Burun Akıntısı Anında Nasıl Geçer?

Burun Akıntısı Anında Nasıl Geçer?
04.11.2022 17:26
Burun akıntısı özellikle soğuk havalarda birçok kişide görülmektedir. Burun akıntısı anında nasıl geçer, bebeklerde nasıl geçer, abdesti bozar mı? Burun akıntısı ateş yapar mı, ciğerden mi gelir, diş çıkarma döneminde olur mu, hangi doktora gidilir? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Özellikle kış mevsimiyle beraber sıklıkla karşılaşılan hastalıklar arasında soğuk algınlığı ve nezle bulunmaktadır. Bu hastalıkların en sinir bozucu belirtileri arasında da burun akıntısı bulunmaktadır. Bu durumda insanların sıklıkla sorduğu soruların başında burun akıntısını anında geçiren yöntemler de bulunmaktadır.

İnsanların burun akıntısını anında geçirmek için kullandığı üç adımdan oluşan bir yöntem bulunmaktadır. İlk adımda dil ucu damağın en tepe noktasına değdirilir. İkinci adımda ise işaret ve orta parmak kaşların tam ortasına konulup ileri geri hareketleri yapılır. Bu iki adımı beraber 20 saniye uyguladıktan sonra bir süre nefes tutulur ve burun akıntısı geçmiş olur.

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Burun akıntısı yetişkinlerde görüldüğünden daha fazla bebeklerde görülmektedir. Bu sebeple huzursuz olan bebekler aynı zamanda ebeveynlerin de canını sıkabilmektedir. Bu bağlamda ebeveynlerin bebeklerine dair en çok sorduğu sorulardan bir tanesi bebeklerde burun akıntısının nasıl geçirilebileceği olmuştur.

Bebeklerde burun akıntısını geçirmek için kullanılan başlıca yöntem bebeğe ılık bir duş aldırmaktır. Bunun dışında, bebeklerin bulunduğu ortamın sürekli olarak havalandırılması gerektiği de unutulmamalıdır. Ayrıca, bebeği başı yukarıda olacak şekilde konumlandırmak da burun akıntısının geçmesine yardımcı olacaktır.

Burun Akıntısı Abdesti Bozar Mı?

İslam dini içerisinde namaz kılmak ve çeşitli ibadetleri gerçekleştirmek için abdest almak gereklidir. Vücudun ve bulunan ortamın temiz olması ile ilişkilendirilen abdesti bozan durumlar bulunmaktadır. İnsanların birçoğu da abdesti bozan durumlar arasında burun akıntısının bulunup bulunmadığını sormuştur.

İslam dininde abdesti bozan durumlar necis olarak adlandırılır. Bu necislerin vücutta bulunması abdesti bozan şeylerdir. Burun akıntısına bakıldığı zaman ise bu durumun İslam alimleri tarafından necis olarak görülmediği gözlemlenmektedir. Bu yüzden burun akıntısı abdesti bozmaz.

Burun Akıntısı Ateş Yapar Mı?

Burun akıntısı çoğu insan tarafından tek başına bir hastalık olarak düşünülmektedir. Fakat, burun akıntısı bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden insanların sormuş olduğu burun akıntısı ateş  yapar mı sorusunun cevabı burun akıntısı ateş yapmaz olacaktır. Ateş burun akıntısıyla beraber nezle gibi hastalıklarda görülen semptomlardan bir tanesidir.

Burun Akıntısı Ciğerden Mi Gelir?

Burun akıntısının bir diğer adı mukustur. Mukusun akciğer, burun ve sindirim sistemi tarafından üretildiği bilinmektedir. Bu noktada mukus her ne kadar bu noktalarda üretiliyor olsa da burun akıntısı durumunda gelen mukus sadece burundan gelmektedir.

Diş Çıkarma Döneminde Burun Akıntısı Olur Mu?

Bebeklerin gelişimlerindeki en önemli dönemlerinden bir tanesi de diş çıkarma dönemidir. Diş çıkarma döneminde bebekler ağrı çekebilir ve çeşitli problemler yaşayabilmektedir. Bu dönemde bebeği olan anne babaların da aklına gelen sorulardan bir tanesi diş çıkarma döneminde bebeklerin burun akıntısı yaşayıp yaşamadığıdır.

Bebeklerin diş çıkarması ve burun akıntısı yaşamaları arasında direkt bir bağlantı bulunmamaktadır. Öte yandan, bilimsel çalışmalar incelendiğinde bu ilişkinin daha dolaylı olduğu görülmektedir. Diş çıkarma döneminde hassas olan bebeklerin yaşadığı hastalıklar burun akıntısına sebep vermektedir.

Burun Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Burun akıntısı gibi problemler yaşanıldığında insanların yapmayı düşündükleri ilk şey doktora başvurmaktadır. Bu sebeple internet üzerinden sorulan sorular arasında burun akıntısı için hangi doktora gidileceği bulunmaktadır. Burun akıntısı bir üst solunum problemidir. Bu sebeple burun akıntısını çözmek için gidilebilecek doktorlar kulak burun ve boğaz doktorlarıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir