Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
05.10.2022 16:59
Halıdaki yağ lekesi, ayran, aseton, allık, ağda lekesi, akrilik boya lekesi nasıl çıkar? Lekeleri çıkarmak çoğu insanın temel problemi haline dönüşebiliyor ve halıya dökülen lekeleri çıkarmak aslında pek te kolay olamayabiliyor. Halıdan lekeleri çıkarmak için birçok yöntem bulunuyor. İşte tüm cevaplarıyla bu yazıda...

Halıya yağın dökülmesi halinde hiç zaman kaybetmeden sıcak su ve bulaşık deterjanını kullanarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Vakit kaybetmeden lekeyi çıkarırsanız leke kurumadan daha çabuk halıdan temizlenecektir. Temiz bir bez yardımıyla deterjanlı su alınarak halı silinir. Halının yüzeyine zarar vermemek için çok bastırmadan nazikçe lekenin olduğu bölge temizlenmelidir.

Halıdaki Ayran Lekesi Nasıl Çıkar?

Çoğu lekenin aksine ayran lekesini çıkarmak için lekenin biraz kurumasını beklemek en doğru tercih olacaktır. Leke kuruduktan sonra bir fırça yardımı ile halıda oluşan tortuların temizlenmesi gerekmektedir. Ardından fırçalanan bölge temiz ılık ve sabunlu bir bez yardımı ile iyice temizlenmelidir.

Halıdan Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Aseton tırnaktaki ojeyi çıkarmak için kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Aseton bazı lekelerin çıkarımında da kullanabilir. Halıya aseton döküldüğünde temiz bir bez yarımı ile yüzeydeki aseton temizlenir. Daha sonra sabunlu bir su hazırlanarak temiz bir bez yardımıyla yüzey silinmelidir.

Halıdan Allık Lekesi Nasıl Çıkar?

Allık yapısı gereğiyle düştüğünde toz yayan ve dağılan bir kozmetik üründür. Allık, pudralı fondöten ve göz farları halıya çok rahat düşebilir ve leke bırakabilir. Halıdan bu lekeyi temizlemek için deterjanı temiz suda karıştırın ve köpürtün. Temiz bir bezi bu karışıma batırıp lekenin üzerine tamamen çıkana kadar dokundurun. Lekeyi çıkarmak için de bir diğer yöntem olarak deterjan yerine tıraş kremi de kullanabilirsiniz.

Halıdan Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Tüy alma yöntemleri arasında ciltte yarattığı pürüzsüzlük ve yumuşaklık hissi sebebiyle ağda uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir. Ağda uygulaması yaparken bazen yere dökülebilir ve lekelere sebep olabilir.

Ağda lekesini elbiseden, kıyafetten, kumaştan ve halıdan çıkarabilmek için sir ağda ve normal ağda da farklı işlemler uygulanır. Lekenin en zor çıktığı platformlardan biri de halıdır. Sir ağdanın halıdan temizlenmesinde sentetik tiner kullanımı, lekenin daha çabuk çıkmasına yardımcı olabilir. Sentetik tiner, hem halının rengine hem de dokusuna zarar vermeden yüzeyi temizleyebilme özelliğine sahiptir.

Halıdaki Akrilik Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Akrilik boya yüksek kapatıcılığı sahip, yağlı boyaya benzeyen su bazlı bir üründür. Canlı renklerde karşımıza çıkan akrilik boya, çabucak kuruması sebebiyle plastik gibi bir yapıya bürünerek sertleşir. Kullanım alanı oldukça geniştir ve genellikle hobi işlerinde yaygındır.

·        Boya henüz halıya yeni döküldü ise ve hala ıslak durumdaysa bir peçete yardımı ile fazla boyayı halıdan alın.

·        Kalan lekeli yeri kurumaya bırakın.

·        Çatal, kaşık ya da bozuk para gibi sert cisimlerin yardımıyla kuruyan boyayı kazımaya çalışın.

·        Kazıdıktan sonra kalan yere temizleyici sürün ve üstünü kapatıp bekleyin.

·        Daha sonra temiz bir bezin yardımıyla kalan boyayı temizleyin.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir