Bipolar Bozukluğa Sahip Olan Birine Nasıl Davranılır?

Bipolar Bozukluğa Sahip Olan Birine Nasıl Davranılır?
31.08.2022 15:11
Bipolar bozukluğu olan insan sayısı çok fazladır. Peki bipolar bozukluğa sahip olan birine nasıl davranılmalı, bipolar bozukluk nedir? Sizler için haberimizde bahsettik.

-Dinleyin.

Sevdiğiniz kişinin ne söylediğine dikkat edin. Neler yaşadıklarını bildiğinizi varsaymayın. Tüm duygu ve hislerini hastalıklarının belirtileri olarak göz ardı etmeyin. Bipolar bozukluğu olan birinin hala geçerli puanları olabilir.

-Belirtilerine dikkat edin.

Bipolar semptomları aktifken bunu sizin kadar net göremeyebilirler. Ya da inkar edebilirler. Mani veya depresyonun uyarı işaretlerini gördüğünüzde, en kısa sürede yardım aldıklarından emin olmaya çalışabilirsiniz.

-Birlikte bir şeyler yapın.

Depresyonda olan insanlar genellikle diğerlerinden uzaklaşırlar. Bu yüzden arkadaşınızı veya sevdiğiniz kişiyi dışarı çıkmaya ve hoşlandıkları şeyleri yapmaya teşvik edin. Dışarıda bir yürüyüşe veya akşam yemeğine katılmalarını isteyin. Hayır derlerse bırak gitsin. Birkaç gün sonra tekrar sorun.

-Bir plan yapın.

Bipolar bozukluk genellikle öngörülemeyen bir hastalık olabileceğinden, kötü zamanlar için plan yapmalısınız. Açık ol. Semptomları kötüleşirse ne yapması gerektiği konusunda sevdiklerinizle anlaşın. Acil durumlar için bir planınız olsun. İkiniz de ne yapacağınızı ve birbirinizden ne bekleyeceğinizi biliyorsanız, gelecek hakkında daha güvende hissedeceksiniz.

-Bir programa bağlı kalın.

Bipolar bozukluğu olan biriyle yaşıyorsanız, onu uyku ve diğer günlük aktiviteler için bir programa bağlı kalmaya teşvik edin. Bazı araştırmalar, düzenli bir rutine sahip olmanın yararlı olduğunu gösteriyor. Kişi yine de ilaca ve danışmanlığa ihtiyaç duyacaktır, ancak genel sağlığını destekleyen egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi günlük şeyler arar.

-Kendi endişelerinizi ifade edin.

Sevdiğiniz kişinin davranışının sizin üzerinizde büyük bir etkisi olabileceğinden, tartışmak sorun değil. Diğer kişiyi suçlamayın veya tüm hatalarını listelemeyin. Bunun yerine, eylemlerinin sizi nasıl hissettirdiğine ve sizi nasıl etkilediğine odaklanın. Bunu yapmak gerçekten zor olabileceğinden, bunun hakkında bir terapistle konuşmak daha kolay olabilir.

-Kendine iyi bak.

Sevdiğiniz kişinin ihtiyaçları ne kadar yoğun olursa olsun, siz de sayılırsınız. Duygusal ve fiziksel olarak sağlıklı kalmanız sizin için önemlidir.

Bipolar Bozukluk Nedir? 

Bipolar bozukluğun ne olduğu merak edilmektedir. Bipolar bozukluk, bir kişinin kendisini iyi hissederken, belirli bir süre sonra kendini dipte hissetmesine, her duyguyu uçta yaşamasına sebep olan psikolojik bir rahatsızlıktır.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir