Hızlı Okuma İçin Neler Yapılmalı?

Hızlı Okuma İçin Neler Yapılmalı?
13.11.2021 18:30
İnsanların okuma ve yazma eğilimleri ile doğan okuma alışkanlıkları insan hayatında büyük bir yer edinerek günlük hayatta sıklıkla yaptığımız aktivitelerdir. Hızlı okuma için göz egzersizleri nelerdir, teknikleri faydalı mı, eğitimleri ne kadar sürer? Gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Son zamanlarda da oldukça rağbet gören hızlı okuma teknikleri insanın okuma becerisinin çıkabileceği kadar maksimum hızda okuyabilmesini sağlamak ve okuduğunu anlama ilişkisi bütünlüğü önce az zamanda çok okumak hedefiyle şekillenmiştir. Okumak özellikle öğrenme eylemini gerçekleştirebilmek için en çok kullandığınız becerilerden biri olduğu için hızlı okumak da aslında zamandan tasarruf sağlamak ve bu akış içerisinde bilgiye en çabuk şekilde temin edebilme yolunda bize yardımcı olmaktadır. Hızlı okuma tekniklerini bildiğiniz zaman okuma hızınızı çok daha arttırarak aynı zamanda okuduğunuz içeriği de doğru şekilde algılayabilmek hızlı okuma tekniklerine olan rağbeti arttırmaya başlamıştır. Peki nasıl hızlı okuyabiliriz? Hızlı okuma yapabilmek için belli okuma alışkanlıklarını değiştirmek ve farklı teknikleri yönelerek hızlı okuyabilmektesiniz. Hızlı okuma yapabilmek için:

·        Öncelikle hızlı okuma alışkanlıklarını yenmek hızlı okuma tekniklerini giriş yapabilmek için önemli bir faktördür. Eğer okuma hızınızı yavaşlatacak kötü bir okuma alışkanlığına sahipseniz öncelikle bu alışkanlıklarınızı yenmeniz gerekiyor.

·        Okuma yaparken pek çok kişinin yaşadığı durumlardan biri iç seslendirme yapmaktır. Okuduğunuz şeyleri kafanızda seslendirerek belki de daha iyi anladığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat aslında bu eylem gereksiz zaman aldığı gibi sizde bir hayli yavaşlatacaktır. Bunun için okuma egzersizleri yaparak iç sesinizi bastırmak ve bu egzersizleri kontrol altına almaya çalışan.

·        Okurken en çok yapılan hatalardan biri de kelime kelime okuyarak parçayı anlamaya çalışmaktır. Her kelimeye tek tek konsantre olduğunuz zaman konunun genelini kaçıracağınız gibi büyük bir zaman kaybı da yaşarsınız bu yüzden okuduğunuz kelime sayısını denemelerinle arttırmayı deneyin.

Hızlı Okuma İçin Göz Egzersizleri Nelerdir? 

Hızlı okuma yapabilmek istiyorsanız doğru göz hareketleri ile okuduğunuzu takip etmek aslında okuma hızınızı etkileyecek en önemli faktörlerden biridir. Bunun için gözlerinizi doğru yönlendirmek ve bu şekilde çok daha hızlı okuyabilmek için doğru teknikleri bilmeniz önemlidir. Hızlı okuma yaparken öncelikle egzersizlere başlamadan kendinize bir hızlı okuma testi yapmalısınız. Bunu yaptıktan sonra hangi seviyede olduğunuzu bilerek göz egzersizlerinize başlayabilirsiniz. Yapacağınız egzersizlerden ilki bir metrenom yardımıyla metronomun her vuruşunda gözlerinizi bakabildiğiniz en sağa ve en sola yönünde bakmaya çalışın. Bunu belirli periyotlarla tekrar ettirdiğiniz zaman gözleriniz okuma yaparken çok daha fazla güçlenecektir. Yapabileceğiniz bir diğer çalışma ise yine göz kaslarını güçlendirme amaçlı gözlerinizle sekizgen çizimeye çalışmak. Bunun için önce saat yönüne doğru ve ardından saat yönünün tersine doğru gözlerinizi çevirerek gözlerinizi güçlendirmeye çalışmalısınız. Üçüncü yöntem ise gözlerinizi okuma esnasında hızlı bir şekilde kaydırabilmek için yapımıdır. Bu teknikte baş parmaklarını yukarı bakacak şekilde konumlandırıp bir sağ elinizin baş parmağına bir de sol elinizin baş parmağınıza bakmalısınız. Böylece gözlerinizi hızlı bir şekilde sağdan sola kaydırmak için bir egzersiz yapmış olacaksınız. Bunu belirli rutinler de yaptığınız zaman okumak hızımızdaki gelişmeyi fark edebilirsiniz.

Hızlı Okuma Teknikleri Faydalı mı?

Hızlı okuma teknikleri gözlerimizi hızlandırmaktan geçtiği için yaptığınız bu egzersizler okuduğunuz kelime sayısını arttırmak için oldukça etkili olacaktır. Burada amaç beyne çok hızlı bir şekilde kelime işleyerek anlam bütünlüğü oluşturmak olduğu için gözleriniz burada önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede ayrıca göz kaslarınızı güçlendirerek daha etkin bir okuma ve görme eylemi gerçekleştirirsiniz. Bununla birlikte okuduğunu anlama oranı da bir o kadar yükseleceği için göz ve beyin arasında çok daha kaliteli ve hızlı bir iletişim kurabilmeyi amaçlayan hızlı okuma teknikleri insan için oldukça faydalı bir gelişme olacaktır.

Hızlı Okuma Eğitimleri Ne Kadar Sürer?

Hızlı okuma yapabilmek için kendi çapınızda yaptığınız egzersizlerden daha etkili bir sonuç almak istiyorsanız hızlı okuma tekniklerini geliştirebilmek amacıyla eğitimler alabilirsiniz. Bu eğitimler daha etkili sonuç verebilmek ve hızlı okumaya daha adapte olabilmek için özel tekniklerin öğretildiği yerlerdir. Hızlı okuma kursları ile birlikte beyin artık daha hızlı çalışmaya ve görme yetisinin gelişmesi ile kelimelerin daha çabuk hafızaya ulaşmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu eğitimleri aldığınız taktirde asıl süre farkı aldığınız eğitime ve eğitim merkezine göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı ortalama bir süre verecek olursak 6 ile 32 saat aralığında bir süre içerisinde kurslar yapılabilmektedir. Yani hayatınızın kısa bir bölümünü bu eğitimlerle doldurmak aslında daha etkili bir okuma gerçekleştirmenizi sağlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir