Çapraz Satış Nedir?

Çapraz Satış Nedir?
06.06.2022 11:24
Çapraz satış, ticaret sektöründe tüketicilerin alışveriş tutarını arttırmak için kullandıkları taktiklerden biridir. Bu taktik ortalama sepet fiyatını arttırmak için oldukça önemli bir taktiktir.

Çapraz satış, bir ürünü satarken bu ürünü tamamlayan bit yan ürünü, ürün ile beraber tüketiciye sunarak tüketicinin birden fazla ürün satın almasına teşvik edecek bir satış yöntemidir. Genellikle ürün aksesuarları, çapraz satış tekniğinde sıkça kullanılmaktadır. Bu taktikte amaç tüketicinin alışveriş sırasında yapmış olduğu harcama tutarını arttırmaktır.

Çapraz Satış Konut Kredisi Nedir?

Çapraz satış konut kredisi, banka çapraz satışı olarak da adlandırılmaktadır. Bu duruda banka müşterinin ihtiyaçlarını ve satın alma eğilimlerini belirledikten sonra birbiri ile ilişki ürünler sunarak satma stratejisi kullanmaktadır. Örneğin kredi almaya gelen bir müşteriye, kredi kartı, sigorta ya da bireysel emeklilik gibi hizmetlerinde pazarlanmasıdır.

Çapraz Satış İhtiyaç Kredisi Nedir?

Çapraz satış ihtiyaç kredisi, kurumun müşterilerine daha geniş seçenekler ile hizmet sunmasını sağlayan bir stratejidir. Genel olarak, müşterinin bir bankaya hizmet için gelmesi ile önceden var olan ilişki sayesinde gelecekteki bir zamanda diğer ihtiyaçlarını da karşılama kabiliyeti belirlemesidir. Bu durum müşterilere fayda sağlamaktadır çünkü ihtiyaç duydukları şeyleri güvendikleri ve bildikleri bir ortaktan almaktadırlar.

Çapraz Satış Taşıt Kredisi Nedir?

Çapraz satış taşıt kredisi, bankalar ve sigorta acentelerinin, müşterilerine taşıt kredileri için geniş seçenekler sunmasına denmektedir.

Çapraz Satış Caiz Mi?

Çapraz satış uygulamaları, müşteriye ekstra bir fırsat sunmak anlamına delmektedir. Bu sebeple caiz sayılmaktadır.

Çapraz Satış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Çapraz satışın etkili olmasını sağlayan faktörlerden ilki %25 kuralıdır. Bu kuralda tüketiciye çapraz satış ile sunduğunuz ürünün fiyatı, asıl ürün fiyatının %25’i kadar olmalıdır. Yani 100 TL’lik bir ürün alan müşteriye sunmuş olduğunuz çapraz ürünün üst fiyat limiti 25 TL civarlarında olmalıdır.

Çapraz Satış ile Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Çapraz satış kullanırken uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. bu yöntemleri kullanmanız satın alma oranlarını büyük ölçüde etkileyecektir.

Bu yöntemlerden ilki %25 yöntemidir. Bu yönteme göre müşteriye çapraz satış ile sunduğunuz ürünün fiyatı, asıl ürün fiyatının %25’i kadar olmalıdır. Yani 100 TL olarak satışa sunduğunuz ürünün çapraz satış ürünü 25 TL civarlarında olmalıdır.

Bir diğer yöntem ise tüketici ödeme işlemlerini tamamladıktan sonra öneriler yapmanızdır. Yani ürün sayfasının alt bölümünde çapraz satış ürünlerinizi listeleyerek müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Ya da sepet sayfasında müşterinin sepete eklemiş olduğu ürün ile ilgili alternatif ürünleri listeleyebilirsiniz.

Müşteriye sunulan seçenek sayısı elde edilen geri dönüşüm oranını azaltmaktadır. Karar verme sırasında seçenekler arasında kaybolan müşteriler, en sonunda ürünü satın almaktan vazgeçebilir. Bu sebeple çapraz ürün satışı önerilerinizde 2 ya da 3 farklı öneri yapmanız, elde edeceğiniz geri dönüşümleri arttıracaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir