Börek Yaparken Süt Yerine Ne Kullanılır?

Börek Yaparken Süt Yerine Ne Kullanılır?
01.12.2022 21:41
Börek yaparken süt yerine ne kullanılır? Sigara böreği yaparken peyniri neden patlıyor? Milföy böreği yaparken tepsi yağlanır mı? Sigara böreği yaparken yufkaya ne sürülür? Gül böreği yaparken yufka kaça bölünür? Sigara böreği yaparken yufka nasıl kesilir? Börek yaparken akla taklan birçok soru bulunmaktadır. Tüm soruların cevaplarını detaylarıyla birlikte bu yazımızda sizlerle paylaştık...

Süt ve yoğurdun yağ ve su oranları birbirinden ayrıdır. Bu nedenle yoğurt kullanılan tariflerde süt, süt kullanılan tariflerde yoğurt aynı işlevi görmeyebilir. Fakat yine de süt kullanmak böreğin kurumadan çıtırlaşmasını sağlandığından dolayı sütünüz yoksa yoğurt da kullanılabilir. Burada önemli olan nokta ise kullanılan yoğurdun sütü aratmayacak şekilde olmasıdır. Yoğurt topaksız olmalı ve koyu olmamalıdır. Süt kıvamında topaksız bir yoğurt börek yapımında iş görecektir.

Sigara Böreği Yaparken Peyniri Neden Patlıyor?

Özellikle peynirli sigara böreği yapıyor iseniz kullanılan peynirin yağlı ve sulu olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Yağlı peynir kullanılmamalıdır. Ayrıca sulu peyniri ise bir müddet süzgece alıp suyunu süzdürdükten sonra böreğinize ekleyebilirsiniz. Peynirin sulu ve yağlı olmasına dikkat etmediğiniz takdirde, böreğiniz kızarırken patlaması olağandır.

Milföy Böreği Yaparken Tepsi Yağlanır mı?

Milföy böreği yaparken de tepsi yağlanabilir. Ayrıca milföy hamuru tepsiye yapışmasın diye, tepsiyi yağladıktan sonra üzerine galeta unu serpmek güzel bir çözüm yöntemi olacaktır. Milföylerin üzerine de yumurta sarısını sürebilirsiniz. 170 derecede ısıtılmış fırına yerleştirip, en son olarak biraz beklemeniz gerekecektir.

Sigara Böreği Yaparken Yufkaya Ne Sürülür?

Sigara böreği yaparken yufkanın üzerine çırpılmış yumurta sürülür. 175 derecede üzeri kızarana kadar pişirilir ve sıcak servis yapılarak afiyet ile yenir.

Ayrıca soslu sigara böreği için dilim yufkaların üzerine fırçayla bol bol sos sürülür ve iç karışım konulup sigara böreği biçiminde sarılması gerekir. Unutulmamalıdır ki böreklerin kalınlığı sizin tercihinize bağlıdır. En son kalan sosa yağ eklenerek sarılan börekler sosa harmanlanır.

Gül böreği Yaparken Yufka Kaça Bölünür?

Büyük olan gül böreği için her bir yuvarlak yufka yaprağını tam ortadan dört eşit parçaya bölmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise böldüğünüz yarım yufka yaprağına iç harcı eşit yayıp, rulo gibi kıvırmanız gerekir. Elde ettiğiniz ruloları ise gül gibi sarmal şekli vermelisiniz. Bu adımlar izlenerek 4 yufka yaprağından 16 tane gül böreği elde edilecektir.

Sigara Böreği Yaparken Yufka Nasıl Kesilir?

Sigara böreği yaparken yufkayı kesmek için;

·        İlk önce yarım ay şeklinde olan yufkayı bir kere daha ortadan ikiye katlayın.

·        Daha sonra sağ kenarı ortaya kadar, ardından sol kenarı ortaya kadar katlayın.

·        Şu aşamada iki şerit şeklinde görünen yufkayı birbirinin üzerine katlayın ve ortadan bıçak yardımı ile kesin.

·        Kestiğiniz yufkaları artık açıp üst üste koyup sarabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir