Dikenli İncir Faydaları Nelerdir?

 Dikenli İncir Faydaları Nelerdir?
15.09.2021 12:01
Dikenli incir son dönemlerde ülkemizde de sıklıkla tüketilmeye başlanan bir meyve türüdür. Dikenli incir faydaları nelerdir, fiyatı nedir, besin değeri nedir? Dikenli incir nasıl yenir, zararları nelerdir, zayıflatır mı?

Dikenli incir son dönemlerde ülkemizde de sıklıkla tüketilmeye başlanan bir meyve türüdür. Kaktüsgiller familyasından olan bu incirin Hint inciri, frenk yemişi ve kaynanadili gibi isimlerle de anıldığı bilinmektedir. Sarı, turuncu ve kırmızı renklerde olabilen dikenli incirin tatlı, bol sulu ve bol etli bir yapısı bulunmaktadır. Üzerinde şok sayıda dikenin yer alması ise bu meyvenin nasıl yeneceğine ilişkin soru işaretlerini de beraberinde getirir. Kapalı tohumlu olan bu meyve, ülkemizde en çok Akdeniz’de yetişmektedir. Kabuk kısmı soyularak tüketilebilen dikenli incir, çok sayıda sağlıklı bileşen içermesi nedeni ile alternatif tıpta da sıklıkla kullanılmaktadır. Hatta öyle ki modern tıpta bile kullanıldığını söylemek mümkündür. Tatlı isteğini bastırması, lifli bir yapısının bulunması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi pek çok faydasının bulunduğu bilinir. cilt için de oldukça faydası bulunan dikenli incir hakkında tüm merak edilen sorular ve çok daha fazlası sizler için hazırlandı…

Dikenli İncir Faydaları Nelerdir?

Hint inciri ve frenk yemişi olarak da bilinen dikenli incirin hem genel vücut sağlığına hem de cilt sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Dikenli incirin faydaları arasında şunlar yer alır;

·        Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi durumlarda etkilidir, koruyucudur.

·        Boğaz ağrısının giderilmesinde ve yüksek ateşin düşürülmesinde katkısı bulunur.

·        Kolesterolün iyi bir dengeleyicisidir.

·        Mineraller ve vitaminler bakımından son derece yüksek içeriklidir.

·        Damar tıkanıklıklarının önüne geçmektedir.

·        Stres ve depresyonu engelleyen, gevşeten bir özelliği bulunur.

·        İyi bir cilt nemlendiricisidir.

·        Kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçmektedir.

·        Cilt lekelerini giderici bir etkisi bulunmaktadır.

Dikenli İncir Besin Değeri Nedir?

Dikenli incirin hangi makro ve mikro besinleri, ne kadar içerdiği merak edilen sorular arasında yer alır. Dikenli incirin yüz gramlık bir porsiyonunda yaklaşık 9.5 gram karbonhidrat bulunmakla birlikte, 0.75 gram protein içerir. Buna ek olarak 56 miligram kalsiyum, 85 miligram magnezyum ve 0.5 gram yağ bulundurmaktadır.

Dikenli İncir Nasıl Yenir?

Frenk yemişi, kaynana dili olarak da bilinen dikenli incirin dış kabuğunda fazla sayıda diken olması nedeni ile nasıl yenileceği merak edilmiştir. Bu meyveyi hiç bilmeyen kişiler tarafından oldukça sık araştırılan bu cevabı ise oldukça basittir. Dikenli incir dış kabuğu tamamen soyularak, yalnızca içi yenilen bir meyvedir.

Dikenli İncir Zararları Nelerdir?

Dikenli incirin sık ve fazla porsiyonda tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. İçindeki çekirdekler nedeni ile dikenli incir zararlı olabilir. Genelde fazla tüketilmesine bağlı olarak görülen zaralar arasında ise karın ağrısı, mide bulantısı ve bağırsak tıkanıklıkları yer almaktadır.

Dikenli İncir Zayıflatır Mı?

Dikenli incirin zayıflatıcı bir etkisinin olduğu söylenir. Genelde fazla miktarda tokluk sağlaması ve kan şekerini dengelemesi nedeni ile zayıflatıcı bir etkisinin olduğu söylenir. Dikenli incir özellikle diyet dönemlerinde ara öğün olarak kullanıldığında uzun süre tok tutacağı için tercih edilmelidir. Ayrıca kan şekerini de dengeleyerek kişilerin uzun süre boyunca şeker ihtiyacını karşılar. Buna ek olarak dikenli incirin doğal bir ilaç görevi gördüğü ve bu nedenle de tercih edildiği bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir