Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Bilgisayar Neden Yavaşlar?
26.11.2022 22:45
Bilgiye en kısa sürede ulaşıp dağıtılmasını sağlayan teknolojilerden en önemlisi şüphesiz ki bilgisayarlardır. Peki bilgisayar neden yavaşlar, neden donar, neden mavi ekran verir? Bilgisayar neden ısınır, neden fan açar, neden kendi kendine kapanır? İşte detaylar.

Bilgisayar donanımları belli bir depolama ve hafıza kapasitesiyle çalışan sistemlerdir. Kullanmış olduğunuz uygulamalar kapatılmadığı taktirde arka planda çalışmaya devam eder, bu da bilgisayarınızda alan kaplar. Bundan dolayı da bilgisayarınız performanstan düşerek yavaşlar.

Ayrıca, başlangıç menüsünün çok dolu olması, çok yer kaplayan gereksiz dosya varlığı, kullanmış olduğunu Antivirüs programları, bilgisayar sürümünüzün çok eski ve revize edilmemiş olması gibi sebeplerden de bilgisayarınız yavaşlayabilir.

Bilgisayar Neden Donar?

Kullanım hatalarından ya da donanım kaynaklı sebeplerden dolayı bilgisayarınız, önce yavaşlayıp daha sonra da donma problemi yaşayabilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri yanlış kullanımlardan kaynaklıdır. Yanlış kullanım derken şunu söylemek istiyoruz.

Bilgisayarınıza kendi dahili hafızasından, daha fazla yer kaplayan uygulamaları kullanmak istediğinizde, depolama alanı yetersiz geleceği için bilgisayar donar.

Ayrıca RAM yetersiz kalmış, tozlanmış, ya da ısınmış olabilir. Ekran kartından ya da ekran kartı kablolarından kaynaklı problemlerde olabilir.

Bilgisayar Neden Mavi Ekran Verir?

Ekran donması, çizgi ya da kare olması ve mavi ekran vermesi sık karşılaşılan bilgisayar hatalarındandır. Bilgisayarınız mavi ekran veriyorsa yüksek ihtimalle Update sırasında oluşan uyumsuzluk sorunlarıyla ilgili olabilir. Bu Uyumsuzluk donanımın kendisinden kaynaklanan sebeplerden oluşmaktadır. Yüklenen yazılımla, bilgisayar uyumsuz olursa mavi ekran hatası verecektir.

Ayrıca ekranda meydana gelen tüm hatalar bilgisayarın ana kartıyla ilgili olabilecek hatalardan da kaynaklanıyor olabilir. Ana karta giden kabloların da sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız.

Bilgisayar Neden Isınır?

Bilgisayarınızın fazla ısınması donanımların zarar görmesine neden olabilir. Teknolojik ürünlerde beklenilenden fazla bir ısı birçok problemin habercisi olabilir. Bilgisayarın ısınması, soğutma sisteminde meydana gelen bir arızdan kaynaklanıyor olabilir. Havalandırma sisteminin çalışmasını engelleyecek her türlü dış ve iç etken, fan sayısının yetersizliği bilgisayarın erken ya da beklenilenden fazla ısınmasına sebep olabilir.

Bilgisayarda aşırı ısınma sorunlarına engel olabilmek adına geliştirilmiş olan, ücretsiz bir uygulama Hardware Monitor Pro yazılımı aracılığı ile ekran kartı ve işlemcilerin sıcaklıklarını kontrol edebilir, aşırı sıcaklıklardan kaynaklı daha büyük sorunların çıkmasına engel olabilirsiniz. Ayrıca uygulama depolama birimlerinin de sıcaklıklarını ölçmek için kullanılmaktadır.

Bilgisayar Neden Kendi Kendine Kapanır?

Bilgisayarlar hem günlük hem de iş yaşamında adeta elimiz kolumuz gibi olan, hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen teknolojilerdir. Bilgisayarlarda yaşanabilecek küçük bir arıza bile can sıkıcı olabilirken, sık sık kendi kendine kapanması oldukça moral bozucu olabilir ve birçok sebebe de bağlanabilir.

En önemli ve ilk akla gelen sebeplerden biri donanım ve yazılım kaynaklı problemlerden meydana gelen kapanmalardır. Yazılım ve işletim sisteminin bilgisayarınız ile uyuşmamasından dolayı bilgisayarınız aniden kapanabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir