ÖSYM Hangi Durumlarda Sınavı Geçersiz Sayar?

ÖSYM Hangi Durumlarda Sınavı Geçersiz Sayar?
26.09.2022 11:51
Sınav maratonun yoğun olduğu şu günlerde adaylar ÖSYM sınavlarına ilişkin merak ettiği soruları sıklıkla sormaktadır. ÖSYM hangi durumlarda sınavı geçersiz sayar? ÖSYM sınavı iptal olursa ne olur ve sınav ücreti geri alınabilir mi? ÖSYM ve DGS sınavı başvuru iptali nasıl yapılır, ÖSYM tercih yaptıktan sonra iptal edilebilir mi? Sıklıkla sorulan bu soruları sizler için derledik, tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Eğer sınavınızın geçerli olmasını istiyorsanız yapılması zorunlu olan kurallara uymanız gerekir. Özellikle cevap kağıdı ve soru kitapçığınızın eksik olması sınavınızın geçersiz olmasına neden olmaktadır. Ayrıca sınava giriş ve kimlik belgesinde eksiklik olduğu anlaşılırsa sınavınız geçersiz sayılacaktır. Sınav kurallarına uymak adayın ilk görevi olmasından dolayı kopya çekildiği anlaşılırsa da sınavınız geçersiz sayılacaktır.

 ÖSYM Sınav Başvuru İptali Nasıl Yapılır?

 ÖSYM sınav başvurunuzu iptal etmek istiyorsanız yapmanız gereken 2 tane yol vardır. İlk olarak neden sınav başvurusunu iptal etmek istediğinizi yazan dilekçeyi ÖSYM bürosuna teslim etmeniz gereklidir. Ya da 0 384 228 10 38 numaraya dilekçenizi faks ile göndermeniz gerekir.

ÖSYM Sınavı İptal Olursa Ne Olur?

ÖSYM sınavının iptal olmasında birden fazla neden olabilir. Sınavda kopya çekildiği anlaşılmışsa ya da sınav sorularının başkaları tarafından ele geçirildiği anlaşılırsa sınav iptal edilir. İptal edildikten sonra ise yeni bir zaman belirlenerek sınav oturumları tekrar yapılır.

ÖSYM Sınav Ücreti Geri Alınabilir Mi?

ÖSYM’nin sınav ücretlerine dair genel kuralları vardır. Sınav ücretinin geri alınamayacağına ilişkin kesin bir bilgi olmamasının yanında ÖSYM sınav ücretlerini doğru yatırmanın sorumluluğunu adaylara yüklemiştir. Bu nedenle de sınav ücretini yanlış ya da fazla ödeyen kişilerin paralarının geri verilmeyeceği ve devredilmeyeceği sınav kuralları içerisinde yer almaktadır.

DGS başvurusu Nasıl İptal Edilebilir?

DGS başvurusu iptal edilmesi mümkün olmayan bir başvurudur. Sınava girmeyerek sınavınızı iptal edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak herhangi bir sınav ücreti iadesi alamazsınız. Bu durumda genellikle adaylar açısından olumsuz sonuç doğurmaktadır. Böyle bir durum yaşıyorsanız Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz.

ÖSYM Tercih Yaptıktan Sonra İptal Edilir Mi?

ÖSYM tercihleri yapıldıktan sonra tercihler iptal edilemez. ÖSYM kesin kuralları olan bir kurumdur. Bu nedenle ÖSYM’ye verilen dilekçelerde yer alan çeşitli tercih değişiklikleri, eksikleri, kısmen veya tamamen iptal nedenleri kesinlikle dikkate alınmaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir