Kas Erimesi Neden Olur?

Kas Erimesi Neden Olur?
15.11.2022 20:24
Kas erimesi, özellikle ileriki yaşlarda baş gösteren bir kemik hastalığıdır. Bu yazımızda, kas erimesi ile ilgili merak edilenleri ve sıkça sorulan soruları derledik. Kas erimesi neden olur, bitkisel tedavisi nasıldır, kas erimesine iyi gelen vitaminler nelerdir?

Vücudumuzda bulunan kaslar, kemiklerimizin sağlam ve dik durmasında, oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kas erimesinin görülmesi ise, genellikle ileri yaşlarda kendini gösterebilmektedir. Bunun sebebi, yaş ilerledikçe hareketsizleşen yaşam ve kasların da yaşlanmaya başlamış olmasıdır. Genç yaştaki insanlarda, özellikle spor ile ilgilenmekte olanlar, ileri yaşlarda kas erimesi riskine yakalanma oranları oldukça azdır. Bu anlamda, çocukluktan itibaren spor yapmak, ileriki yaşlarda meydana gelebilen kas erimelerini önleyebilecektir.

Kas erimesinin nedenleri ise, insanlar tarafından araştırılmakta ve sebebi merak edilmektedir. Bu anlamda, kas erimesinin nedenlerini, şu şekilde sıralayabiliriz; protein tüketiminin azalması, tüketilen proteinlerin vücutta meydana gelen komplikasyonlar sonucunda, sindirilemeyip emilim sağlanamaması. Bir diğer kas erimesine neden olan durum ise, kan dolaşımındaki aksaklıklardır. Bu anlamda, vücutta dolaşan kan, kaslara nüfuz etmektedir. Kan dolaşımında meydana gelen aksaklıklar ise, kas gruplarına dolaşımın kesilmesinden ötürü, kas erimesine neden olabilmektedir. Kas erimesinin birincil sayılacak nedenlerinden ise, hareketsiz yaşamdır. Hareketsiz yaşam, kasların gelişimi için, hareket edilmemesi nedeni ile gerçekleşebilmektedir. Bu anlamda, küçük yaşlardan itibaren sporu, bir yaşam tarzı haline getirmek; ileride meydana gelebilecek kas erimelerini de önleyecektir.

Kas Erimesi Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

Bitkisel tedaviler, çoğu hastalıklarda olumu etkiler verebilmektedir. Bu anlamda, kas erimesi oluşumlarına karşı, bitkisel tedavilerin ne olabileceği, sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. Kas erimelerine karşı, doktorlar tarafından tüketilmesi istenen bitkisel gıda ise, çiğ bademdir. Çiğ badem, içerisinde bulundurduğu protein ve mineralleri ile birlikte, kas erimelerine karşı oldukça etkilidir. Çiğ bademin içinde barındırdığı E vitamini ise, kasların erimesini önleyici niteliğe sahiptir. Kas erimesini engelleyen ve önüme geçen gıdaları ise, şu şekilde sıralayabiliriz; ıspanak, yoğurt, kinoa, lahana, yumurta, tavuk, biftek ve yulaf, kas erimelerine karşı oldukça etkili gıdalardandır.

Kas Erimesine İyi Gelen Vitaminler

Vitaminler, vücudumuz için oldukça önemlidir. Bu anlamda, vitaminlerin görevi, vücudumuzda bulunan organların, sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve organların işleyişinde meydana gelen komplikasyonların, önlenmesini sağlamaktır. Vitaminler, cilt sağlığı ve deri yapısı için de oldukça önemlidir. Bu anlamda vitaminler, deri ve cilt hastalıklarını önlemede de birincil rol oynamaktadır. Bununla birlikte vitaminlerin, vücudumuz için gerekli yapılardan olduğunu söyleyebiliriz. Vitaminlerin kas erimesine katkısı ise, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bu anlamda, kas erimesine iyi gelen vitaminleri, şu şekilde sıralayabiliriz; C vitamini, B 1 vitamini, B 2 vitamini, B 6 vitamini, B 12 vitamini, B 3 vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, Çinko, Magnezyum, D3 vitamini ve Omega 3 vitamini, kas erimelerine iyi gelen vitaminlerdendir. Vitaminlerin etkili olması, ancak günlük ve sürekli bir şekilde kullanılması sayesinde gerçekleşmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir