretilmiştir. Döküm tavanızı kullanmadan önce fırında bir süre bekletmelisiniz. Fırının 180 derece olmasına dikkat edin. Daha sonra ısınan tavanızı soğumaya bırakın. Isınan tavanızda nem kalmamış olacaktır. Tavanız soğuduktan sonra bitkisel bir yağ ile her yerini yağlayın. Yağladıktan sonra fırını 250 dereceye ayarlayın ve 1 saat daha fırında bu şekilde bekletin. 1 saat sonunda fırının kapağını açmadan bu şekilde biraz daha bekletmelisiniz.

Döküm Tava Mangalda Kullanılır Mı?

Döküm tava mangal yapmak için kullanılabilir. Açık havada mangal yapamadığınız zamanlarda evde döküm tavayı tercih edebilirsiniz. Bunun sebebi döküm tavanın ısıyı daha iyi tutmasıdır.

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Döküm tavalar özenli bir temizlik ve kullanım istemektedir. Eğer kaplamasız bir döküm tava kullanıyorsanız tavanın bulaşık deterjanı ile temasından kaçınmalısınız. Döküm tavayı sıcakken temizlemek en iyisidir. Daha sonra yağ kalıntılarını temizlemek zorlaşacaktır. Biraz el sabunu ve suyla döküm tavanızın temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. Sonrasında kurulamaya özen gösterin. Bu işlem tavanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Döküm Tava Neden Yapışır?

Döküm tavanızı alıp bir süre kullandıktan sonra neyi pişirip neyi pişirmeyeceğinizi anlayabilirsiniz. Asitli gıdaları döküm tavada pişirmemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde asit tavanızın dibinin tutmasına neden olabilir. Ayrıca döküm tencerede yapışan yiyecekleri pişirmemelisiniz. Omlet, krep ve pilav gibi yiyecekler döküm tavada pişirilirken yapışmaktadır. Bu yapışma da tencerenin dibine tutmasına neden olur.

Döküm Tava Odun Ateşinde Kullanılır Mı?

Döküm tencereler tüm ısıya dayanaklı bir şekilde üretilmiştir. Tüm ocak çeşitlerinde kullanıldığı gibi odun ateşinde de kullanılabilir.

Döküm Tava Paslanırsa Nasıl Temizlenir?

Döküm tavalar sürekli kullanılmazsa ve doğru yollarla temizlenmezse paslanma ihtimali vardır. Pası temizlemek için basit bir yöntem vardır. Döküm tencerenize büyük miktarda deniz tuzu serpin. Ve bir patatesi ortadan ikiye keserek bu patates yardımıyla tencerenizi ovmaya başlayın. Daha sonra yıkayın ve güzelce durulayın. Ardından kurulamayı unutmayın.

Döküm Tava Mangal Tadı Verir Mi?

Açık havada mangal yapamadığınız zamanlarda evde döküm tencerenizi mangal yapmak için tercih edebilirsiniz. Her ne kadar mangalda yaptığınız lezzeti veremese de pişirdiğiniz etler lezzetli olacaktır.

Döküm Tava Yağlanır Mı?

Döküm tavalar her tava gibi yağlanabilir. Yağlanan döküm tavanızı sıvı sabun ve sıcak su yardımıyla rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Temizliğinde bulaşık deterjanı kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü döküm tavalar gözenekli bir yapıya sahip olduğu için deterjan kalıntıları tencerenizde kalabilir. Bu da sağlık açısından oldukça zararlıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir