Deprem Anında Banyodaysak Ne Yapmalıyız?

Deprem Anında Banyodaysak Ne Yapmalıyız?
28.11.2022 19:12
Deprem anında güvenli yerlerde olmamız için bir yazı paylaştık. Deprem anında banyodaysak ne yapmalıyız, namaz bozulur mu, çocuğu nasıl korurum, terasa çıkılır mı? Deprem anında dışarı çıkılmalı mı, dolabın içine girmek mantıklı mı, evde en güvenli yerler nelerdir? Deprem anındaki güvenli yerlerin araştırmasını yazımızda paylaşıyoruz.

Deprem anlarında banyoda olmamız bizi sıkıntıya düşürse de hemen güvenli bir bölgeye geçmekte fayda vardır. Banyoda güvenli olan bölgelere geçerek depremin bir tık da olsa ucuz atlamamıza fayda sağlar. Eğer deprem çantamız da ulaşılabilir yerdeyse çantayı yanımıza alarak bir süre sarsıntının geçmesini beklemeliyiz. Eğer deprem anı bittiyse yavaşça olduğumuz bölgeyi terk etmek de fayda olacaktır.

Deprem Anında Namaz Bozulur Mu?

Deprem, doğal afet olduğu için can ve mal kaybına neden olur. Namaz kılarken de bu anı yaşayabiliriz. O anda müdahale de bulunmakta bir zarar görülmez. Çünkü canınızı kurtarmak kendi sorumluluğunuz altındadır. O anda namazınızda niyet ederek, deprem sonrasında sünnetini kılarak tamamlayabilirsiniz.

Deprem Anında Çocuğu Nasıl Korurum?

Deprem anlarında eğer bir yetişkin anne ve babalarsak sakin olmamız gerekir. çünkü evde bulunan çocuklarımız bu anlardan etkilenerek ilerleyen zamanlarında hayatlarına travma olarak kalabilir. Çocuklarınıza bu durumun olağan ve doğru hareket ettiğimizde başımıza çok büyük bir şeyin gelmeyeceğini anlatın. Deprem çantalarınızı da hazırlayarak o anı en hafif şekilde ve çocuklarınızı koruyarak geçirirsiniz.

Deprem Anında Terasa Çıkılır Mı?

Deprem anlarında bulunduğunuz yerden güvenli alana geçmeniz önerilir. Eğer güvenli alan uzaksa biraz hızlı hareket etmeniz gerekebilir. Deprem olduğunda en tehlikeli yerlerden biri asansör ve apartman boşlukları olmaktadır. Bu yüzden deprem anında teras ya da alt katlardaki herhangi bir yere gitmek canınızı tehlikeye atmaktır. Depremin hızlı şekilde yıkıldığı anar bu mevkiler olmaktadır.

Deprem Anında Dışarı Çıkılmalı Mı?

Deprem anında güvenli bir bölgeye gitmek için hareket etmeniz gerekir. Dışarı çıkmak sizin güvenliğinizi tehlikeye atar. Eğer deprem başlamış ve şiddetini de çok fazla hissediyorsanız bulunduğunuz alandan ayrılmadan yakın bir güvenilir yere sıkışmalısınız. Eğer dışarı çıkarsanız büyük bir depremde göçük altında kalmanız an meselesi olabilir.

Deprem Anında Dolabın İçine Girmek Mantıklı Mı?

Deprem anlarında kafamıza bir zarar gelmeyecek ve bizi koruyacak yerlere saklanırsak daha az zarar görebiliriz. Tabi bu depremin şiddetine de bağlıdır. Fakat dolapların içinde sığınak tarzı alanlar mevcutsa dolaba girmek mantıklı olabilir. Dolap duvara sabitlenmişse sizi büyük bir felaketten de koruyabilir.

Deprem Anında Evde Güvenli Yerler Nerelerdir?

Deprem anında evimizdeki sabitlenmiş ve sağlam eşyaların altına saklanarak depremden korunabiliriz. Herhangi bir depremin olmasına karşın ev ortamımızdaki eşyaları sabitlememiz gerekir. Çünkü duvara monta edilen ve sabitlenen ev eşyaları deprem olduğu anlarda kişilere de zarar vermez. Bu yüzden deprem bölgesinde olan kişiler evlerine bu özelliği yaptırarak yaşamaları gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir