Cıvata Argoda Ne Demek?

Cıvata Argoda Ne Demek?
14.02.2023 22:52
Genellikle aynı coğrafya insanlarının, kabul görmüş konuşma dilinden uzaklaşarak farklı deyim ve bir takım sözcükleri kullanarak konuştukları özel dile argo denilmektedir. Argo kelimeler hakkında merak edilenler var. Argoda cıvata, çakal, çaça, çitlembik ne demek? Argoda çiko, çift dikiş, çifte kavrulmuş ne demek? Konu ile merak ettikleriniz varsa sizi yazımıza davet ediyoruz.

Özellikle Türk kültürünün çok çeşitli ve etnik yapısından kaynaklı olarak coğrafyamızda sıklıkla argo konuşmalara denk geliriz. Birçoğunun anlamını biliyorken bir kısmının da ne demek olduğunu bilmiyoruz. Bu kelimeler arasında merak edilen örneklerden biri de cıvata kelimesidir. Cıvatanın anlamına gelin birlikte bakalım. Cıvata argoda hiçbir yararı olmayan, fayda etmeyen, gereksiz, herhangi bir faydası olmayacak şekilde etkisiz manasında kullanılmaktadır.

Çakal Argoda Ne Demek?

Çakal kelimesi de özellikle yaşadığımız coğrafyada çok sık duyduğumuz bir argo kelimedir. Hatta dizilerde filmlerde de karşımıza çıkan bu kelimenin anlamını merak edenler var. Çakal kelimesi argoda uyanık, gözü açık kimse manasında kullanılmaktadır. Kurnaz kimseler için söylenen çakal kelimesi genellikle kinaye maksatlı kullanılmaktadır.

Çaça Argoda Ne Demek?

Türkiye’nin coğrafya özelliklerinden biri de çok kültürlü bir yapıya sahip olmasıdır. Bu çok etnik ve çeşitli yapıdan kaynaklı olarak dilimizde birçok yabancı kelime dağarcığı oluşmuştur. Çaça kelimesi de bunlardan birine örnektir. Çünkü çaça dilimize Rumcadan gelip yerleşmiştir. Çaça kelimesinin argo anlamı genelev işleten kadın anlamında kullanılmaktadır.  Hatta bazı yörelerde çaça yerine genelev işleten kadına argo olarak mama, abla olarak da hitap edilmektedir.

Çitlembik Argoda Ne Demek?

Argoda övmek, tanımlamak ve yermek anlamına gelen kelimeler kullanılmaktadır. Çitlembik de genellikle küçük kız çocuklarını tanımlamak için kullanılmaktadır. Ufak tefek, minicik, esmer, kahverengi tenli ve sevimli kız çocukları için kullanılan bir sözcüktür.

Çiko Argoda Ne Demek?

Çiko kelimesinin de dilimize yabancı kaynaklardan girdiği söylenmektedir. Hatta İspanyolca da çiko kelimesinin anlamı “yakışıklı çocuk-erkek“ anlamındadır. Bazen tam tersi anlamında da kullanıldığını görmekteyiz. Örneğin ünlü çizgi roman Zagorda Zagorun kankası olan çikonun kısa boylu ve şişman bir karakter olarak görmekteyiz. Gelelim bizim coğrafyamızda çikonun ne anlamda kullanıldığına. Çiko Türkiye’de de “tombul, şişman çocuk“ manasında kullanılan bir argo deyimdir.

Çift Dikiş Argoda Ne Demek?

Argoda durum belirlemesi için kullanılan deyimler de bulunmaktadır. Çift dikiş deyimi de buna örnektir. Çift dikiş sınıfta kalmış ve aynı sınıfı 2 kere tekrar etmek zorunda kalmış öğrenciler için kullanılmaktadır.

Çifte Kavrulmuş Argoda Ne Demek?

Gerçek anlam olarak özellikle güney taraflarında Türk kahvesinin yanında verilen lezzetli atıştırmalık lokum için bir tanımlama cümlesi olarak kullanılmaktadır. Çifte kavrulmuş argoda 2 manaya gelmektedir. Kullanıldığı cümlenin yapısına göre anlamı değişmektedir.

Çifte kavrulmuş: Pişkin, arsız davranışları olan kimse,

Çifte kavrulmuş: Çok acı çekmiş, çilekeş kimse,

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir