Ispanaklı Börek Yaparken Ispanak Pişirilir Mi?

Ispanaklı Börek Yaparken Ispanak Pişirilir Mi?
02.12.2022 22:14
Çok çeşitli, çok lezzetli ve yapımı da bir o kadar zahmetli bir yemek olan börek hakkında merak edilenler var. Ispanaklı börek yaparken ıspanak pişirilir mi, börek yaparken yufka nasıl ıslatılır, tepsi yağlanır mı? Börek yaparken yağlı kağıt kullanılır mı, yufka arasına ne sürülür, fan açılır mı? İşte merak edilenler.

El açması ya da hazır yufka ile hazırlanan böreklerin tadına doyum olmuyor. Böreklerin içinde en popüler çeşitlerden biri ise ıspanaklı böreklerdir. Ispanaklı börek yapılırken iç malzemenin nasıl yapılacağı ise merak edilen bir konudur.  Böreğinizin içinde, dişinize daha diri ıspanak gelmesini isterseniz haşlamadan ya da pişirmeden de böreğinize ıspanağı ekleyebilirsiniz. Fakat genel olarak doğradığımız ıspanakları böreğin içine koymadan önce yumuşayana kadar haşlamalıyız.

Börek Yapılırken Yufka Nasıl Islatılır?

Böreğinizin, puf puf kabarmasını ve çıtır çıtır olmasını istiyorsanız, yufkaların arasını güzelce ıslatmalısınız. Börek genel olarak tereyağı-soda-süt karışımıyla, her bir katın arasında 2-3 yemek kaşığı malzeme denk gelecek şekilde iyice ıslatılır. Hazır yufka kullanacaksanız, böreğinizin lezzetli olması için taze olmasına özen göstermelisiniz.

Börek Yaparken Tepsi Islatılır Mı?

Özellikle tepsi böreği yaparken, lezzetli ve güzel görünen bir börek yapabilmek için püf noktalarına dikkat etmelisiniz. Öncelikle böreğin doğru bir şekilde pişmesi için ısıtma derecesi çok önemlidir. Çok yüksek bir derecede olan fırın ısısın da böreğin dışı çabuk pişerse içi çiğ kalabilir. Böreğin tepsiye yapışmaması için tepsiyi sıvı yağ ya da tereyağı ile yağlayabilirsiniz.

Börek Yaparken Yağlı Kağıt Kullanılır Mı?

Lezzetli, diyet bozduran görüntüsüyle birçok çeşitte yapılan börekler, yapılması zahmetli yiyeceklerdir. Kat kat yufkalardan ve bolca iç malzemenin bir araya getirilmesinden elde edilirler. Böreğinizin malzemesi de oldukça önemlidir. Taze yufka ve doğru bir iç malzemeyle hazırlanmalıdır. Börek, 1 kat yufkanın yağlı kağıdın üzerine konulmasıyla yapılmaya başlanmalıdır. Daha sonrasında arasına tercih ettiğiniz malzemeleri koyarak kat kat yufka koyarak devam etmelisiniz. Her kata bolca malzeme eklemeyi de unutmayın.

Börek Yaparken Yufka Arasına Ne Sürülür?

Börek katmanlarının arasında sürülen malzeme, böreğin puf puf olması için ve yufkaların birbirine yapışarak kuru bir börek elde etmemek için sürülen bir püf noktadır. Bu karışımın içerisinde genellikle süt(eğer yoksa yoğurtta koyabilirsiniz)- soda ve eritilmiş tereyağı kullanılmaktadır. Her bir yufka katına iyice hazırlanan karışıma doyacak kadar sürebilirsiniz.

Börek Yaparken Fan Açılır Mı?

Fırınların fan sistemi, fırının içerisindeki havanın eşit bir şekilde dağılması ve ürünün homojen bir şekilde birleşmesi için kullanılan bir fırın özelliğidir. Özellikle kabarmasını ve içerisinin tam pişmesini istediğiniz yemekleriniz için fan kullanmayınız. Evet fan ısıyı eşit dağıtıyor olsa da genellikle ürünlerin üst kısmını güzelce pişirirken içleri az pişmiş ya da çiğ kalabiliyor. Bundan dolayı kek veya börek gibi içi ve dışı güzelce pişmesi gereken yiyecekleriniz için fan tercih etmeyiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir