Bilişim Suçları Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Bilişim Suçları Hakkında Merak Edilen Bilgiler
13.08.2021 14:30
Bilgisayar veya bilgisayar ağı kullanarak işlenen suçlara bilişim suçu denilmektedir. Bilişim suçları nelerdir, nereye şikayet edilir, örnekleri neler, nereye başvurulur, alınacak önlemler neler, bilişim suçları bilirkişi nasıl olunur? Bilişim suçları hesap çalınma cezası, izinsiz fotoğraf paylaşımı, kaç günde sonuçlanır, kime şikayet edilir, nasıl önlenir, şikayet telefonu nedir?

Bilgisayar veya bilgisayar ağı kullanarak işlenen suçlara bilişim suçu denilmektedir. Suç işlenirken bilgisayar kullanılabileceği gibi hedef bilgisayar da olabilmektedir. Bilişim suçları siber suçlar olarak da tanımlanmaktadır. Bu tür suçlara baktığımızda ulusun ekonomik bütünlüğü ve güvenliğini tehdit edebilmektedirler. Özellikle yazılımların şifrelerinin kırılması, çocuk pornografisi ve telif hakları ihlali gibi durumlardan yüksek kazanç elde etmeye çalışılmaktadır. Ayrıca şahsi bilgilerin yasaya aykırı olarak ele geçirilmesi ve kullanılması da bilişim suçları içerisine girmektedir.

Bilişim Suçları Nelerdir?

Bilişim suçları geniş bir kapsamda ele alınmaktadır. Bu suçlar elektronik ortamda işlenebilecek her türlü suçu içerisinde barındırmaktadır. En sık karşılaşılan bilişim suçları ise şunlardır:

·        Bilgisayar virüsleri

·        Kötü amaçlı yazılım

·        Hizmet dışı bırakma saldırıları

·        Siber izleme

·        Bilgi çalma

·        İstenmemiş ileti gönderimi

·        Dolandırıcılık

·        Müstehcen içerik

·        Korkutma veya hakaret

·        Yasaklı madde kaçakçılığı

·        Siber terörizm

·        Siber savaş

Bilişim Suçları Şikayet Nasıl Edilir?

Son zamanlarda elektronik cihaz kullanımı ve internetin yaygınlaşması ile birlikte bilişim suçları da yüksek oranda artış göstermiştir. Bu tarz bir suç ile karşı karşıya kalındığında şikayet dilekçesi veya suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor. Şikayet etmek için suçun işlendiği tarihten itibaren 6 aylık süreniz bulunmaktadır. Şikayet süresi suç faili ve suç filinin öğrenildiği sürede başlamaktadır. Şikayet etmeden önce mutlaka bir bilişim avukatı ile çalışmak gerekmektedir. Dilekçeler savcılığa gideceği için belirli kurallar çerçevesinde yazılmaktadır. Eğer doğru yazılmazsa savcılık tarafından dikkate alınmayacaktır.

Bilişim Suçları Örnekleri Nelerdir?

İnternet çağına girdiğimizden beri bilişim suçları ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bilişim suçları çok geniş bir yelpazeye sahip olsa da en sık karşılaşılan örnekler şunlardır:

·        Dijital sistemlere virüs bulaştırmak.

·        Kötü amaçlı yazılım üretmek.

·        Bilgi hırsızlığı yapmak.

·        İnternet üzerinden dolandırıcılık yapmak.

·        Şahsa hakaret etmek.

·        Müstehcen içerik paylaşımı yapmak.

·        İnternet üzerinden rahatsızlık vermek.

·        Herhangi bir servisi kullanım dışı bırakmak.

Bilişim Suçları İçin Nereye Başvurulur?

Bilişim suçları şikayet edilecekse öncelikle siber suçlar şikayet dilekçesi doldurmak gerekiyor. Bu işlem için bilişim avukatı ile çalışmak doğru olacaktır. Daha sonra bulunduğunuz bölgenin Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilirsiniz. Savcılığın dışında Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü üzerinden de şikayet edilebilmektedir. Cimer üzerinden de yapılabilmektedir ama bu şikayet başvuruları idari başvuru olarak değerlendirilmektedir. Cimer başvurusundan sonra yine ilgili başsavcılığa yönlendirileceksiniz.

Bilişim Suçları Alınacak Önlemler Nelerdir?

Elektronik cihaz kullanıyorsanız bilişim suçları ile karşılaşma imkanınızda olmaktadır. Bu tip suçlardan korunmak için bazı önlemler alınabilmektedir. Her ne kadar kesin koruma sağlamasa da oluşabilecek tehditleri azaltmaktadır. Alabileceğiniz önlemler ise şunlardır:

·        Elektronik cihazlarda virüs programı kullanmalısınız.

·        Tanınmayan e-posta iletilerini açmamalısınız.

·        Cihazlara, tarama yapmadan dosya indirmemelisiniz.

·        Toplu kullanılan ağlara bağlanırken dikkat etmek gerekiyor.

·        İnternet üzerinden alışveriş yaparken mutlaka güvenli alışveriş tercih etmelisiniz.

·        Yasaklı sitelerden uzak durmalısınız.

Bilişim Suçları Bilirkişi Nasıl Olunur?

Bilirkişi olabilmek için Adalet Bakanlığı tarafından her yıl Ekim ayında başvuru ilanları yayınlanmaktadır. Başvurular için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlara uyulduğu takdirde Adalet Bakanlığı tarafından başvurunuz incelemeye alınacaktır. Başvuru için gereken şartlar:

·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

·        25 yaşından küçük olmamak.

·        En az üç yıl mesleki deneyim sahibi olmak.

·        Devlete karşı suç işlememiş olmak.

·        Başka komisyona kayıtlı olmamak.

Bilişim Suçları Hakaret Cezası Nedir?

Bilişim suçları içerisinden hakaret kategorisine girenler: SMS, telefon konuşması, Whatsapp, e-posta, mektup veya sosyal medya platformları üzerinden yapılmaktadır. Bu yollar üzerinden kişinin şeref, onur ve saygınlığını rencide edebilecek şekilde saldırıda bulunan kişiler 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alabilmektedir. Suçun boyutuna göre adli para cezası da verilebilmektedir.

Bilişim Suçları Hesap Çalınması Cezası Nedir?

‘’Hack’’ adı altında kişilerin e-posta, sosyal medya, internet sitesi gibi pek çok platform üzerinden hesaplarına saldırılar düzenlenmektedir. Hesap şifreleri ele geçirildikten sonra kötü amaçlı kullanım yapılmaktadır. Bu durumlar yüzünden Türk Ceza Kanunu düzenlemeler getirmiştir. Hesaba çalınma cezası bir yıla kadar hapis ile sonuçlanmaktadır ya da adli para cezası istenmektedir. Bunun yanında çalınan hesaptaki verilerde değişiklik yapıldığı tespit edilirse verilen ceza, iki yıla kadar çıkabilmektedir.

Bilişim Suçları İzinsiz Fotoğraf Paylaşımı Nedir?

Türk Ceza Kanununa bakıldığında bu tarz kişisel verilerin izinsiz paylaşılması suç olarak ele alınmaktadır. ‘’Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar’’ başlığında incelenmektedir. Fotoğraf, şahsın kimliğini belirten türde ise kişisel veri kapsamına girmektedir. Bu yüzden kesin olarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Cumhuriyet Başsavcılığına yapabileceğiniz suç duyurusuna ek olarak manevi tazminat davası da açılabilmektedir.

Bilişim Suçları Kaç Günde Sonuçlanır?

Bilişim suçlarının sonuçlanması Adalet Bakanlığının belirlediği hedef sürelere göre gerçekleşmektedir. Genellikle belirtilen sürelerde sonuçlansa da farklı sürelerde gözlenmektedir. Bu tip ceza davalarında sonuçlarda beklenen hedef süreler 300-390 gün arası olmaktadır. Bilişim suçları kapsamında incelenen davalar teknik konuları barındırdığı için bilişim avukatı ile birlikte hareket etmek davanın süresinin olumlu yönde etkilenmesini sağlayabilmektedir.

Bilişim Suçları Kime Şikayet Edilir?

Bilişim suçlarını en hızlı şekilde Cimer üzerinden şikayet edebilirsiniz. Buradan yapacağınız şikayetler idari olarak ele alınır ve sonrasında Cumhuriyet Başsavcılığına yönlendirilir. Cimer dışında direkt Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe yazarak da şikayet de bulunabilirsiniz. Ayrıca Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden de başvuru yapılabilmektedir. Şikayetinizi dilekçe ile yapacağınız için mutlaka bilişim avukatı ile çalışmalısınız.

Bilişim Suçları Nasıl Önlenir?

Kişisel hayatımıza ilişkin önemli dosyaların ve belgelerin elektronik ortama taşınması ile birlikte bilişim suçlarında büyük sıçramalar yaşanmaktadır. Bu tarz durumlara karşı önlem almak gerekiyor. Günümüzde evinizin kapısını kilitlemek kadar önem taşımaktadır. Bu tarz suçlara karşı şu şekilde önlemler almalısınız:

·        Kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

·        Elektronik cihazlarınızda virüs programları kullanın.

·        Sahte e-postalara dikkat edin.

·        İnternet üzerinden dosya indirirken mutlaka virüs taramasından geçirin.

·        Mümkünse cihazlarınızı belirli aralıklarla yeniden kurun.

·        Güvenli alışverişi tercih edin.

·        Güvenli olmayan sitelere giriş yapmayın.

Bilişim Suçları Şikayet Telefon Nedir?

Bilişim suçunu şikayet etmek istiyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğüne Bağlı olan Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığını arayabilirsiniz. 0312 462 55 00 telefon numarasını kullanmalısınız. Şubeyi aradığınızda size gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Muhtemelen dilekçe oluşturmanız istenecektir. Bu dilekçelerde Cumhuriyet Başsavcılığına gitmektedir. Bilişim avukatı ile iletişime geçip direkt Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden şikayette de bulunabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir