Bulaşık Yıkama Püf Noktaları Nelerdir?

Bulaşık Yıkama Püf Noktaları Nelerdir?
02.09.2021 14:30
Bulaşık yıkama, bir ev ya da yemek hizmeti veren işletmelerde yapılması gereken işler arasında neredeyse ilk sırada yer almaktadır. Bizler de bulaşık yıkamak kaç kalori yaktırır?, bulaşık yıkama aşamaları nasıl olmalı?, bulaşık yıkarken elektrik çarpması neden olur?, bulaşık yıkama tezgahı fiyatları nedir?, bulaşık yıkarken neden sıcak su kullanılır?, bulaşık yıkarken kaç litre su harcanır? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Bulaşık yıkama, bir ev ya da yemek hizmeti veren işletmelerde yapılması gereken işler arasında neredeyse ilk sırada yer almaktadır. Hem çok sıkıcı hem de oldukça yorucu olan bulaşık yıkama günümüzde ekonomik olarak daha alt gelire sahip yerlerde yaygın olarak elde yıkanmaktadır. Ayrıca bazen daha az bulaşık çıkması, bulaşık makinelerinin arızalanması, bulaşık makinesinin çalıştırılması için ihtiyaç duyulan ürünlerin evde olmaması nedeni ile elde yıkama tercih edilmektedir.

Leğen, sıcak su, bulaşık eldiveni, deterjan, çamaşır suyu ve tellerle yapılan elde bulaşık yıkamanın daha kolay ve pratik hale gelmesi ise hepimizin istekleri arasında yer alır. Çok sayıda olan bulaşıkların kısım kısım yıkanması, kategorilere ayrılarak yıkanması bulaşık yıkarken işlerimizi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca ağır kirli ve kurumuş lekelerden kurtulmak için bulaşıkların kaynar su içinde bekletilmesi bilinmesi gereken en önemli püf noktalar yer almaktadır. Bakıldığında çok yağlı ve çok kuru tencerenin az bir miktar su ile birlikte yeniden ısıtılması da işleri hafifleten diğer bir püf noktadır.

Bulaşık Yıkamak Kaç Kalori Yaktırır?

Gün içinde yedikleri besinlere dikkat eden kişiler ve kalori hesabı yapan kişilerin neredeyse tek problemi, ev işleri nedeni ile hareket edememeleridir. Fakat unutulmamalıdır ki ev işleri de oldukça yüksek miktarda kalori harcanmasına yardımcı olur. Bulaşık yıkama işi de oldukça kalori yaktırıcı bir eylemdir. Bu açından bakıldığında yarım saat süren bir bulaşık yıkama işlemi esnasında kişilerin yaklaşık yüz kalori yaktığı bilinmektedir.

Bulaşık Yıkama Aşamaları Nasıl Olmalı?

Oldukça zorlayıcı ve can sıkıcı olan bulaşık yıkama işi, sıra sıra yapıldığında daha etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olurken, ekstra iş çıkmasının da önüne geçmektedir. Bunun için sırası ile gitmek oldukça önemlidir. Elde bulaşık yıkamanın aşamaları ise şu şekilde olmalıdır;

-Sofradan toplanan tabaklarda ve tencerelerde varsa artan yemekler ya çöpe alınmalı ya da uygun bir kap içerisine sıyrılmalıdır. (yenebilecek halde yemek varsa sokak hayvanlarına verilebilir.)

-Tencereler, tabaklar, bardaklar ve çatal bıçaklar alınmalı ve bir ön yıkamadan geçirilmelidir.

-Ön yıkama esnasında fırça kullanılmalı varsa kalıntılar iyi bir şekilde kazınmalıdır.

-Ana yıkamaya geçilmelidir.

-Ana yıkama esnasında geniş bir leğen içerisine ellerin dayanabileceği sıcaklıkta kaynar su alınmalı, içerisine birkaç damla çamaşır suyu bekletilmelidir.

-Bardaklar ve çay tabakları daha az yağ oranına sahip olacakları için ilk olarak onlar yıkanmalıdır.

-Ardından tabaklar, plastikler ve diğer mutfak eşyaları yıkanmaya alınmalıdır. Bu esnada bol miktarda bulaşık deterjanı kullanılmalı su iyice köpürtülmelidir.

-Bulaşık süngeri, fırçalar ve teller alınmalı ve her bir ürün ayrı ayrı bu sudan geçirilmelidir.

-Ardından soğuk su ile durulama işlemine geçilmelidir.

-Bulaşık selelerine alınan tabak, bardak ve tencerelerin bir süre suyunu süzmesi beklenmelidir.

-Ardından temiz bir mutfak bezi alınmalı ve kurulama işlemi yapılmalı, her bir ürün raflardaki yerini almalıdır.

Bulaşık Yıkarken Elektrik Çarpması Neden Olur?

Elde bulaşık yıkanması esnasında elektrik çarpması görülmez. Fakat bulaşık makinesine, bulaşık yerleştirildiği esnada çarpmalar görülebilir. Bu durumda elektrik kaçağından şüphe duyulmalıdır. Her makinede olmasa bile bazı makinelerde tesisat ayarlarından dolayı bu durum görülebilir. Bu durum fark edildiğinde hemen gerekli önlemler alınmalı ve ardından tamir işlerine baktırılmalıdır. Aksi takdirde ölümcül sonuçlar görülebilir.

Bulaşık Yıkarken Neden Sıcak Su Kullanılır?

Sıcak su kullanımı, özellikle yağlı bulaşıklar için önemli bir kriterdir. Yağların hızlı bir şekilde çözünmesine ve kaplardan arınmasına yardım etmektedir. Bu nedenle kullanımı önerilmektedir. Soğuk su ilen yıkanan ürünler hem daha az hijyen sağlar hem de yıkayan kişini işlerini çok daha zorlaştırır.

Bulaşık Yıkarken Kaç Litre Su Harcanır?

Elde bulaşık yıkanırken harcanan su miktarı ile bulaşık makinesi kullanımında harcanan su miktarı arasında yaklaşık on kat fark bulunmaktadır. Elbette bulaşık miktarına göre harcanacak su miktarı değişiklik gösterebilir. Bu durumda bir bulaşık makinesi dolusu bulaşıktan bahsedilmelidir. Her ikisi ele alındığında makinede harcanan su miktarı on beş litre iken, elde yıkandığında bu su miktarı yaklaşık olarak 130 litreyi bulabilmektedir. Bu nedenle bulaşık makinesi kullanımı su tasarrufu hususunda önerilen bir kolaylıktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir