Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?
16.12.2022 23:09
Günümüzde farklı bölümlerden mezun olanlar da öğretmenlik için başvuru yapmaktadırlar. Çocuk gelişimi bölümü mezunları ve işletme mezunları öğretmen olabilir mi? Kamu yönetimi mezunu öğretmen olabilir mi? Tezsiz yüksek lisans yapan uzman öğretmen olabilir mi? Sosyoloji mezunu öğretmen olabilir mi, antrenörler ve aöf mezunu öğretmen olabilir mi? Tarzında öğretmenlikle alakalı merak edilen soruları siz değerli takipçilerimiz için araştırıp bu sorumuzda yanıtladık.

Çocuk gelişimi mezunu olan kimseler formasyon almaları durumunda iki dalda öğretmenliğe atanabilmektedir. Bunlardan biri liselerde bulunan çocuk gelişimi öğretmenliği iken diğeri ise okul öncesi öğretmenliği. Her iki öğretmenliğe atanabilmek için formasyona sahip olunması ve KPSS ataması için yeterli puana sahip olunması gerekmektedir.

İşletme Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

İşletme, maliye ve iktisat bölümü mezunlarının formasyon alma hakları bulunmadığından dolayı öğretmen olmaya hak kazanamazlar. Öğretmen olabilmek için formasyona sahip olunması gerekmektedir. Aynı zamanda KPSS’den atama yapılabilmesi için yeterli bir not alınması gerekmektedir.

Kamu Yönetimi Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Kamu yönetimi mezunları mahalli idareler grubu öğretmenliğine başvurabilmektedir. Ancak bu bölümden mezun olanların öğretmen olabilmesi için Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksel Lisans programına katılmaları ve bu programı başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Yani kamu yönetimi mezunlarının öğretmen olabilmesi için yüksek lisans eğitimleri almaları ve başarı ile bu eğitimi tamamlamaları gerekmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Yapan Uzman Öğretmen Olabilir Mi?

Tezsiz yüksek lisansı olanlar uzman öğretmenlik sınavına girmek zorunda değildir. Bu kişiler için Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitimler düzenlemektedir. Eğitimlere katılım şartı ile uzman öğretmenlik sınavına girilmesine gerek kalmadan uzman öğretmenliğe geçebilme şansları bulunmaktadır.  Yani soruyu yanıtlayacak olursak tezsiz yüksek lisans yapan uzman öğretmen olabilmektedir.

Antrenörler Öğretmen Olabilir Mi?

Antrenörlük mezunları formasyon eğitimi aldıktan sonra öğretmenliğe aday olabilmektedir. Bu bölüm mezunları genellikle beden eğitimi öğretmeni olmaktadır. Ancak son dönemlerde bu bölüme yığılma oluştuğundan KPSS puanları bir hayli yükselmiştir. Bu nedenle bu tarz bir düşünceniz varsa biraz fazla gayret sarf etmeniz gerekebilir.

Aöf Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Öğretmen olabilmek için eğitim fakültelerinden ya da mezun olduktan sonra formasyon eğitiminden sonra mümkündür. Eğitim fakültesi dışında bir bölümden mezun olanlar formasyon eğitimi almakta ya da tezsiz yüksek lisans programlarına başvurmaktadır. Bu koşulları sağlayanlar KPSS sınavından yeterli not almaları durumunda öğretmenlik için atanabilmektedir.

Açık öğretim mezunları da formasyon eğitimi alabilmekte ya da tezsiz yüksek lisans yapabilmektedir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı aöf mezunlarını atamasını yapmamaktadır. Aöf mezunları genellikle vakıf okullarında ya da özel kurumlarda öğretmenlik yapmaktadır. Kısaca soruyu yanıtlayacak olursak aöf mezunları öğretmen olabilir ancak kamu kurumlarında öğretmenlik yapamazlar, özel okullarda ya da vakıf okullarında öğretmenlik yapabilirler. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir