Bist Uzman Yardımcısı Bankada Ne İş Yapar?

Bist Uzman Yardımcısı Bankada Ne İş Yapar?
29.10.2022 14:21
En gözde kadrolardan biri olan bist uzman yardımcılığı, prestijli profili ile birçok insanın elde etmek isteyeceği bir kariyer. Bist uzman yardımcısı bankada ne iş yapar, kpss puan türü nedir, başvuru şartları nelerdir? Nasıl bist uzman yardımcısı olunur, çalışma saatleri nasıldır, hangi dereceden başlar, çalışma şartları nelerdir? Gelin şartlarına birlikte bakalım.

Bir diğer adıyla Borsa İstanbul A.Ş borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla 30 Aralık 2012 de hayata geçmiştir.

Üstleri tarafından kendilerine verilmiş olan işleri titizlikle yapmakla görevlidirler. Kamu personeline ait bilgileri toplamak, kurum içi organizasyonları yönetmek, iş analizlerini çıkartmak, hesaplamak, insan gücüyle ilgili çalışmalar yapmak gibi kurumu içindeki hemen her şeyden sorumlu olan kişilerdir.

Bist Uzman Yardımcısı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bist uzman yardımcılığına başvurmak için belli şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle T.C vatandaşı olmalısınız. 27 yaşını doldurmamış olmak ve erkek adaylar için askerliğini bitirmiş olmak şartları aranmaktadır.

4 yıllık eğitim veren fakültelerin, bilgisayar, endüstri, matematik, işletme elektrik-elektronik mühendisliği, yapar zeka, yazılım mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri bölümlerinden mezun olmalısınız.

Öğrenim dili %100 İngilizce olan bir üniversiteden mezun olmak ya da kurumun yapacağı İngilizce sınavını başarıyla tamamlayacak kadar İngilizceye hakim olmak,

Kamu haklarından mahrum bulunmamak

Tam sağlık raporu,  gibi şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir.

Nasıl Bist Uzman Yardımcısı Olunur?

İstenilen özel şartları yerine getiren adaylar için süreç başlamış olacaktır. Bist uzman yardımcısı olabilmek için, 3 aşamalı bir sınav uygulamasından başarıyla geçmeniz gerekmektedir. İstenilen şartları yerine getirdiğiniz zaman ilk aşamayı geçmiş olacaksınız. 2.aşamada ise,

Genel yetenek

İngilizce yeterlilik

Alan bilgisi sınavı

3. aşama başvurunun yapılması aşaması olacaktır.

Başvurular, borsa İstanbul web sitesi kariyer.borsaistanbul.com bağlantısından “özgeçmiş“ kısmı eksiksiz doldurularak şahsen veya e-posta ile yapılan hiçbir başvuru kabul edilmeyecektir.

Bist Uzman Yardımcısı Çalışma Saatleri Nasıldır?

Bist uzman yardımcıları normal memur saatlerine tabi şekilde çalışırlar. Herhangi bir memurluktan çalışma saatleri olarak herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Genellikle sabah 9 akşam 6 çalışma saatleriyle hizmet verirler

Bist Uzman Yardımcıları Çalışma Şartları Nelerdir?

Öncelikle gerekli tüm şartları sağlayarak ve zorlu sınavlardan geçerek kadrolara yerleşen uzmanların, oldukça sorumluluk sahibi ve disiplinli olmaları gerekmektedir.

Hafta içi her gün sabah 9 akşam 6 olarak bir çalışma saatiyle çalışırlar. Bazı yerlerde saat sabah 10 ve akşam 6 olarak da saat güncellemesi yapılabilmektedir.

Resmi gün ve bayramlarda tatil hakları bulunur.

Bist Uzman Yardımcısı Olmak İçin Kpss’de Hangi Puan Türü?

Bist uzman yardımcıları, borsa ile alakalı, her türlü departman da görev alabilirler. Sorumluluk gerektiren ağır bir iş olmasına rağmen, oldukça fazla başvuru yapılmaktadır. Bist uzman yardımcısı olmak istiyorsanız öncelikle Kpss P1 puan türünden en az 70 puan almanız gerekmektedir.

Bist Uzman Yardımcısı Hangi Dereceden Başlar?

Bist uzman yardımcıları her 3 senede bir defa yükselme için yapılan sınavlara girerek kariyerlerini daha da ileriye taşımaktadırlar. Derece olarak işe başladıklarında 9.derece ve 1. Kademeden görevlerine başlarlar. Bu kademeler, 9/2 ve 9/3 şeklinde devam eder.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir