Cam Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?
29.10.2022 14:36
Eski ocak ve fırınlara elveda dediğimiz çağlarda yaşıyoruz. Geçmişte kullanılan eski fırınlar yerine ankastre geldi, onun temizliği ve nasıl yapılacağını araştırdık. Cam ankastre, siyah ankastre, elektrikli ankastre ocak temizliği nasıl yapılır? Döküm ankastre, ankastre ocak başlıkları, ankastre ocak düğmeleri nasıl temizlenir?

Yeni düzülen evler ve yeni çiftler artık cam olan ankastreleri tercih ederler. Hem yeni evin içi hem de daha şık olmasından dolayı kullanışlı modellerdendir. Cam ankastrenin kullanılmasında ve temizlemesinde zorluk çekebilirsiniz. Onlara özel deterjanlar marketlerde satılır. Fakat kendi evinizdeki malzemelerden temizleme işlemini de yapabilirsiniz.

Eğer bulaşık makinesi deterjanınız varsa onu sıcak suyun içine koyup bir tatlı kaşığı karbonatla cam ankastrenin temizlenmesi sağlanır. Üzerindeki su izleri de bu sayede yok olacaktır. Ocakların gözlerini de bu yöntemle daha kısa sürede temizlenmesi sağlanmış olur.

Siyah Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Siyah renk kiri daha çok belli ettiği için mutfakta çok tercih edilmez. Fakat görüntüsü ve şıklığı açısından siyah severlerin vazgeçemedikleri arasına girer. Eğer evinizdeki ankastreler siyah ise bunu temizlemenin kolay yolları vardır. Günlük yemek ve iş yapımında bunlar kısa sürede kirlenir. Cif ya da kir çözücü sıvı deterjanlar anında kir, leke çıkarımını sağlar. Doğal bir yöntem de vardır. Karbonatlı su ile ankastrenin iç temizliğini yapabilirsiniz. Hem ocak bölüm kısmı hem de yüzeyi zarar görmeden temizlenmiş olur.

 Elektrikli Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Elektrikli ev aletlerinin temizliği aslında sanıldığından daha kolaydır. Elektrikli ankastreye sahipseniz bir bez ve su yardımıyla bu işlemi tamamlamış olacaksınız. Evinizde herhangi bir deterjanı sıcak suyun içine koymanız bu bölümün temizlenmesine yardımcı olur. Eğer elektirik çarpmasında korkuyorsanız fişi çekerek temizleyebilirsiniz.

Genelde elektirik bölümleri arka ve vidayla kapanmış şekilde olduğu için sürekli açmada da sorun olabilir. Genel itibariyle temizleme anında herhangi bir sorun çıkmaz. Elektirik çarpması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü arka kısmındaki barikat tarzı sistem temizleme ya da yemek pişirme anında bu olumsuz durumu engeller.

Döküm Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Ocakların temizleme işlemleri arasında en çok yağ çıkarmak rahatsızlık verir. Bunun yöntemi ise kir ve yağ çözücü deterjanları almak olacak. Bu deterjanlar döküm ocaklardaki çıkması zor yağları anında çıkaracaktır. Yağ çözücü olma özelliğinden dolayı zor ve uzun süre kalmış yağ lekelerini tek seferde çıkarma işlemi ile temizliği tamamlamış olursunuz.

Ankastre Ocak Başlıkları Nasıl Temizlenir?

Ocak başlıklarını temizlemekte zorluk çekmemek için bir yöntem bulduk. Bu temizleme yöntemi ile evdeki tüm ocaklar her gün pırıl pırıl olacak. Kaynar su içine yağ sökücü deterjanı koyarak içine bir miktar karbonat ve sirke koyun. Bu üçlü sayesinde ocak başlıkları kir kalmadan temizlenecek. Üstelik eski halinden daha parlak görünmesi sağlanacak.

Ankastre Ocak Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

Ocak düğmelerindeki lekelerden biri de su lekeleri olmaktadır. Ankastre ocak düğmelerinin leke ve paslanması çok kısa sürede meydana gelir. Bu kir ve su lekelerini bir yöntem ile yok edebilirsiniz. Sirkeli su sayesinde su ve pas lekeleri kalmayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir