Diş Çürüğü Nelere Sebep Olur?

Diş Çürüğü Nelere Sebep Olur?
31.01.2022 09:00
Diş çürüğü birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Diş çürükleri oldukça can sıkıcı durumlardır. Diş çürüğü birçok ağrıları beraberinde getirmektedir. Diş çürüğü gebeliğe engel midir, diş çürüğü çenede beze yapar mı, ağız kokusu yapar mı, diş çürüğü böbreği nasıl etkiler, halsizlik yapar mı, kulağa vurur mu, konularını sizler için araştırdık.

Bir insanda oluşan diş çürüğü birçok hastalığı da beraberinde getirebilmektedir. Diş çürükleri, sinüzit, şeker hastalığı, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi gibi önlemli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunların haricinde, kalp ve böbrek yetmezliği, şeker ve ülser gibi sistematik hastalıkların ağız sağlığı ile doğrudan olarak büyük bir bağlantısı da olduğu görülmektedir. Diş çürüğü insanda çeşitli şekilde ağrı yapabilmektedir. Diş çürüğü zamanla iltihaplanarak şişmelere kadar yol açabilmektedir. Bu şişmelerden sonra da kişi de oldukça rahatsız edici bir durum halinde olabilir.

Diş Çürüğü Gebeliğe Engel Midir?

Bir kişi de hamile kalamama sebebi diş eti hastalıkları olabilmektedir. Sebebi ise diş eti çekilmesi ve hastalıklarına sebep olan ve tükürükte bulunan bakteriler önce diş etlerini daha sonra ise oradan da kemik dokusunu enfekte etmesi durumudur. Bu enfekte durumu vücutta inflamasyona yol açarak yumurtlamayı ve embriyonun tutunmasını engel olmaktadır. 

Diş Çürüğü Çenede Beze Yapar Mı?

Hiç sürü birçok rahatsızlığı da yanında getiren bir durum olarak bilinmektedir. Diş çürüğü çenede beze yapabilmektedir. Dişte bir apse yoktur belki ama kronik apse durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durum sonucunda da çene altı lenf bezleri şişebilir. 

Diş Çürüğü Ağız Kokusu Yapar Mı?

Bir sürü oldukça kötü bir ağız kokusu yaratabilir. Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olan bir durumdur. Bu nedenle diş hekiminizin önerilerini mutlaka dinlemeniz de fayda olacaktır. 

Diş Çürüğü Böbreği Nasıl Etkiler?

Bir kişide oluşan diş iltihabı ve diş çürükleri sonucunda meydana gelen bakteriler, dolaşım sistemi ile vücutta dolaşır ve böbrekleri ulaştığında böbreklere yerleşerek burada enfeksiyonların oluşmasına, diğer bir söylem ile böbrek hastalıklarından gelişimine ortam hazırlar. Bu yüzden diş çürüğü böbreklere etkilemekte önemli bir rol oynamaktadır. 

Diş Çürüğü Halsizlik Yapar Mı?

Çürük dişin oluşturduğu enfeksiyon bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Eklem ağrısı görülmeden evvel, diş çürüğü çene kemiği bölgesinde kendini göstermektedir. Çene tutulması, ağrısı ile kendini göstermektedir. Daha sonra ise halsizlik bitkinlik kas ağrısı gibi şikayetleri de devamında getirmektedir.

Diş Çürüğü Kulağa Vurur Mu?

Diş çürük kulağa vurması ile ilgili bir söylenti bulunmamaktadır. Diş çürüğü genellikle ateş yapmaktadır. Bunun yanı sıra da çeneye ve gözede ağrısı vurmaktadır. Bu yüzden bu ağrılara karşı oldukça dikkatli olunmasında büyük bir ölçüde fayda vardır. Diş çürüğü görülen bir kişi, direkt olarak bir diş hekimine başvurması doğru bir davranış olacaktır. En iyi çözümler hekimdedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir