Dikiş Dikmenin Püf Noktaları

Dikiş Dikmenin Püf Noktaları
10.12.2021 15:00
El emeği ürünler üretmek isteyen kişiler için ideal aktiviteler arasında dikiş dikmek son yıllarda kadınların en sevdiği hobiler arasında yer almaktadır. Hollywood ünlüleri arasında da popüler olan dikiş dikme sanıldığından daha kolaydır. Kendi modanızı yansıtma fırsatı sunan dikiş dikme sürdürülebilir giyimi destekleyenler tarafından da tavsiye edilmektedir. Dikiş dikme teknikleri nelerdir, aşamaları nelerdir? Rüyada dikiş dikmek görmek ne demektir? Dikiş dikmenin püf noktalarını sizler için derledik.

Dikiş dikmek, kıyafetlerinizde oluşan aksaklıkları gidermek, kıyafetlerinizi yenilemek ya da aksesuarlarınızı hızlıca onarmak için önemlidir. Herkesin bilmesi gereken dikiş son dönemlerde hobi olmuştur. İyi bir dikiş dikmek için bolca pratik yapmak şarttır ve dikiş dikmenin bazı püf noktaları vardır.

Öncelikle kumaşınızı özenle seçmelisiniz. Çünkü her malzeme farklı amaçlar için kullanılmaktadır, yanlış tercihler dikişinizi güzel göstermeyecek ve yaptığınızdan memnun kalmayacağınız için pes etmenize neden olacaktır.

Yeni dikişe başlayanlar yavaş ve emin adımlar atmalıdır. Bir çalışmadan diğer çalışmaya geçmemelidir. Öncelikle amatör ve pratik uygulamalar yapmalıdır. Bunun için yeni dikiş dikmeyi öğrenenlere göre kitaplar vardır. Bu kitapları veya dergileri edinerek pratik çalışmalar yapabilirsiniz.

Yeni kumaşlar almak yerine acemiliğinizi atmak için eski kumaşların değerlendirin. Teknikleri öğrenmeye çalışın ve makineyi kullanmayı öğrenin. Doğru ölçü almak dikiş dikmenin en önemli kuralıdır, yanlış ölçüler özellikle kıyafetlerinizde sorun yaşamanıza neden olur. Kendi tarzınızı yaratmak için modayı takip edin.

Dikiş Dikme Teknikleri Nelerdir?

İyi bir dikiş dikmek için teknikleri bilmek gerekir. Dikiş dikme makine ve el ile olabileceği için iki uygulamada farklı teknikler ortaya çıkar. Makine ile dikiş teknikleri; basit düz dikiş, çıma dikiş, kibrit çıma dikişi, gaze dikiş, Fransız dikiş, Jean dikiş ve büzgü dikiştir, pek çok kişiye göre makine dikiş teknikleri elle dikiş tekniklerinden daha kolay bulunmaktadır.

El ile dikiş teknikleri ise; teyel dikişi, makine dikişi, iğne ardı, baskı dikişi ve çırpma dikişidir, bu teknikler elle dikişte en fazla kullanılan yöntemlerdir. Ayrıca overlok dikişi, emniyet dikişi, kapama dikişler, recme dikişi, alt dikiş, tek iplikli zincir dikişi, çok iplikli zincir dikişi de dikiş çeşitleri arasında yer almaktadır.

Dikiş Dikme Aşamaları Nelerdir ?

Dikişe başlamadan önce modelinize uygun bir kumaş tercih etmelisiniz. Kıyafet dikecek iseniz beden ölçüsünü dikkatli almanız gerekir. Çanta tarzında veya etek dikmek için ürünlerini dikecek kişiler de parçalarını simetrik ve düz kesmelidir. Dikiş dikmeye başlamadan önce yapacağınız hazırlıklar dikişinizin güzel olmasını sağlarken pratik hale getirecektir. Ayrıca kumaşınıza uygun bir ip tercih etmeniz gereklidir aksi halde görüntü açısından hoş olmayacaktır. Dikiş dikmek istediğiniz parçaları üst üste getirerek dikişinize başlayın. Kumaşınızı kasmayın ve elinizi rahat bırakın. Makine ile dikiş yapıyorsanız kumaşın toplanmamasına önem verin. Dikmek istediğiniz ürüne göre aşamalar farklı olacaktır.

Rüyada Dikiş Dikmek Görmek Ne Demektir?

Rüya tabirlerine göre rüyada dikiş dikmek hayırlı olarak ifade edilmektedir. Rüya sahibinin bütün sıkıntılarından kurtulacağına işaret eden rüyada dikiş dikmek kişinin hastalıklardan kurtulmasına yorumlanır. Rüya sahibinin çevresindeki makamının artacağını ifade eder ve helal rızık kazanmanın işareti kabul edilir. Ayrıca rüyada dikiş dikmek kişinin hatalarını fark ederek bu hatalardan döneceğini de göstermektedir. Rüyayı gören kişinin ruhunun iyileşmesine de yorumlanan rüya güzel şeylerin habercisi olabilir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir