Kayınvalidenizle Anlaşamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Kayınvalidenizle Anlaşamıyorsanız Ne Yapmalısınız?
04.07.2022 16:38
Evlendiğinizde yalnızca eşinizle değil, ailesiyle de evleniyorsunuz. Eşinizi çok seviyor olmanız eşinizin ailesini de seveceğiniz anlamına gelmez. Bu sebeple zaman zaman, kayınvalidenizle olan ilişkinizi kafaya takmak oldukça yaygındır.

Kayınvalideniz veya kayınpederinizle anlaşamıyor olmanız evliliğinizin bozulacağı ya da bu durumdan etkileneceği anlamına gelmez. Biraz anlayış sayesinde ilişkinizi saygı düzeyinde tutabilir ve kayınvalidenizle sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz. İşte, kayınvalidenizle anlaşamıyorsanız ne yapacağınıza dair birkaç ipucu...

Eşinize Hislerinizden Bahsedin 

İlk adım, eşinizle hisleriniz ve endişeleriniz hakkında konuşmaktır. Siz ve aile üyeleri arasındaki gerilimden tamamen habersiz olabilirler. Bu sebeple eşinize hislerinizden bahsederseniz duruma aracılık etmeye yardımcı olabilirler. 

Çatışma Yaratacak Konulardan Kaçının ve Olayları Kişiselleştirmeyin

Siz ve kayınvalideniz arasında çatışmaya neden olabilecek konulardan kaçınmanız önemlidir. Politika, din veya ebeveynlik tarzınız gibi konulardan tamamen kaçınmak en iyisidir. Onlardan kaçamıyorsanız, saygılı olun ve olaylara onların bakış açısından bakmaya çalışın. Anlaşmazlıklarınız varsa, bunları sakin ve saygılı bir şekilde tartışmaya çalışın. Onları açıkça eleştirmekten kaçının, bu sadece işleri daha da kötüleştirir. Kayınvalidenizin duygularınızı incitecek bir şey söylediği veya yaptığı zamanlar olacaktır. Ancak olayları kişisel almamak önemlidir. Size kasıtlı olarak zarar vermeye çalışmıyor olabilirler ve onların da herkes gibi insan olduklarını hatırlamak önemlidir.

Sınırlarınızı Belirleyin

Kayınvalidenizle aranıza sınırlar koymak önemlidir. Kayınvalideniz hayatınıza karışıyorsa ya da baskı yapıyorsa neyle rahat olduğunuzu ve neyle rahat olmadığınızı bilmelerini sağlayın. 

Kayınvalidenizi Olduğu Gibi Kabul Edin

Kayınvalideniz asla değişmeyecek, bu yüzden onları oldukları gibi kabul etmek önemlidir. Bunları değiştirmeye çalışmak sadece gerginliğe ve çatışmaya neden olur. Bunun yerine, onları kabul etmeye ve ikiniz için de işe yarayan bir ilişki kurmaya odaklanın.

Sabırlı Olun ve Ortak İlgi Alanları Bulun

Kayınvalidenizle güçlü bir ilişki kurmak zaman ve sabır ister. Bir gecede olmayacak, bu yüzden sabırlı ve anlayışlı olmanız oldukça önemlidir. Bu sayede onlarla güçlü bir bağ geliştirebilirsiniz. Kayınvalidenizle vakit geçirmek zor olabilir. Ancak ikinizin de keyif aldığı aktiviteler bulabilirseniz, aranızda daha güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Bu, yürüyüşe çıkmaktan birlikte yemek yapmak veya film izlemeye kadar her şey olabilir. Kayınvalidenizle ilişki kurmanın en iyi yollarından biri onları daha iyi tanımaktır. Onlara yaşamları, ilgi alanları ve çeşitli konulardaki görüşleri hakkında sorular sorun. Onlar hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, ortak bir zemin bulmak ve güçlü bir ilişki kurmak o kadar kolay olacaktır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir