Coraspin Vücutta Morluk Yapar Mı?

Coraspin Vücutta Morluk Yapar Mı?
04.11.2022 17:31
Vücutta oluşabilen mavi ve siyah renkteki fiziksel tepkilere morluk denilmektedir. Çenede, dudakta, ellerde morluk neden olur, iğne morluğu nasıl geçer? Coraspin vücutta morluk yapar mı, hangi hastalıkların belirtisidir? Cevapları yazımızda.

Coraspin, steroid olmayan bir ağrı kesicidir. Özellikle kalp damar hastalıkları, kalp krizleri, ve felcin önlenebilmesi için kan pıhtılaştırma özelliği için kullanılmaktadır.

Beyaz renkli bir tablet içerisinde satılmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda mideyi rahatsız etmemesi için enterik kaplı bir özelliktedir. Bunun nedeni ise,  midede rahatsızlık hissi yaratmaması için, mideden değil, bağırsaktan emilmesini sağlamaktır.

Uzun süreli bir kullanım olacaksa ilaç hekim tarafından kontrol altına alınmalıdır. Coraspin özellikle yaşlı hastalarda cilt yüzeyinde morluk yapabilir. Bunun için hematolog muayenesi gerekmektedir.

Çenede Morluk Neden Olur?

Morluklar, acı ve ağrı hissiyle ortaya çıkan cilt travmalarıdır. Genellikle endişe edilecek bir duruma işaret etmezler. Fakat çok fazla ağrı yapıyorsa bir hekime başvuru yapılabilir. çarpma ve darbe alma nedeniyle çene bölgesinde meydana gelebileceği gibi, diş tedaviler, diş eti problemleri gibi problemlerden kaynaklı olabilir.

Dudakta Morluk Neden Olur?

Dudak morlukları tek başına bir hastalık olarak nitelendirilmemektedir. Fakat rahatsızlıkların habercisi olabilir. Ancak soğuk havadan kaynaklanıyor da olabilir. Soğuk hava kılcal damarlardaki kan geçişini lokal olarak yavaşlatabilir bu da dudağınıza yeterli kanın gitmesine engel olabilir.

Soğuk havanın kırılmasıyla birlikte morarmanın geçmesi gerekmektedir. Ancak morarma soğuk hava kaynaklı değilse bunların en başında demir eksikliği gelmektedir. Vücuttaki demir eksikliğinin yaratmış olduğu sıkıntı kendisini dudak morarması olarak gösterebilir.

Ayrıca, Akdeniz anemesi, aşırı sigara tüketimi, solunum yolları enfeksiyonları, kansızlık, dudakta oluşan enfeksiyonlar, akciğere yetersiz oksijen gitmesi, solunum yetmezliği, astım, bronşit, vitamin eksikliği, KOAH, diş hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Mutlaka bir hekimin görmesi gerekmektedir.

Ellerde Morluk Neden Olur?

Özellikle kışın soğuk hava şartlarında, iyi korunmadığı taktirde, damarlardaki kan akışının yavaşlaması sonucunda herkeste görülebilecek bir fiziksel tepkidir. Darbelerden kaynaklı da elleriniz morarma ile tepki verebilir. Fakat bu durumların hiç biri yoksa, raynaud adı verilen bir rahatsızlıktan söz edebiliriz.

Raynaud, stres ya da soğuk kaynaklı bir uyaran ile ayak ve el parmaklarında solukluk ve morarma şeklinde kendini gösteren bir tür rahatsızlıktır. Bununla ilgili bir hekimle görüşebilirsiniz.

İğne Morlukları Nasıl Geçer?

Bilhassa hassas tenli kişilerde, enjeksiyon sonrasında derinin yüzeyinde lokal morarmalar olabilir. bu çok ciddi bir problem değildir. 1-5 dk arasında uygulayacağınız soğuk kompres morlukların oluşmasına engel olacaktır.

Morluk Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ciltte oluşan travma kaynaklı fiziksel tepkilere morluk denmektedir. Almış olduğu dış kaynaklı darbeler kaynaklı vücut yüzeyinde sarı, mavi, siyah renkli çürükler oluşabilir. Morluklar genellikle darbeye bağlıdır fakat bunun dışında bir sebebi varsa altında ciddi bir sorun yatıyor olabilir.

Pıhtılaşma bozukluğundan kaynaklı olarak oluşan, lenf bezi rahatsızlıkları, lösemi, kemik iliği kanseri gibi çok ciddi problemler de olabilir.

Morluk En Kısa Sürede Nasıl Geçer?

Morluklar cildin yüzeyinde rahatsız edici görüntüler oluşturabilir.  Her gün, yaklaşık olarak 15 dk kadar üzerine buz tutmak morluğun etkisini kıracaktır. Ayrıca sirkeli su kan akışını hızlandırdığı için, pamuğun üzerine döktüğünüz birkaç damla sirke, 2-3 gün içinde morluğun geçmesini sağlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir