Brokoli Dondurulur Mu?

Brokoli Dondurulur Mu?
13.10.2022 18:39
Mevsimi biten sebze ve meyvelerden yılın kalan zamanında faydalanmak, lezzetinden yararlanmak için dondurulma yöntemi kullanılıyor. Brokoli, bakla, balkabağı, biber, bamya, böğürtlen dondurulur mu? Bal, boza, bonfile dondurulur mu? Tüm detaylar ile bu yazıda...

Kış aylarının vazgeçilmezi olan brokoli çorbalarda, salatalarda ve hatta ana yemeklerde de kullanılan bir vitamin deposu. Brokolinin besin değerlerini ve rengini kaybetmeden 12 ay boyunca tüketmek mümkün. Brokolileri buzlukta saklamadan önce güzelce yıkamak gerekiyor. Yıkarken su kullanımının yanında tuz, karbonat veya beyaz sirkenin kullanımı; brokolinin üzerindeki kir ve topraklardan kurtulmanın bir yolu… Temizleme işlemi bittikten sonra brokolilere şoklama işlemi yapmak gerekiyor. Parçalara ayırdığımız brokolileri önce kaynar suya ardından buzlu suya koyarak şoklama işlemi yapılması gerekiyor. Bu işlem de tamamlandığında brokolilerin iyice kuruması bekleniyor. Son olarak dondurulmak üzere buzdolabına gidecek brokoliler poşetlere pay edilip kaldırılıyor.

Bakla Dondurulur Mu?

Hazirana kadar mevsimi devam eden ve bağışıklık sisteminden sindirim sistemine kadar içerdiği vitaminler ve mineraller ile çok faydası bulunan baklayı dondurup tüketebilmek mümkün. Yarım limon suyu ile su uçları kesilen baklaların üzerine ilave edilir. Bu işlem baklanın ömrünün uzaması ve kararmaması için gereklidir. Önceden kaynamış suyun içine baklaları koyun. Hafif yumuşayana kadar bekletin. İyice süzülen baklalar poşetlere ayrılır ve ağızları sıkıca kapatılıp dondurulmak üzere buzluğa konur.

Bal Dondurulur Mu?

Bal yapısı gereğince kristalize olan bir besin maddesidir. Kristalize olan bal besleyiciliğinden ve lezzetlilerinden hiçbir şey kaybetmez. Bal depolamak kolay bir işlemdir. Balı taze tutmak ve uzun süre kullanmak için yapılması gereken balı saklayacağımız uygun bir kap bulmak ve bu kabı serin ve kuru bir ortamda saklamaktır. Tüketmek istenildiğinde dondurucudan çıkartılıp çözülmesi beklenir. Çözüldükten sonra tüketime hazırdır. Donmuş bal, yıllarca özelliklerini kaybetmeden saklanabilmektedir. Donmuş bala ısıyla herhangi bir işlem yapılmaması gerekmektedir.

Balkabağı Dondurulur Mu?

İçerisinde bol lif bulunduran ve sindirimi kolaylaştıran balkabağı, kış aylarında tezgahlarda yerini alır. Balkabağını sadece kış aylarında değil tüm yıl boyunca kullanmak için farklı saklama yöntemlerini kullanabilmek mümkün. Bütün balkabağı, dilimlenmiş balkabağına göre daha uzun dayanmaktadır. Bütün balkabağını karanlık ve serin bir yerde 10-15 dereceli bir ortamda 3 aya kadar saklayabilirsiniz. Balkabağını dondurarak saklamak içinse rendeleyerek ya da dilimleyerek buzlukta saklanabilir. Balkabağını dilimleyerek dondurmak için ilk önce yeşil kısımları temizlenir. Kullanılmak istenilen boyutta dilimlenir. Dilimlenen kabaklar bol su yardımı ile durulanır ve kurulanır. Kuruyan kabaklar poşetlere konularak dondurulur. Balkabağını börek, salata gibi tariflerde iç harç olarak kullanacaksanız rendeleme yöntemi ile dondurmak önerilir. Balkabağı rendelenir ve fazla suyu sıkılır. Poşete konur ve hava almayacak şekilde bağlanır, buzluğa kaldırılır.

Boza Dondurulur Mu?

Boza serin bir ortamda 15 gün saklanabilir. Açılan bozanın ideal tüketim süresi 3 ile 5 gün arasındadır. Boza kolay bozulan bir içecektir çünkü açıldıktan sonra mayalanmaya devam etmektedir. Açılan boza, 4 derecede buzdolabında saklanabilir fakat her geçen gün tadı ekşir ve farklılaşabilir.

Böğürtlen Dondurulur Mu?

Böğürtlen içerdiği C ve E vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Taze böğürtlen 3-4 gün içerisinde tüketilmelidir. Böğürtleni dondurmak için ve besin değerlerinin kaybedilmemesi için güzelce yıkanarak süzgeçte bırakılır. Buzdolabı poşeti ya da saklanılacak olan kapa yerleştirilir. Nemli kalanların nemi bir bez yardımıyla alınır. Dondurucuya kaldırılır ve tüketmek istenildiğinde çözdürülüp tüketilebilir.

Biber Dondurulur Mu?

Biber yemeklik ya da kızartmalık şekilde dondurulabilir. Biberler doğranarak havası alınmış buzdolabı poşetlerine konulur ve ardından buzluğa kaldırılır. İhtiyaç durumunda yemeğe ilave edilir.

Bonfile Dondurulur Mu?

Genellikle bonfile, biftek, kuşbaşı gibi parça etler 6 ay kadar dondurularak saklanabilir. Buzdolabında eti cam, çelik ya da plastik kapta saklamak etin sulanmasına engel olmaktadır. Etin buzlukta yer kaplamasını önlemek amacıyla et döveceği yardımıyla inceltilerek saklanması önerilir. Tüketmek istenildiğinde de daha rahat çözünecektir.

Bamya Dondurulur Mu?

Bamya çoğu sebzenin aksine bir ön hazırlık gerektirmeden de saklanabilmektedir. Şoklama işlemi ya da ön haşlama işlemi yapmanıza gerek yoktur. Bamyaları doğrudan buzluğa ya da dondurucuya atıp uzun bir süre saklayabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir