Kolajen Karaciğere Zarar Verir Mi?

Kolajen Karaciğere Zarar Verir Mi?
17.12.2022 02:16
Kolajen vücuttaki birincil proteinlerden biridir. Kolajen karaciğere zarar verir mi, kanseri tetikler mi, kaç dalton olmalı, kullanım süresi nedir? Kolajen maske ne işe yarar? Kolajen mideye zarar verir mi, nelerde bulunur? gibi internette çok fazla araştırılan soruları sizler için araştırdık ve bu yazımızda cevapladık.

Kolajenin temel görevi eklem bağlarını güçlendirmek ve hareket sisteminin bütünlüğünü korumaktır. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa kolajen kullanmak karaciğeriniz için zararlı değildir. Hatta kolajen kullanmak karaciğeriniz için faydalıdır. Çünkü vücut için muazzam iyileştirme ve detoksifikasyon yetenekleri olan kolajen glisin açısından oldukça zengindir. Glisin, karaciğeriniz toksinleri biriktirirken meydana gelen hasarı azaltmaya yardımcı olur. Glisin karaciğer hasarını azaltmasıyla birlikte uzun vadede karaciğer üzerinde koruyucu bir etki de sağlamaktadır.

Kolajen Kanseri Tetikler Mi?

Kolajenin vücudumuza birçok olumlu katkısı bulunmaktadır. Bu olumlu katkıların yanı sıra yapılan araştırmalara göre kolajenin kanser hücreleri üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Yapılan bir araştırmada kolajenin kanser hücrelerini uykuda tuttuğu bulunmuştur. Uykuda kalan kanser hücresi yıllarca pasif şekilde kalarak diğer organlara yayılım göstermez. Yani kolajenin kanser üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Kolajen Kaç Dalton Olmalı?

Kolajen üretimi vücudumuzda 20'li yaşlarda en üst düzeydedir. İlerleyen yaşlarda üretimi azalmaya başlar. Bundan dolayı cildin elastikiyetini artırmak ve cilt sağlığını korumak için takviye almakta fayda vardır. Ancak takviye alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Hangi tip kolajeni ve hangi miktarda kullanmamız gerektiği önemli bir husustur.  Uzmanlar tarafından kullanılan kolajenden tam verim almak için yaklaşık olarak 3000 dalton olması önerilmektedir.

Kolajen Kullanım Süresi Nedir?

Kolajen kullanımı kişinin yaşına ve cildin sağlığına göre farklılık göstermektedir.  Fakat yapılan tüm araştırmalar kolajenden tam verim alabilmek için en az 3 ay hiç ara vermeden kullanılması gerektiğini gösteriyor.

Kolajen Maske Ne İşe Yarar?

Kolajen maskesi ince çizgileri, kırışıklıkları ve açık gözenekleri azaltır. Temel olarak, cildin doğal kolajen üretimini artırarak ve elastin tükenme oranını azaltarak cildinize yardımcı olurlar. Protein, cildinizin çok yönlülüğünü korur ve sonuçta kırışıklıkları önler.

Kolajen Mideye Zarar Verir Mi?

 Yapılan araştırmalara göre kolajenin mide sorunlarına neden olma yerine mide problemlerini iyileştirdiği ve onardığı görülmüştür. Doğal bir takviyedir ve bilinen bir yan etkisi yoktur.

Kolajen Nelerde Bulunur?

Kolajen, tatlı ve tuzlu su balıklarının kemiklerinde ve derilerinde bulunur. Çorba reyonlarında öne çıkan trend bir yiyecek olan kemik suyu, kolajen açısından zengin bir sağlıklı besin olarak bilinmektedir. Bununla birlikte balık, kümes hayvanları, et, yumurta, süt ürünleri, baklagiller ve soyada bol protein bulunur. Yüksek proteinli gıdalar kolajen üretimini artırır. Bunların yanı sıra çilek, domates, biber, yapraklı yeşillikler gibi meyve ve sebzelerde de bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir