Bromelain Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bromelain Nedir ve Ne İşe Yarar?
13.09.2022 16:57
Bromelain son dönemlerde zayıflamak için kullanılan etkin yöntemler arasında yer almaktadır. Bromelain nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, zararları nelerdir, aç karnına mı içilir, ne zaman kullanılır, neyin içinde bulunur, zayıflamak için nasıl kullanılır?

Bromelain, ananasta bulunan ve sindirim sırasında yiyecekleri parçalamada etkili olan bir sülfhidril proteolitik enzimdir. Ananas, zengin besin değeri, faydaları ve günlük beslenmenize eşsiz bir tat katan tropikal bir meyvedir. Günümüzde bilinen bir gerçek, ananas meyvesinin sadece yenebilen kısmının değil, atık olarak bildiğimiz kabuğu, yaprakları ve sapları da birçok faydalı besin değeri içerdiğidir.

Bromelain, anti-inflamatuar, antioksidan ve anti-kanser özelliklerine sahiptir. Birçok avantajı olduğu söylenebilir. Genel olarak bromelain gıda sanayinde ve tekstil ve kozmetik sanayi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bromelain, protein sindiren bir enzim olan proteaz olarak sınıflandırılan terapötik değeri olan toksik olmayan bir bileşiktir.

Bromelain'in Faydaları Nelerdir?

Bromelain, oldukça etkili bir protein sindirici enzimdir. Besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır, şişliği giderici etkisi ile vücuttaki şişliğin giderilmesini kolaylaştırır. Kardiyovasküler hastalıklara iyi gelir: Bromelain, antikoagülan ve fibrinolitik özelliklerinden dolayı tromboflebitin (kan pıhtılarının neden olduğu iltihabi bir süreç) önlenmesi ve tedavisinde kullanılır. Bromelain, kanın pıhtılaşmasını önleyerek bu pıhtıların büyük yapılar oluşturmasını engeller ve kan viskozitesini arttırır. İltihap, bronşit ve zatürre gibi birçok hastalıkta (tek başına antibiyotik kullanımına karşı) daha etkili olduğu gösterilmiştir. Çocuklarda sepsis tedavisinde yardımcı tedavi olarak kullanıldığında bromelain, rutin ve tripsin kombinasyonunun antibiyotik aktivitesini arttırdığı gözlemlenmiştir. Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı bromelain, bağırsağın kronik inflamasyonu için faydalı olabilir. Kanser ve bromelain arasında kanıtlanmamış ilişki: Çok fazla çalışma olmamasına rağmen, bromelainin kanser tedavisi üzerindeki etkileri hala araştırılmaktadır.

Bromelain Kimler Kullanamaz?

Bromelain bazı kişilerde solunum problemleri, kurdeşen, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Bromelain ananas alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamile kadınlar, kanamalı Hastalığı, yüksek tansiyonu, karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişiler bromelain almamalıdır.

Bromelain Aç Karnına Mı İçilir?

Sindirime yardımcı olması için kullanılırken yemeklerle birlikte, iltihap sorunlarına karşı kullanılırken ise aç karnına alınması tavsiye edilenler arasında yer almaktadır.

Bromelain Ne Zaman Alınmalı?

Uzmanlar bromelain kullanımında günlük doz olarak, üç öğüne bölünmüş şekilde 80-240 mg saf bromelain alınması durumunda daha faydalı bir hale geliyor.

Bromelain Zararları Nelerdir?

İshal

Mide bulantısı

Kusma

Dispepsi (Hazımsızlık)

Kalp atışında hızlanma

Şiddetli adet kanaması

Bromelain kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip bu ilaçların etkinliğini artırabilir yahut azaltabilir.

Bromelain Neyin İçinde Bulunur?

Bromelain; ananas bitkisinden elde edilen bir protein sindirici enzim karışımı. Ananas özü veya ananas özü olarak da adlandırılan bromelain enziminin ana bileşeni, proteolitik sülfhidril fraksiyonudur. Yani proteinlerin parçalanmasına yardımcı olan enzimlerin küçük bir parçasıdır. Ananas en fazla bromelaini içerir.

Bromelain Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Her zamanki önerilen doz, günde iki ila üç kez 80 mg ila 320 mg'dır. Ananas hapları olarak da bilinen bromelain haplarının zayıflatıcı etkileri olduğu iddia edilmektedir, ancak takviyeler daha yaygın olarak ameliyat ve enfeksiyonlardan sonra iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmak için kullanılır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir