Kan Tahlilinde PCT Ne Demek?

Kan Tahlilinde PCT Ne Demek?
07.11.2022 21:02
Prokalsitonin değeri olarak da bilinen PCT değeri kan tahlillerinde sık sık görülebilen bir sonuçtur. Peki; kan tahlilinde PCT ne demek, kaç olursa tehlikeli? Kan tahlilinde PCT düşüklüğü, PCT SO yüksekliği neden olur? Kan tahlilinde PCT düşüklüğü ve yüksekliği belirtileri nelerdir? PCT ile ilgili bilinmeyen tüm bu soruları araştırıp derledik ve bu yazımızda tüm yanıtları sizler için sunduk.

PCT, laboratuvar içerisinde yapılmakta olan testlerden bir tanesidir. Kan içerisinde bulunan prokalsitonin miktarının ölçülmesi için yapılır. PCT testi, prokalsitonin testi olarak da bilinir ve çoğunlukla bakteriler sebebi ile oluşan enfeksiyonlarda, hayati tehlike oluşturabilecek sepsis vakalarında kullanılmaktadır. Sepsis, halk arasında kan zehirlenmesi olarak bilinen bir hastalıktır. Çoklu veya tekli organ yetersizliğine sebep olabildiği gibi, sepsis sonucunda hasta hayatını kaybedebilmektedir. Bu hastalık, enfeksiyon oluşturabilecek bakterilerin kana karışması ile kendisini gösterir. Kişide sepsis hastalığına dair bir belirti var ise yapılması gereken ilk şey oluşmuş olan bakteriyel enfeksiyonun yayılıp yayılmadığını kontrol etmektir. Bu kontrol aşamasında PCT testinden faydalanılabilir.

PCT, bir tür kan testidir ve sağlıklı kişilerde ölçülemeyecek kadar düşük olmalıdır.

Kan Tahlilinde PCT Kaç Olursa Tehlikeli?

PCT, bir tür kan testidir ve sağlıklı kişilerde ölçülemeyecek kadar düşük olmalıdır. Sağlıklı bünyelerde prokalsitonin hızlı bir biçimde kalsitonine dönüşmektedir. Böylece fazla prokalsitonin seviyesi düşürülmüş olur ve PCT değeri düşer. Yüksek olup düşmemesi durumu kişide enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

Kan Tahlilinde PCT Düşüklüğü Neden Olur?

PCT, laboratuvar içerisinde yapılmakta olan testlerden bir tanesidir. Kan içerisinde bulunan prokalsitonin miktarının ölçülmesi için yapılır. PCT testi, prokalsitonin testi olarak da bilinir ve çoğunlukla bakteriler sebebi ile oluşan enfeksiyonlarda, hayati tehlike oluşturabilecek sepsis vakalarında kullanılmaktadır. PCT düşüklüğü her ne kadar negatif bir durum gibi gözükse de PCT seviyesindeki düşüklük vücutta enfeksiyon olmadığına veya varsa dahi minimum düzeyde olduğuna işarettir. Fakat viral olan enfeksiyonlarda PCT değeri düşebilmektedir. Bakteriyel olan enfeksiyonlarda ise bu seviyenin yükselmesi beklenir. Böylece enfeksiyonun sebebi aslında kolaylıkla belirlenmiş olur. Doğru antibiyotik tedavileri ile 2 veya 3 saatin ardından PCT değerinde düşüş gözlemlenebilmektedir.

Kan Tahlilinde PCT SO Yüksekliği Neden Olur?

Yüksekliğe sebep olan pek çok etki bulunmaktadır. En basitinden diş apsesi bile PCT yüksekliğini tetikleyebilmektedir. Bunun yanı sıra; travma, yanık ve ameliyatlar da yüksekliğin sebebi olabilmektedir

Kan Tahlilinde PCT Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

PCT düşüklüğü her ne kadar negatif bir durum gibi gözükse de PCT seviyesindeki düşüklük vücutta enfeksiyon olmadığına veya varsa dahi minimum düzeyde olduğuna işarettir. Fakat viral olan enfeksiyonlarda PCT değeri düşebilmektedir. Bakteriyel olan enfeksiyonlarda ise bu seviyenin yükselmesi beklenir. Böylece enfeksiyonun sebebi aslında kolaylıkla belirlenmiş olur. Yapılan cerrahi organizasyonlar, organ nakilleri gibi etkiler PCT düşüklüğü ile bağlantılıdır.

Kan Tahlilinde PCT Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

PCT yüksekliği durumu her zaman enfeksiyon kaynaklı olmayabilir. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesine sebep olan durumlar PCT yüksekliğini de artıracaktır. Yanıklar, travmalar, ameliyat, menenjit, endokardit, tümör sebebi ile oluşmuş enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları, kardiyolojik şok gibi nedenler PCT yüksekliği ile doğrudan bağlantılı olabilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir