Diş Çürüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş Çürüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
30.01.2022 07:00
Diş çürüğü inanılmaz derece ağrı yapabilir. Diş çürüğü dolgu tedavisi ile kapatılabilir. Diş çürüğü görülen bir kişide direkt olarak hekim kontrolü sağlanmalıdır. Diş çürüğü fırçalamayla geçer mi, kaç günde oluşur, diş çürüğü genetik midir, polisliğe engel midir, diş çürüğü yapan besinler nelerdir, konularını sizler için işledik.

Ağız ve diş sağlığı, özen ve dikkat gerektiren bir konu olmakla birlikte ağız kokusu ve bölgesi besinleri sürekli olarak maruz kaldığından bakteriyel oluşumlara oldukça açık bir ortam olarak görülmektedir. Her yaştan bireye etkileyen diş çürüğü, diş minesinin ve dişlerin dış sert yüzeyinin tahrip olması olarak tanımlanan bir durum olarak bilinmektedir. Dişler üzerinde yapışkan bir bakteri filmi olan bir plak oluşur. Şeker içerikli besinlerin tüketilmesi bu diş çürüğüne neden olarak gösterilmektedir. Diş çürüklerinin birçok belirtileri de mevcuttur. Belirgin bir neden olmaksızın ortaya çıkan diş ağrısı, işlerim normalden daha hassas olma durumu, tatlı, sıcak, su içecekler içerken veya yiyecekler yerken dişlerde hafif ya da Keskin bir ağrı görülmesi, işlerde gözle görünür bir şekilde delikler veya çürüklerin oluşması, diş dişli her yüzey kısımlarında bir ağrı gibi belirtiler diş çürüğünün görülmesinde etkilidir. Dişlerde oluşan plaklar diş çürüklerinin oluşumuna neden olan ana Sebep olarak bilinmektedir. Çok fazla şekerli ve nişastalı gıda tüketmek bu duruma yol açabilmektedir. Diş çürüğünün yanı sıra şişlik de görülen bir durumdur. 

Diş Çürüğü Fırçalamayla Geçer Mi?

Birçok insanda diş çürüğü meydana gelebilmektedir. Özellikle çocuklarda henüz ufak yaşlarda diş çürüğü oluşmaktadır. Bu diş çürüğünün oluşma nedeni büyük bir oranda şeker tüketimidir. Diş çürüğü fırçalama ile geçmeyen bir durumdur. Diş çürüğü ile karşı karşıya gelmek istemeyen bir kişi dişlerin düzenli olarak her gün sabah uyandığında gün arasında ve yatmadan önce fırçalaması gerekmektedir.

Diş Çürüğü Kaç Günde Oluşur?

Birçok kişinin can sıkıntısı haline gelen diş çürüğü oldukça başarı tam bir durumdur. Bu diş çürüğü kişi de büyük bir ağrı ve sızı yapmaktadır. Diş çürüğü kullanılan tatlı besinlerden sonra fırçalanmadığı takdirde meydana gelebilmektedir.

Diş Çürüğü Genetik Midir?

Birçok sebebe bağlı olarak diş çürüğü ortaya çıkabilen bir durumdur. Diş sert dokusunun yapısı ve dişlerin dizilme genetik geçişli olabileceği için diş çürüğü de genetik olabilmektedir. Aile içi alışkanlıkların benzer olması sebebi ile de bir ailede çürük gelişimi fazlalık gösterebilmektedir. 

Ön Diş Çürüğü Polisliğe Engel Midir?

Polis olmak isteyen bir kişi oldukça kusursuz olmaktadır. Ön diş çürüğü polisliğe engel olarak söylenmektedir. Tedavisi yapılmamış dişler eksik sayılabiliyor. Bu yüzden dolgu yapılan dişler kusursuz sayılmaktadır. 

Diş Çürüğü Yapan Besinler Nelerdir?

Birçok tatlı besinler diş çürüğü yapmaktadır. Ekmek, asitli içecekler, kuru meyveler diş çürüğü yapmaktadır. Bunların yanı sıra yapışkan şekerlerde diş çürüğü yapan besinler arasında en baş sıralarda gösterilmektedir. Bunun için bu besinlerin tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.

 

 

 

 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir