Göbek Deliği Çukurlaşması Neden Olur?

Göbek Deliği Çukurlaşması Neden Olur?
14.04.2023 17:56
Göbek deliği çukurlaşması neden olur? Çocuğun göbek deliği neden ağrır? Doğumdan sonra göbek deliği ne zaman düzelir, kararması, ağrısı, morarması neden olur? Göbek deliğimiz, anne ve bebek arasındaki kordon olarak tabir edilen dokunun kesilmesiyle geriye kalan açıklıktır. Bu bölgeyle ilgili bilinmeyenleri sizin için araştırdık.

Normal bir gebelikte, gebelik hormonları kasları gevşettiği için göbek deliği çıkıntılı hale gelebilir. Göbek deliği çukurlaşması, genellikle doğum sonrası oluşan bir durumdur.  Doğumdan sonra, kaslar doğal olarak toparlanır ve göbek deliği normalde düz hale gelir. Ancak bazen kaslar yeterince güçlenmez veya fazla gerilir ve göbek deliği çukurlaşabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda göbek deliği çukurlaşmasının altında yatan başka tıbbi nedenler de olabilir.

Çocuğun Göbek Deliği Neden Ağrır?

Çocuğun göbek deliği ağrısının nedeni birçok şey olabilir. Yenidoğan bebeklerde göbek deliğinin iyileşmesi sırasında hafif ağrı veya hassasiyet normaldir. Ancak, daha büyük çocuklarda ağrının nedeni genellikle bir enfeksiyondur. Göbek deliği etrafında kızarıklık, şişlik, akıntı veya ateş varsa, bu bir enfeksiyon işareti olabilir ve bir doktora başvurulması gerekir. Ayrıca, çocuğunuzun ağrısı artarsa veya diğer semptomlar eşlik ederse, bir doktora danışmanız önerilir.

Doğumdan Sonra Göbek Deliği Ne Zaman Düzelir?

Doğumdan sonra göbek deliği normal şartlarda yaklaşık 2-3 hafta içerisinde düzelir. Ancak bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bazı durumlarda düzelme daha uzun sürebilir. Özellikle göbek deliği kesilerek yapılan bir ameliyat sonrası daha uzun sürelerde düzelme beklenir.

Doğumdan Sonra Göbek Deliği Kararması Neden Olur?

Doğumdan sonra göbek deliği kararması, cilt altındaki kan damarlarının genişlemesi veya cilt altında kan birikmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, enfeksiyon veya yara iyileşmesi sırasında da kararmalar meydana gelebilir. Bu durumlar genellikle birkaç hafta veya ay içinde düzelir.

Doğumdan Sonra Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur?

Doğumdan sonra göbek deliği ağrısı genellikle doğumun neden olduğu gerilim veya zorlamaya bağlı olabilir. Doğumda bebeğin çıkışı sırasında göbek deliği ve çevresindeki dokular gerilir ve bazı kadınlar bu nedenle ağrı yaşayabilirler. Ayrıca doğum sonrası dönemde, uterusta kasılmalar yaşanır ve bu da göbek deliği çevresinde ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte, göbek deliğinde ciddi ağrı, kızarıklık, şişlik veya iltihaplanma varsa, bu bir enfeksiyonun işareti olabilir ve bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir.

Doğumdan Sonra Göbek Deliği Morarması Neden Olur?

Doğumdan sonra göbek deliği çevresinde morarma görülebilir. Doğumdan sonra göbek deliği morarması, göbek kordonunun kesilmesi sırasında oluşabilecek küçük kanama nedeniyle olabilir. Bu kanama sonucu göbek deliği çevresinde bir morarma ve hassasiyet görülebilir. Ancak bu durum genellikle kendiliğinden düzelir ve tedavi gerektirmez. Ancak, eğer morarma şiddetli ve ağrılıysa veya birkaç gün içinde kendiliğinden geçmezse, doktora danışılması önerilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir