Malta Eriği Faydaları Nelerdir?

Malta Eriği Faydaları Nelerdir?
23.04.2022 20:00
Malta eriği, bilinen ve bilinmeyen pek çok faydaya sahip. Malta eriği ülkemizde pek çok yörede farklı tatların içerisine dahi eklenebilen bir ürün. Malta eriği faydaları ve ilgili sorular meraklıları tarafından araştırılıyor.

Malta eriği son zamanların tüketimi en popüler olan ürünleri arasında yer almayı başarıyor. Malta eriği tüketimi ve faydaları ile ilgili bilinmeyen pek çok bilgi bulunuyor. Malta eriği; yenidünya meyvesi adı ile de bilinmektedir. Malta eriği, turuncu meyve ve sebzelerde olduğu gibi A vitamini açısından zengin, kışın yaprakları dökülmeyen aslen Çin’de yetişen bir meyve olarak nitelendiriliyor. Malta eriği ülkemizde bazı yörelerde kebap yapımında dahi kullanılmaktadır. Malta eriği faydaları;

Bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

Hücre hasarını önlemeye yardımcı olur, cilt ve göz sağlığını korur.

Vücudun hararetini alarak, kan şekerini düzenler.

Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Stresi azaltır.

Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucudur.

Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı görevi üstlenir.

Malta Eriği Kaç Kaloridir?

Malta eriği; potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve az miktarda da olsa demir içeriği ile vücudun mineral ihtiyacına katkıda bulunur. Malta eriği bu özelliği ile kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. İnsan vücudu için bilinen pek çok faydası bulunan malta eriğinin kaç kalori olduğu aktif tüketiciler tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Malta eriğinin 100 gramında 50 kalori vardır.

Malta Eriği Nasıl Ekilir?

Malta eriği insan vücudu için faydaları ile sık tercih ediliyor. Son zamanların en popüler meyvelerinden biri olan malta eriğinin nasıl ekileceği, sağlık açısından devamlı tüketiciler tarafından araştırma konusu olmuştur. Malta eriği tohumu ile ekilebilir. Çekirdekler toprağa ekildiği zaman kolay bir şekilde çimlenir, çöğürleri çok çabuk büyür. Malta eriğini direkt olarak çekirdekten toprağa ekerek büyütmeniz mümkündür.

Malta Eriği Besin Değeri Kaçtır?

Malta eriği içeriğinde bulunan değerler sayesinde insan vücudu için sayısız faydaya sahip. Malta eriği ile ilgili bilinmeyen pek çok bilgi bulunuyor. Malta eriği besin değeri de bu bilgiler arasında yer bulmayı başarıyor. Malta eriği besin değeri; % 68,60 karbonhidrat, % 9,36 protein, % 4,55 yağdan oluşur. 1 avuç malta eriğinde; 4.48 g karbonhidrat, 0.61 g protein, 0.30 g yağ, 1.13 g lif, 0.55 mg sodyum, 106.70 mg potasyum, 13.20 mg kalsiyum, 73.15 ui A vitamini, 2.20 mg C vitamini, 0.08 demir bulunmaktadır.

Malta Eriği Bebeklere Verilir Mi?

Malta eriği insan vücudu için bilinen ve bilinmeyen pek çok faydaya sahip. Malta eriği kan şekeri düzenleyici, kanser ve kalp hastalıklarını önleyici özellikleri ile yaygın anlamda tercih ediliyor. Malta eriği ayrıca stres azaltma özellikleri ile bilinen bir ürün. Son dönemlerde kullanımı büyük ölçüde artan malta eriğinin tüketimi ile ilgili bilinmeyen pek çok soru bulunuyor. Malta eriğinin bebeklere verilip verilmeyeceği anneler tarafından merak ediliyor. Malta eriğinin bebeklere 6. aydan itibaren püre şeklinde verilmesi tavsiye ediliyor. Bu sebeple malta eriğinin 6. aydan itibaren püre olması şartı ile verilmesinde herhangi bir sakınca görülmüyor. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir